Ljeto se polako bliži kraju, uskoro počinje i nastava u školama a i dolazi vrijeme za pripremu zimnice. U našoj regiji to je tradicionalno i pravi se dugi niz generacija.

Priprema zimnice zadatak je koji oduzima dosta vremena, pa obično okupljamo cijelu obitelj kako bismo osigurali da svatko ima svoju ulogu. Zbog toga njegovo postizanje nosi psihički utjecaj, a frustrirajuće je kada, unatoč svom uloženom trudu, zimski kaput prerano pokvari. Ovo su uobičajene pogreške koje čine mnogi pojedinci, a mi nudimo smjernice kako ih spriječiti. Ne sterilizirate staklenke na odgovarajući način.

  • Ključno je ne zanemariti ovaj korak, jer bilo kakva zaostala nečistoća u bocama ili staklenkama može učiniti vaš trud neučinkovitim. Za početak staklenke temeljito očistite deterdžentom za posuđe te ih nakon kratkog cijeđenja osušite pamučnom krpom. Zatim zagrijte pećnicu na najviše 100 stupnjeva, teglice stavite u pleh s otvorima prema dolje i grijte ih ne duže od 20 minuta.

Odabir voća i povrća koje je čvrsto i neoštećeno ključno je za uspješno skladištenje zimnice, budući da korištenje prezrelog ili oštećenog voća može ugroziti trajanje skladištenja. Prije nego počnete pripremati zimnicu, bitno je oprati i nasjeckati sastojke neposredno prije samog procesa. Pravilno zatvaranje staklenki često se zanemaruje, što dovodi do uobičajene pogreške među domaćicama tijekom ispita: neadekvatno zatvaranje staklenki i sterilizacija poklopaca. Ovaj ključni korak ne treba zaboraviti.

Prema Lepi i Sretlini, najučinkovitiji način za sterilizaciju metalnih poklopaca je njihovo kuhanje u vodi. Učinkovita metoda za brtvljenje boca koje sadrže kuhane rajčice ili voćni sok uključuje korištenje novina i bjelanjaka. Uzmite komade novina, umočite ih u umućeni bjelanjak i spojite ih tako da pokriju vrhove boca. Dok se bjelanjci suše, stvorit će hermetičko brtvljenje. Skladištenje zimnice odnosi se na rezervu hrane koja se od davnina čuvala za hladnije mjesece kada je voća i povrća malo.

Unatoč dostupnosti svježih i konzerviranih proizvoda u trgovinama danas tijekom cijele godine, tradicija pripreme zimnice ostala je duboko ukorijenjena praksa na našim prostorima. Voće i povrće bitne su komponente hranjive i dobro zaokružene prehrane. Kada se uberu na vrhuncu zrelosti, ne samo da izgledaju najbolje nego sadrže i najviše razine korisnih hranjivih tvari. Danas imamo pristup velikom izboru uvoznog voća i povrća tijekom cijele godine.

Međutim, kupnja svježih proizvoda izvan sezone, osobito zimi, ima određene nedostatke: produženo vrijeme transporta, skladištenje i hladni uvjeti mogu nepovoljno utjecati na njihovu prehrambenu kvalitetu. Uzimajući u obzir opsežna putovanja koja ova hrana prolazi, često može biti korisnije ponuditi zimska jela za stolom nego voće i povrće ubrano na vrhuncu zrelosti. Uobičajeno mišljenje je da svježe voće i povrće dosljedno nudi veću nutritivnu vrijednost od svojih prerađenih pandana.

Unatoč tome, brojne znanstvene studije sugeriraju da ovo uvjerenje možda nije točno. Iako je točno da početna faza konzerviranja, koja uključuje izlaganje povrća visokim temperaturama, dovodi do značajnog smanjenja termoosjetljivih vitamina—osobito vitamina C i B2—gubitak drugih vitalnih hranjivih tvari obično je minimalan. Nadalje, razine mikronutrijenata i dijetalnih vlakana, koji su posebno ključni, ostaju stabilni tijekom dvije godine skladištenja.

Ta je stabilnost posebno očita u mineralima, koji općenito učinkovitije podnose toplinsku obradu i skladištenje. Mnoge organizacije ponavljaju ovu perspektivu. Na primjer, FDA (Food and Drug Administration) primjećuje da proces konzerviranja može eliminirati trećinu do polovice vitamina A, C, B1 i B2, uz dodatne gubitke od 5 do 20% za svaku godinu skladištenja. Međutim, razine ostalih vitamina ostaju relativno usporedive između konzerviranog i svježeg povrća. Slučaj kiselog kupusa ilustrira kako metoda kiseljenja, koja uključuje pripremu zimnice, može poboljšati nutritivne prednosti.

Iako glavice i listovi kiselog kupusa sadrže minimalnu količinu masti, oni su također prepuni raznih hranjivih tvari. Primjetno je da su vitamini B6, B1 i B2, zajedno s folnom kiselinom, kalcijem i kalijem, prisutni, ali istaknuti nutrijent je vitamin C. Osim toga, kiseli kupus može se pohvaliti visokim sadržajem dijetalnih vlakana i fitokemikalija — biljnih spojeva koji obično promiču zdravlje . Ono što doista izdvaja kiseli kupus je obilje korisnih probiotičkih bakterija. Iako je jogurt nadaleko poznat po svojim korisnim bakterijama, manje je poznato da proces kiseljenja svježi kupus pretvara u pravi izvor ovih probiotika.

Preporučujemo