Iako je od njegove smrti prošlo više od 4 decenija Tita i danas mnogi pominju. Opće je poznata činjenica da je Josip Broz Tito, bivši predsjednik Jugoslavije, duboko cijenio vrhunsku kuhinju. Imao je neizmjerno zadovoljstvo uživajući u slatkim poslasticama, od slanih do slatkih. Ne samo da je volio kolače, nego je i uživao u kolačima. Prema onima koji su svjedočili Titovoj eri, njegova sklonost Havana torti bila je neusporediva s bilo kojom drugom sklonošću.
Priprema ove slatke poslastice brza je i bez napora, što rezultira božanstvenim okusom. Ono što ga izdvaja je to što nema potrebe za pečenjem kora. No, kada se kolač okusi, stvara se osjećaj da se topi u ustima. Sastojci:
Jedna litra mlijeka
Ukupno je 20 žličica šećera.
Potrebna je količina od 60 grama želatine.
Količina šlaga od 500 grama.
Količina od 200 grama sitno mljevenih oraha.
Količina od 200 grama samljevenih napolitanki
U smjesu dodajte otprilike tri do četiri žlice kakaa u prahu ili izlomljene čokolade.
Jedna vrećica sa ukusnom kremom od pudinga od vanilije.
Jedno pakiranje sa vanilin šećerom.
Za pripremu kore jednostavno u posudi pomiješajte 200 grama mljevenog keksa i 200 grama oraha, zatim dodajte kakao i miješajte dok se ne sjedini. Za pripremu nadjeva počnite tako što ćete prokuhati litru mlijeka. Zatim u kipuće mlijeko umiješajte 20 žlica šećera i ostavite da kuha dalje. U smjesu ubacite vrećicu vanilin šećera pa maknite s vatre. Na kraju u vrućem mlijeku otopite želatinu uz dobro miješanje. Nakon što smjesu stavite u hladnjak na jedan sat, mikserom je pomiješajte s prethodno napravljenim šlagom. Ubacite paketić mješavine pudinga od vanilije. Započnite oblaganjem obruča za tortu folijom za pečenje. Zatim naizmjenično redajte smjesu za kore i nadjev, a završite sa završnim slojem kora. Nakon što ostavite da se ohladi sat vremena, jednostavno skinite prsten i pažljivo uklonite foliju. Tada vam ne preostaje ništa drugo nego uživati u besprijekornom komadu Havana torte.
Titova biografija:
Smatran i istaknutom političkom figurom, Josip Broz Tito bio je drugi predsjednik SFR Jugoslavije. Revolucionar i komunistički vođa odigrao je značajnu ulogu u povijesti bivše Jugoslavije. Titov utjecaj kao utjecajnog antifašiste ne može se podcijeniti, posebno zbog njegovih napora u formiranju antihitlerovske koalicije i njegove nepokolebljive borbe protiv fašizma. Josip Broz je po dolasku u Zagreb 1920. pristupio Komunističkoj partiji Jugoslavije. U to vrijeme Tito je ušao u svoj prvi brak, oženivši se petnaest godina starijom Ruskinjom. Nažalost, njihovu vezu obilježila je tragedija jer su troje djece umrla prije navršene druge godine. Tek je njihov četvrti sin Žarko uspio prebroditi te nesretne okolnosti i preživjeti. Nakon razvoda od prve supruge 1936. godine, samo šest mjeseci kasnije u Rusiji je sklopio brak s Njemicom. Iako je iz Moskve otišao bez nje, uspio je sačuvati četiri srdačna pisma koja joj je poslao iz Pariza. Tragično, umrla je 1937. pod sumnjom za špijunažu za Njemačku. Tijekom 1937. Tito je upoznao svoju treću suprugu, Slovenku židovskog podrijetla. Zajedno su dobili sina po imenu Misha. Iako je njihov brak trajao četiri godine, Tito je imao izvanbračnu vezu sa svojom tajnicom. Nažalost, tajnica je preminula nedugo nakon njihova razvoda. Tijekom 1944. godine Tito je upoznao svoju četvrtu i posljednju suprugu Jovanku Budisavljević. Njihova zajednica trajala je sve do njegove smrti, iako se njihov službeni brak nije dogodio do 1970-ih. U godinama koje su prethodile njegovoj smrti, više nisu živjeli zajedno. Dana 4. svibnja 1980. Tito je preminuo u Ljubljani, a njegovo posljednje počivalište postala je Kuća cvijeća u Beogradu. Četiri dana kasnije obavljen je njegov pokop, a do danas je njegov grob ostao popularna turistička destinacija u Beogradu. Veličina Titova sprovoda bila je neusporediva jer je okupio predstavnike iz 127 zemalja, ukupno 209 delegacija. Bez sumnje, to je naširoko priznat kao najveći sprovod ikada održan za nekog državnika.