Naš organizam je jedan jako komplokovan mehanizam a da bismo bili zdravi potrebno je da svi naši organi pravilno vrše svoju funkciju. Danas govorimo o jetri koja je zadužena ua izbacivanje toksina.
Dr. Predrag Nenadić tvrdi da namirnice koje se često optužuje za visok kolesterol tome zapravo ne pridonose; umjesto toga, on ukazuje na potpuno druge izvore koji također mogu oštetiti jetru. Poznati nutricionist iz Srbije dr. Predrag Nenadić govorio je o ključnim elementima koji utječu na razinu kolesterola i problemu masne bolesti jetre. Izjavio je: “Problem masne jetre nije rezultat jedenja masne hrane. Ove zablude je važno riješiti. Jetra pretvara višak šećera u masno tkivo.
Kolin, poznat i kao vitamin B4, obično je prisutan u hrani poput slanine, jaja i mesa, a pomaže u distribuciji kolesterola, pomažući u sprječavanju njegovog nakupljanja u jetri usmjeravajući ga prema masnom tkivu. Ovaj proces može dovesti do povećanja veličine trbuha i veće stražnjice, između ostalih učinaka. Ranije je spomenuo da mislimo na stanje poznato kao nealkoholna masna bolest jetre. Ova vrsta masne jetre ne može ispravno funkcionirati, ne uspijeva eliminirati toksine i učinkovito detoksificirati tijelo.
Liječnik upozorava da se znakovi ovog problema mogu pojaviti kao akne i prištići na koži, pojačana perut, nokti koji se ljušte te osjećaj svrbeža po cijelom tijelu. Ističe važnost zdravog kolesterola za pravilno funkcioniranje organizma. “Kolesterol nije tvar koju je priroda stvorila u sukobu s čovječanstvom”, navodi on. Ljudima je potreban jer se iz njega proizvode mnogi hormoni, a ključan je za stvaranje staničnih membrana.
Unatoč tome, prevelika količina lipoproteina niske gustoće (LDL kolesterola, obično poznatog kao loš kolesterol) može dovesti do problema. Ako su razine triglicerida visoke, to možda ne potječe od jedenja svinjetine, već zbog konzumacije voća ili prevelike količine kruha, peciva i rafiniranog brašna. Ovo predstavlja značajnu zabrinutost. Naglasak je uglavnom na prehrani! Održavanje zdravog načina života je od vitalnog značaja. Voda je neophodna za procvat jetre – ključna je! Trebali bismo težiti odgovarajućem unosu i topivih i netopivih biljnih vlakana.
Važno je jesti hranu korisnu za jetru, uključujući gorke opcije poput lincure, maslačka, korijena čička i sličnih namirnica”, navodi doktor Nenadić. Savjetuje da iz prehrane izbacite sve ugljikohidrate i umjetne šećere kako biste učinkovito smanjili razinu kolesterola i triglicerida. “Ubacite namirnice s visokim udjelom zdravih masnoća, poput domaće svinjske masti, maslinova ulja i hladno prešanih biljnih ulja, uz one koje obiluju kolinom, poput slanine i jaja. Uključite losos i skušu, jer su i oni izvrsni izvori zdravih masnoća.
Ključno je razumjeti da sokovi, osobito oni iz trgovina, ne mogu detoksificirati jetru. Mnogi od ovih sokova sadrže fruktozu, koja predstavlja značajan rizik za debljanje. Dok fruktoza dodaje slatkoću raznim proizvodima, ona također može pridonijeti povišenim razinama triglicerida i kolesterola”, objasnio je. Posebno naglašava da se fruktoza dobivena iz voća razlikuje od one koja se nalazi u prerađenoj hrani. “Proizvođači prodaju šećer kao voćni šećer. Iako obje imaju istu strukturu, fruktoza koja se koristi u industrijskim proizvodima dolazi iz kukuruza, poznatijeg kao glukozno-fruktozni sirup, a ne iz voća”, zaključio je liječnik.