Buvlje pijace postoje svuda u svijetu a na njima se prodaje sve i svašta, ili kako bi se reklo na ovim mjestima možete pronaći sve od igle do lokomotive. Ponekad prodavci ne znaju pravu vrijednost stvari koje nude što se može vidjeti i iz sljedećeg primjera.
Debra Godard nije znala, prije tri desetljeća, kada je kupila prsten na lokalnom buvljaku za samo 10 funti (što odgovara približno 1200 dinara), da će ova naizgled neugledna transakcija nastaviti oblikovati njezin život u takvom dubok način. Nesvjesna budućnosti, uskoro će odustati od prakse držanja prstena na sigurnom u svojoj kutiji, naposljetku dospjevši do točke u kojoj joj je samo postojanje potpuno nestalo iz sjećanja.
Tek kad je njezina majka postala žrtvom prijevarne sheme, koja je dovela do razornog gubitka cijele njezine životne ušteđevine, Debrino se sjećanje vratilo na prsten koji je kupila prije trideset godina.
U pokušaju da ublaži teret svoje starije majke, Debra je donijela odluku da se odrekne niza svojih stvari, uključujući i spomenuti prsten. Ispunjena iščekivanjem, Debra je odnijela prsten zlataru u nadi da će dobiti makar malo priznanje njegove vrijednosti. Na njezino zaprepaštenje, draguljareva reakcija ostavila ju je na rubu nesvijesti.
Pitao se je li ona doista shvaćala pravu bit prstena, otkrivajući njegov pravi identitet dijamanta. Debrino je uzbuđenje poraslo dok se divila njegovoj gotovo besprijekornoj ljepoti. Dijamant joj je zaokupljao misli tijekom cijele besane noći, dok je razmišljala o bezbroj mogućnosti koje su ležale pred njom.
- Naposljetku se odlučila prodati ga preko prestižne aukcijske kuće “Sodbi”, koja ga je procijenila na vrtoglavih 844.000 eura. Nakon odbitka troškova dražbe, uspješno je došla do profitabilnog iznosa od 536.000 eura.
Osnažena ovim novostečenim prosperitetom, priuštila je svojoj majci ekstravagantno povlačenje na Barbados, ulaznice za nezaboravne nastupe Toma Jonesa i Celine Dion u Las Vegasu, a čak se počastila i luksuznom bundom.
Kroz povijest, dijamanti su dosljedno imali poziciju velike vrijednosti, stojeći među najcjenjenijim posjedima koji postoje. Njihova oskudica u prirodi, zajedno s njihovim posebnim mehaničkim i optičkim svojstvima, prožela ih je jedinstvenim izgledom. Svaki dijamant ima svoju individualnost, razlikuju se po čistoći, boji, karatnoj težini i rezu.
Stručnost majstora je ta koja otkriva inherentni sjaj dijamanta, pretvarajući ga u dragulj koji zaista oduzima dah. Uz minucioznu preciznost, svjetlo pleše od aspekta do aspekta, lomeći se prema vrhu, što rezultira neusporedivim sjajem koji osvaja oko. Čin rezanja ili brušenja jedini je ljudski angažman u poboljšanju estetske privlačnosti dijamanata i značajno utječe na ostale karakteristike poznate kao “C”.
Stručnim poliranjem, dijamant vrhunske kvalitete može ublažiti negativan utjecaj nižeg stupnja boje dok prikazuje briljantan sjaj ili učinkovito prikriva manje nesavršenosti. U mlinovima za mljevenje često se prave kompromisi između postizanja optimalnog mljevenja i izvlačenja maksimalne težine iz neobrađenih kristala.
Temeljni motiv za te kompromise nedvojbeno je maksimiziranje profita. Stoga je u praksi uobičajeno naići na kamenje koje je polirano daleko od idealnih uvjeta. Nadalje, nomenklature u vezi s predmetnim “C” nisu standardizirane, što rezultira različitim razinama strogosti. Kao rezultat toga, nije neuobičajeno pronaći kamenje kod kojeg su prethodna tri “C” kriterija usklađena, ali kvaliteta mljevenja odstupa, ali ipak postižu dobru cijenu. Ovdje stručnost postaje presudna.
Prilikom kupnje bitno je razlikovati dobro od lošeg brušenja jer su cijene često približne. U kontekstu ovog “C” razlikuju se dva aspekta: stil i proizvodnja. Stil se odnosi na oblik kamena i raspored njegovih aspekata, dok se proizvodnja odnosi na proporcije kamena i finalnu obradu koja uključuje poliranje.