Ljudska psiha je još uvijek uglavnom neistraženo područje a postoje neki karakteri i osobine koje imaju pojedinci a koje mogu biti pogubne za one koji se nalaze u njihovoj blizini.
Psihopat je osoba koju karakterizira ozbiljno narušena osobnost, nedostatak savjesti i moralnih vrijednosti. Njihov emocionalni spektar je lišen ljubavi ili topline, i oni se upuštaju u odnose isključivo kako bi stekli potrebne resurse. Ti resursi mogu uključivati novac, materijalna dobra, veze, pa čak i emocije. S unutarnjim svijetom koji je tup i lišen živosti, oni nastoje crpiti živost iz drugih oko sebe. Je li jednostavno prepoznati je li netko psihopat?
- Živčani sustav psihopata je strukturiran na način da oni često traže uzbudljiva iskustva kako bi postigli osjećaj normalnosti. Njihova sklonost opasnom životu često povećava njihovu privlačnost u društvu, osobito među pripadnicima suprotnog spola. Dr. Sohom Das, psihijatar iz Velike Britanije, bavi se ovim problemom i ističe nekoliko osobina koje nam mogu pomoći da lakše prepoznamo psihopata. Ovaj 44-godišnji forenzični psihijatar vodi kanal pod nazivom “Psih za bolne umove”, gdje često raspravlja o slučajevima iz stvarnog života s kojima se bavio, a pritom osigurava povjerljivost uključenih pojedinaca.
Dr. Das spominje da je “osobno procijenio stotine pojedinaca u zatvorima, ustanovama za mentalno zdravlje i sudnicama diljem Ujedinjenog Kraljevstva” kada je raspravljao o tome kako identificirati psihopate. U jednom segmentu gostovanja psihijatar napominje kako su pitanja koja najčešće dobiva o tome kako prepoznati psihopata i kako utvrditi je li netko s kim smo se susreli psihopat. Pravog psihopata karakterizira neodoljiv iskaz bijesa.
U slučajevima obiteljskog nasilja, osobe s psihopatskim osobinama dosljedno pokazuju ili fizičku ili verbalnu agresiju. U videu dr. Das izjavljuje: “Moj odgovor je da je izuzetno teško identificirati psihopate. Forenzički psihijatar objašnjava da se ovaj fenomen događa jer su psihopati “izuzetno vješti u utapanju poput kameleona”. Nadalje, posjeduju osobine koje ih čine šarmantnima, prijateljski nastrojenima i ugodnima u društvu. Psihijatar izjavljuje: “Vjerujem da je teško identificirati psihopata tijekom prvih susreta.
Prema dr. Dasu, često je potrebno vrijeme da shvatimo da su psihopati izrazito manipulativni i da nas iskorištavaju za vlastite svrhe. “Oni vam nisu prijatelji jer uživaju u vašim razgovorima i humoru. Njihovo prijateljstvo je ukorijenjeno u njihovoj želji da nešto dobiju od vas. Oni pokušavaju manipulirati vama”, napominje. Prema liječniku, manipulacija ne mora biti usmjerena na vas; također može utjecati na one u vašoj blizini.
“Ljude iskorištavaju psihopati, koji onda idu dalje. Zaključuje da im nedostaju dugotrajna prijateljstva koja omogućuju emocionalne veze. Američka psihološka udruga (APA) pojedinca s antisocijalnim poremećajem osobnosti naziva “psihopatom”. Psihopati vjeruju da su superiorniji od onih oko sebe i ne pokazuju grižnju savjesti za bilo kakve štetne radnje koje poduzmu.
APA opisuje nekoliko načina na koje se ovaj poremećaj može odraziti na postupke ljudi, uključujući kriminalno ponašanje, iskorištavanje drugih, nepoštenje, impulzivnost, agresiju, nemaran stav prema osobnoj i tuđoj sigurnosti te osjećaj neodgovornosti u kombinaciji s odsutnošću krivnje, kajanja , odnosno empatije.