U posljednje vrijeme se jako puno govori i piše o poremećajima koje ljudi imaju u psihološkom smislu a jedna od najčešće pominjanih je psihopatija. U ovom članku možete saznati kako da prepoznate psihopate.

Iako se termin “psihopat” često upotrebljava u kontekstu kaznenog prava i medija, psihopatija nije službeno priznata kao psihijatrijski ili psihološki poremećaj. Psihopatija se godinama nedosljedno primjenjivala unutar medicinske zajednice, no sada je konačno priznata kao potkategorija antisocijalnog poremećaja ličnosti.

Kada se razmatra pojam psihopatije, definicija koja jasno objašnjava ovo stanje nije jednostavna, no ključne karakteristike psihopatije obuhvaćaju odsustvo empatije i osjećanja prema drugima, sebičnost, manjak kajanja, kao i površinski šarm koji se koristi isključivo za manipulaciju drugih.

Iskusni psiholog specijaliziran za neuropsihijatrijske poremećaje otkrio je ključne pokazatelje upozorenja koji mogu sugerirati da osoba u vašoj blizini pokazuje više od pukih antisocijalnih tendencija – a vjerojatnost ove pojave može biti veća nego što se može pretpostaviti. U članku za Psychology Today, Kurt W. Ella primijetio je da je za brojne Amerikance, posebno one koji žive u sjeveroistočnim državama, dijeljenje kreveta s psihopatom postalo uobičajen aspekt svakodnevnog života.

  • Ella, izvanredna profesorica psihijatrije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Georgetown, živi u Washingtonu, D.C., koji se često smatra psihopatskom prijestolnicom susjednih Sjedinjenih Država, s Connecticutom, Maineom, New Yorkom i Marylandom koji završavaju turobnih prvih pet .

Psihopatija, slično sociopatiji, ne predstavlja službeno priznatu psihijatrijsku dijagnozu; najbliža aproksimacija koju stručnjak za mentalno zdravlje, kao što je Eli, može ponuditi je antisocijalni poremećaj osobnosti (ASPD), koji obuhvaća karakteristike oba stanja. Ella je primijetila da tipične karakteristike ovog poremećaja uključuju dosljedan obrazac kršenja zakona, prijevaru, sklonost agresiji i nedostatak kajanja ili krivnje.

Osim toga, pojedincima s antisocijalnim poremećajem osobnosti često je teško uspostaviti značajne emocionalne veze ili osjetiti duboku empatiju. Napomenuo je da je još jedna prevladavajuća karakteristika odabir karijere. Profesije koje zahtijevaju “jaki stupanj odvojenosti”, kao što su državni službenici, kirurzi, odvjetnici i izvršni direktori, obično privlače pojedince s psihopatskim tendencijama. Američka psihološka udruga (APA) pokazuje da oko 1,2 posto muškaraca i između 0,3 do 0,7 posto žena pokazuje dovoljno karakteristika da se klasificiraju kao psihopati.

Ella primjećuje da iako te osobe “nisu nužno nasilne”, u maniri ekscentričnih likova i serijskih ubojica prikazanih u filmovima i televiziji, vjerojatno “nisu idealni susjedi. Ella savjetuje o odgovarajućim koracima koje treba poduzeti kada se suočite s pojedincem za kojeg sumnjate da bi mogao pokazivati ​​psihopatske osobine, s ciljem minimiziranja “negativnih susreta”. U početku je bitno imati povjerenja u svoje instinkte.

“Često postoje pokazatelji u interakciji s pojedincima koji pokazuju antisocijalne karakteristike. Takvi pojedinci mogu zahtijevati više usluga ili povlaštenog tretmana nego što su spremni uzvratiti. Njihovi emocionalni odgovori mogu se činiti neobičnim ili mogu pokazivati ​​nedostatak interesa za vas i vaš život.

Moguće je da ćete osjetiti neobjašnjivu nelagodu u njihovoj prisutnosti, bilo bi preporučljivo stvoriti distancu”, rekao je. Obavijestite ih da ste svjesni. “Ključno je da sociopatski pojedinac bude svjestan da posjedujete znanje o njegovim postupcima.” Ova svijest osigurava da prepoznaju svoju nesposobnost da vas manipuliraju ili iskorištavaju.

Osim toga, i dalje je bitno suzdržati se od otkrivanja prekomjernih osobnih podataka koji bi se potencijalno mogli koristiti protiv vas u budućnosti. Radije održavajte interakcije koje su lagane i površne. Preporučljivo je održavati distancu od njega. Prema New York Postu, osoba kojoj je dijagnosticiran antisocijalni poremećaj osobnosti (ASPD) može pokazivati ​​impulzivno i osvetoljubivo ponašanje.

U slučajevima kada smatraju da im je učinjena nepravda ili da se suočavaju s njima, situacije se mogu brzo intenzivirati. Nadalje, njihova smanjena zabrinutost za društvene posljedice i nedostatak grižnje savjesti čine njihove postupke potencijalno opasnima.

Preporučujemo