Svaki organ u našem tijelu ima svoju funkciju i ukoliko je ne obavlja kako treba dolazi do narušenog zdravstvenog stanja. Danas govorimo o jetri koja ima zadatak da iz našeg prganizma izbacuje toksine.
Primjetan znak disfunkcije jetre može se vidjeti čak i tijekom rutinskog pranja zuba. Jetra svakodnevno obavlja mnoge vitalne funkcije u tijelu; filtrira toksine, pomaže probavu, regulira razinu šećera u krvi i sintetizira bitne proteine. Ovo naglašava važnost održavanja zdravlja jetre za opću dobrobit tijela. Dok se signali koje emitira naše tijelo često zanemaruju, određeni pokazatelji oštećenja jetre mogu se manifestirati u iznenađujućim područjima.
Primjerice, simptom koji ukazuje na disfunkciju jetre može se primijetiti čak i tijekom rutinskog pranja zubi, prenosi Mirror. Prilikom češljanja važno je obratiti pažnju na količinu kose koja pada. Prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi Ujedinjenog Kraljevstva (NHS), to može biti pokazatelj mogućih problema s jetrom. Jedno takvo stanje koje može dovesti do značajnog oštećenja ovog organa je masna jetra. Tijekom ranih faza često nema simptoma i može dugo ostati neprimjećeno.
Međutim, što je dulje neprepoznat, to je veća šteta za jetru. Ciroza, posljednja i četvrta faza bolesti masne jetre, javlja se nakon godina upale i rezultira ožiljcima na jetri. Ovo stanje može manifestirati različite simptome, uključujući gubitak kose kao jedan od njegovih učinaka. Prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi Ujedinjenog Kraljevstva, dodatni pokazatelji ciroze jetre uključuju umor i slabost, nelagodu ili bol u području jetre, pojavu sitnih kapilara na koži iznad struka, svrbež, smanjen apetit i gubitak težine, kao i mučninu i povraćanje.
- Također se može primijetiti pojava učestalog krvarenja iz nosa, osipa po tijelu, žutice, epizoda drhtavice praćene povišenom tjelesnom temperaturom, te oticanje nogu, zglobova i stopala kao posljedica zadržavanja tekućine. Osim toga, evidentne su poteškoće s koncentracijom, slabije pamćenje i nesanica. Ovo stanje, koje se naziva encefalopatija, javlja se kada toksini utječu na mozak zbog nesposobnosti jetre da ih eliminira iz tijela, prema NHS-u.
Bonus tekst:
Kačamak, koji se kroz povijest smatrao hranom za sirotinju, danas doživljava renesansu kao “čista” egzotična kuhinja. Ovo jelo, pripremljeno od bijelog ili žutog kukuruznog brašna, nadaleko je poznato kao kukuruzni griz ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak ne samo da predstavlja ugodan doručak, već se ističe i kao jedna od najzdravijih dostupnih opcija. Bogata esencijalnim hranjivim tvarima, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo vitalnim vitaminima poput A, E i raznim vitaminima B skupine, zajedno s raznolikim nizom minerala.
Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, koji se sastoji od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, posebice u vezi s radom crijeva. Visok sadržaj vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, potiče povećani osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari sporije apsorbiraju, čime se podržavaju normalni probavni procesi u crijevima.
Prvenstveno opravdanje za konzumaciju kačamaka leži u njegovim blagotvornim svojstvima, bez obzira na postojanje probavnih tegoba. Nadalje, kukuruz je bogat karotenoidima koji u kombinaciji s hranjivim biljnim mastima značajno doprinose poticanju učinkovite crijevne peristaltike. Ovaj proces pomaže u sprječavanju zatvora i reguliranju probave. Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se preporučuje kao dragocjena namirnica osobama s povišenom razinom kolesterola.
Nadalje, značajno pridonosi prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca. Kačamak se preporučuje dojenčadi i djeci jer potiče bolju probavu i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi osobe koje boluju od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa trebale uvrstiti kačamak u redovnu prehranu.