Opaka bolest odnosno karcinom se može pojaviti u preko 200 vrsta kako su otkrili me4dicinski stručnjaci. Kada je u pitanju rak maternice pozitivno je to što on ne mora biti smrtonosan ukoliko se simptomi primjete na vrijeme.

Pojava raka maternice tipično se viđa kod žena u postmenopauzi, iako to nije definitivno pravilo. Češći je kod žena koje nisu doživjele porod. Međutim, važnost ranog otkrivanja kroz rutinske ginekološke preglede i prepoznavanje karakterističnih simptoma ne može se precijeniti, jer to uvelike utječe na progresiju i prognozu bolesti. Pojedini rizični čimbenici poput pretilosti, hipertenzije, dijabetesa, bolesti štitnjače te konstitucija koja teži bujnijoj i okruglijoj građi, doprinose predispoziciji za ovu zloćudnu bolest.

  • Danas je dobro utvrđeno da masno tkivo ima značajnu ulogu u hormonskoj aktivnosti, proizvodeći različite vrste hormona koji potencijalno mogu poremetiti osjetljivu hormonalnu ravnotežu i pridonijeti razvoju ozbiljnih bolesti. Naime, masno tkivo kod žena sintetizira određeni oblik estrogena, koji je identificiran kao potencijalni kancerogen, osobito kod žena u postmenopauzi. Kada postoji višak masnog tkiva, to dovodi do proizvodnje visokih razina određenih oblika estrogena, povećavajući rizik od raka maternice.

Posljedično, pretile žene koje su ušle u menopauzu imaju veću vjerojatnost razvoja raka maternice. S druge strane, mršave žene koje su prošle menopauzu imaju povećan rizik od razvoja osteoporoze, čak i nakon tog razdoblja. Ove rizike u razgovoru za portal eKlinika ističe dr. Marija Trišović, specijalistica ginekologije i opstetricije. U većini slučajeva, rak maternice se slučajno otkrije tijekom rutinskih ginekoloških ultrazvučnih pregleda, gdje se uočava jasna slika hiperplazije endometrija.

Ipak, dr. sci. med. Trišović napominje da se ovaj oblik karcinoma često manifestira simptomima poput minimalnog krvarenja maternice kod žena koje nemaju menstruaciju više godina ili neredovitih krvarenja izvan menstrualnog ciklusa kod žena koje još uvijek imaju menstruaciju. Obično se krvarenje manifestira kao lagano, točkasto i minimalne količine. Krv izgleda svježe i živahno.

Krvarenje traje dan ili dva, obično zahtijeva korištenje dnevnih uložaka, a zatim se samo od sebe povuče, što pacijente često zavara da misle da je problem riješen prirodnim putem. Zbog toga je ključno odmah se javiti ginekologu čim se primijeti krvarenje, jer svako odgađanje traženja liječničke pomoći samo pogoršava trenutno stanje. Rak napreduje svakim danom, a ključ uspješnog liječenja leži u pravovremenom otkrivanju bolesti. Dr. Sci objašnjava da se identifikacija raka maternice događa korištenjem ultrazvučnog snimanja.

Specifične i definitivne vizuale promatra med, Marija Trišović. Ove slike pružaju ginekologu vrijedne informacije, što potiče potrebu za daljnjim dijagnostičkim testovima. Eksplorativna kiretaža najvažnija je od svih pretraga koje se provode za rak maternice. Ovaj se zahvat provodi u uvjetima dnevne bolnice uz kratkotrajnu opću intravenoznu anesteziju. Sama intervencija je kratka, a u roku od dva do tri sata pacijent se može otpustiti i poslati kući.

Patolog je odgovoran za postavljanje konačne dijagnoze, koja zatim određuje daljnji tijek liječenja. Za liječenje raka maternice koriste se kirurške i radiološke metode. Rano otkrivanje uvelike povećava šanse za preživljavanje, uz znatno veće petogodišnje preživljenje u odnosu na neke druge vrste raka, poput raka jajnika ili vrata maternice, objašnjava dr. Marija Trišović. Nužni su redoviti preventivni pregledi tijekom i nakon menopauze, najmanje svake dvije godine, budući da je prognoza bolesti ovisna o stadiju bolesti.

Ako žena doživi bilo kakvo abnormalno krvarenje izvan redovitog menstrualnog ciklusa ili nakon prestanka ciklusa, nužno je da se odmah obrati ginekologu. Neophodan postupak uključuje PAPA test, ultrazvuk i sveobuhvatan ginekološki pregled. Ključno je ne odgađati traženje liječničke pomoći i jednostavno pričekati da krvarenje nestane samo od sebe, jer statistike pokazuju da će se u više od 85 posto slučajeva problem ponovno pojaviti. Ovaj naglasak na važnosti hitne intervencije naglašava stručnjak iz područja ginekologije i opstetricije.

Nakon menopauze, održavanje higijenskog režima prehrane postaje osobito ključno jer služi kao preventivna mjera protiv ove specifične vrste raka. Prema riječima specijalistice ginekologije i opstetricije, opće je poznato da pretilost više nije samo briga za izgled, već i značajan zdravstveni problem. Specijalist je naglasio da pretilost predstavlja opasnost od nepovratnih bolesti i istaknuo važnost održavanja idealnog tijela kod žena težine tijekom menopauze kako bi se osiguralo dobro zdravlje.

Preporučujemo