Bolovi u leđima i ramenima su nešto što je skoro svaka osoba iskusila a razlozi mogu biti različiti. Nekada je u pitanju pretjerana fizička aktivnost a nekada ovaj bol može ukazivati i na mnogo ozbiljnija stanja.

Zglob koji se nalazi u ramenu poznat je po svojoj iznimnoj pokretljivosti, ali je također poznat po nedostatku stabilnosti. Ovaj poseban zglob igra ključnu ulogu u raznim dnevnim aktivnostima uključujući dotjerivanje, odijevanje, jelo, vježbanje i upravljanje vozilom. Uzimajući u obzir učestalost kojom se oslanjamo na svoja ramena, svaka nelagoda ili bol koju osjetimo u ovom području može imati značajan utjecaj na naše opće dobro.

  • Od iznimne je važnosti utvrditi uzrok boli i pravodobno reagirati kako bi se očuvao optimalan rad ovog zgloba. Postoji nekoliko stanja i ozljeda koje mogu rezultirati bolom u desnom ramenu. Ključno je razlikovati simptome za pravilan i učinkovit odgovor, iako je broj bolesti povezanih s ovom boli relativno mali.

Uzroci: Privremena nelagoda uzrokovana upalom mišića često se može ublažiti razdobljem mirovanja koje traje nekoliko dana. Optimalan oporavak može se olakšati suzdržavanjem od aktivnosti koje pogoršavaju bol.  Bol i oteklina mogu biti uzrokovani upalom burze, koja je vrećica ispunjena tekućinom koja služi za smanjenje trenja između kostiju i tetiva. Ograničena pokretljivost ramena i dugotrajna bol uobičajeni su simptomi sindroma smrznutog ramena, stanja koje može potrajati nekoliko mjeseci.

Ozljede: Akutna bol može biti uzrokovana ozljedama poput istegnuća ili uganuća. Dok se sindrom karpalnog tunela obično povezuje s bolovima u zapešću, važno je napomenuti da također može rezultirati nelagodom u ramenu. Tendonitis: Pokreti ramena mogu biti popraćeni nelagodom zbog tendinitisa, upalnog stanja koje zahvaća tetive.

Ako bol u desnom ramenu traje dulje od nekoliko tjedana ili mjeseci, traženje liječničke pomoći ključno je za sveobuhvatnu procjenu i odgovarajuću intervenciju. Osjećaj boli u lijevom ramenu može ukazivati ​​na teža temeljna stanja u usporedbi s običnom upalom mišića. Pojedinci koji osjećaju stalnu bol u lijevom ramenu i lopatici, na koju ne utječu lijekovi protiv bolova, često traže hitnu liječničku pomoć.

Ova nelagoda može poslužiti kao znak iznenadnog srčanog događaja. Istraživanja su pokazala korelaciju između pojedinaca koji imaju povišene faktore rizika za srčane bolesti i povećanu osjetljivost na osjećaj nelagode u ramenu. Ti čimbenici rizika obuhvaćaju stanja kao što su hipertenzija, hiperkolesterolemija i dijabetes.

Naime, pokazalo se da su sudionici koji pokazuju najveći stupanj faktora rizika 2-6 puta skloniji bolovima u ramenu u usporedbi s onima bez tih faktora. Nadalje, uočeno je da je vjerojatnost razvoja tendinopatije unutar ove skupine 6 puta veća. Bol u ramenu može se ublažiti regulacijom krvnog tlaka i rješavanjem drugih čimbenika rizika povezanih sa srčanim bolestima. Poduzimanje brzih mjera kada osjetite bol u ramenu može pomoći u smanjenju rizika od razvoja težih komplikacija.

Kako bi se ublažili bolovi uzrokovani upalom mišića ili tetiva, savjetuje se mirovanje i suzdržavanje od aktivnosti koje mogu pogoršati stanje. Očuvanje snage i fleksibilnosti ramena može se postići redovitim vježbama. Uključivanje aktivnosti poput istezanja, joge ili pilatesa u vašu rutinu može se pokazati korisnim. Postoji više čimbenika koji mogu pridonijeti bolovima u ramenu, u rasponu od blage upale mišića do potencijalno ozbiljnih problema sa srcem.

Neophodno je odmah potražiti liječničku pomoć kako bi se točno dijagnosticirao i učinkovito liječio temeljni uzrok. Osim toga, upravljanje rizičnim čimbenicima povezanim sa srčanim bolestima može pomoći u ublažavanju boli i poboljšati opću dobrobit. Neophodno je pažljivo pratiti signale svog tijela i ne zanemariti simptome koji traju dulje vrijeme.

Preporučujemo