Naše tijelo nam često daje znakove kada nešto nije u redu, a na nama je da ih prepoznamo i da odmah reagujemo. Danas Vam donosimo listu simptoma kada Vam je šećer u krvi, te bi bilo poželčjno da odmah reagujete ako ih prepoznajete.
To je poremećaj u kome se insulin ne ili neadekvatno luči iz pankreasa. Glukoza iz hrane tada ne dospijeva u ćelije, a pacijent pati od hiperglikemije, stanja gde je količina glukoze u krvi prevelika. Ako se ne liječi, može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Postoji poremećaj u metabolizmu proteina, masti i ugljenih hidrata. Dugotrajne komplikacije uključuju oštećenje nerava, krvnih sudova i vitalnih organa. Iako je bolest opisana u drevnim tekstovima, njeno pravo izbijanje dogodilo se u posljednjih nekoliko decenija, a eskalacija prevalencije bila je olakšana nezdravim životnim navikama i nedostatkom fizičke aktivnosti.
- Ko može razviti dijabetes? Djelimična genetska transmisija čini dijabetes vjerovatnim razvojem u istoj porodici, ali ne iznosi sud da će svaka uzastopna osoba patiti od ove bolesti. Stanje visokog rizika koje dovodi do razvoja bolesti dolazi sa lošim prehrambenim navikama, niskom aktivnošću u životu, problemima prekomerne težine i stresa. Više faktora uključuje žene u fazi postmenopauze, muškarce u fazi andropauze, nizak imunitet i određene specifične lijekove (antireumatski lijekovi, lijekovi za krvni pritisak, diuretici i kontraceptivi) koji će dodatno povećati rizik od dijabetesa.
Simptomi na koje treba obratiti pažnju. Simptomi dijabetesa mogu biti veoma očigledni, ali mogu biti i donekle latentni. Najčešći simptomi su jaka žeđ i učestalo mokrenje, gubitak tjelesne težine, stalna glad, suha i svrab kože, slabo zarastanje rana. Drugi pokazatelji mogu biti zamagljen vid, opšta slabost, slabost, osećaj peckanja u udovima i česte infekcije, posebno gljivice. Potrebno je redovno meriti šećer u krvi jer će to pomoći da se bolest rano otkrije i spriječi razvoj težih posljedica.
Tipovi dijabetesa. Postoje tri tipa dijabetesa: tip 1, tip 2 i gestacijski dijabetes. Njihova tačka diferencijacije je u tome kako. Tip 1 je najteži i to je kada pankreas ne proizvodi insulin. Tretman se primjenjuje na svakodnevno davanje insulina, kao i na ishranu i kontrolu fizičke aktivnosti. Najčešći tip je tip 2, posebno u populaciji starijoj od 40 godina i uglavnom kod osoba sa prekomjernom težinom. U ovom slučaju, insulin proizvodi pankreas ili ćelije, ali njegova količina nije dovoljno dobra ili ga ćelije ne koriste pravilno.
Tretman uključuje promene u ishrani i lekovima, kao i vježbanje u dnevnoj rutini. Gestacijski dijabetes je stanje u kojem žena postaje dijabetičar zbog hormonske neravnoteže tokom trudnoće. Obično nestaje nakon porođaja, ali žene koje su nekada bile žrtve ovog dijabetesa imaju veći rizik da dobiju dijabetes tipa 2 u kasnijem dijelu života.
Za dijabetičare se podstiču češći obroci sa manjim napicima. Pravilo palca se takođe primjenjuje u određivanju količine hrane za jelo. Voće treba da bude šaka, povrće dve šake. Hljeb i meso treba da budu veličine vaše ruke. Veoma je važno imati vlakna i nalaze se u povrću, biljnim proteinima, orasima i cijelim žitaricama. Večeru treba uzeti rano, a najkasnije do 20:30. a kao noćni obrok treba koristiti jogurt, kefir ili salate.
Komplikacije – Pravilno lječenje i kontrola dijabetesa obično neće dovesti do komplikacija. Međutim, ako se ne postigne odgovarajuća nega i lečenje dijabetesa, može doći do nekoliko komplikacija. Neke druge komplikacije su bolesti oka poput retinopatije, glaukoma i katarakte, kao i stanja povezana sa bubrezima.
Ostali organi takođe imaju povećan rizik ako osoba ima dijabetes, a posebno su visoki rizici za srčani udar i moždani udar, kod muškaraca za erektilnu disfunkciju, kao i za dijabetičko stopalo i gangrenu i dijabetičku neuropatiju. Prirodni lekovi koji mogu pomoći. Veliki broj dijabetičara uzima prirodne lekove kao dodatak konvencionalnoj terapiji, ali uz prethodnu konsultaciju sa lekarom.
Neki od popularnih prirodnih lekova su tinktura od koprive, švedska grenka (kašičica 3 puta dnevno), čaj od listova borovnice, a svakodnevno se u ishrani preporučuju šargarepa i celer. Ovas se takođe koristi kao napitak pre obroka. Ovi prirodni lekovi mogu pomoći u stabilizaciji nivoa šećera u krvi. Ni u kom slučaju ih ne treba koristiti umesto standardne medicinske terapije. Zdrav način života, uz redovno praćenje zdravlja i pod medicinskom kontrolom, ostaje glavni faktor u borbi protiv dijabetesa.