Smrdibube su postale insekti koje često možemo vidjeti i u našim domovima i to tokom cijele godine. One ulaze u stanove i kuće ali napadaju i povrće u baštama i na taj način nanose štetu a postoji nekoliko prirodnih načina da ih se riješite.

Kako bi uklonili štetnike koji su nepoželjni u vrtovima, vrtlari često koriste niz strategija, uključujući korištenje mješavine koja se sastoji od vode i sode bikarbone za prskanje biljaka. Ova posebna tehnika pokazala je svoju učinkovitost u upravljanju prisutnošću smrdibuba, štetočina poznatih po pustošenju vrtnih biljaka.

  • Soda bikarbona, budući da je prirodna tvar, ne šteti biljkama, a istovremeno pomaže u održavanju uspješnog vrta bez štetnika. Vrtlari često koriste dobro poznatu tehniku ​​za odvraćanje smrdibuba iskorištavanjem snažnih aroma češnjaka i metvice. Kaže se da su jaki mirisi koje emitiraju ove biljke nepodnošljivi za smrdibube, zbog čega je mudro strateški ih postaviti blizu ulaznih točaka kao što su ulazna vrata i prozori kako bi se spriječilo da se ti dosadni insekti infiltriraju u dom.

Srećom, češnjak i metvica se mogu lako nabaviti i koristiti u različitim oblicima, uključujući svježe biljke, ulja ili ekstrakte. Eterično ulje paprene metvice predstavlja još jednu potencijalnu tehniku ​​koja bi se mogla pokazati još učinkovitijom. Pomiješanjem nekoliko kapi ovog ulja s vodom, može se napraviti otopina koja se lako raspršuje po prozorima, ulazima i balkonskim vratima.

Eterična ulja su poznata po svojim svojstvima odbijanja insekata, a posebno paprena metvica ima snažnu aromu koja smrdibubama nije ugodna. Ne samo da je ova metoda ekološki prihvatljiva i potpuno prirodna, nego ju je također jednostavno primijeniti i izuzetno uspješna. Vrijedno je spomenuti da kada smrdibube uoče prijetnju, imaju sposobnost ispuštanja neugodnog mirisa.

Imajući to na umu, preporučljivo je suzdržati se od pokušaja ozljeđivanja ili preplašenja, već ih pažljivo premjestiti iz blizine. Ako je potrebno uhvatiti smrdibubu, preporuča se koristiti papir ili rukavice kako bi se spriječio izravan kontakt. Nježno ih uhvatite i odložite vani. Slijedeći ovaj pristup, uspješno ćete izbjeći susret sa štetnim mirisom koji ti insekti ispuštaju kao sredstvo samoobrane.

Osim ovih tehnika, vrtlari imaju mogućnost koristiti alternativne prirodne lijekove za borbu protiv smrdibuba. Jedan učinkovit pristup uključuje korištenje kombinacije vode, sapuna i ulja nima za izradu sprejeva. Osim toga, redovito održavanje vrta i uklanjanje otpadaka i mrtvog lišća može značajno smanjiti dostupna mjesta za skrivanje smrdibuba.

Postizanje optimalnog zdravlja i sigurnosti biljaka uz učinkovito upravljanje populacijom smrdibuba može se postići korištenjem kombinacije različitih tehnika. Uvijek je preporučljivo dati prednost prirodnim metodama jer su one ekološki prihvatljive i ne narušavaju ekosustav vrta.

Primjenom odgovarajućih strategija i ulaganjem određenog truda, možete osigurati vrt bez štetočina i ubrati plodove uspješnih biljaka i obilnih uroda. U prošlosti su se smrdibube viđale samo tijekom određenih godišnjih doba, a sada ih se može pronaći tijekom cijele godine. Klimatske promjene, posebice povećanje toplijih zima, glavni su čimbenik koji stručnjaci pripisuju porastu njihove populacije.

  • Kukci koji se obično nazivaju smrdljivim stjenicama, ili stručno poznati kao stjenice, pripadaju golemoj skupini koja potječe s azijskog kontinenta, posebno podrijetlom iz regija Bliskog i Dalekog istoka gdje im uspijeva prirodno okruženje. Unutar ove velike skupine insekata postoje brojne vrste koje se broje u tisućama. Posebna vrsta koja se u posljednje vrijeme sve više primjećuje u stambenim prostorima identificirana je kao smeđa mramorna stjenica, znanstveno poznata kao Halyomorpha halys.

Stambene zgrade traže stjenice, poznate i kao smrdibube, isključivo kako bi se sklonile od hladnoće. Ovi zreli kukci, sposobni za reprodukciju, jednostavno žele pukotinu u kojoj mogu hibernirati i izdržati zimu bez potrebe za hranom. Treba napomenuti da oni ne grizu niti konzumiraju našu hranu, što ih čini relativno bezopasnima za nas, osim manjih neugodnosti susreta s pozamašnom bubom u našim domovima.

Preporučujemo