Posljednjih godina se u našoj regiji u toplijim mjesecima pojavljuje prava najezda smrdibuba koje ljudi ne vole vidjeti u svom domu. Ove bube ispuštaju neugodan miris kada osjete da su u opasnosti i to mnogima smeta.

Tijekom godine smrdibube su postale uobičajena pojava u našim domovima. Ovi insekti ne samo da napadaju stanove i kuće, već također predstavljaju prijetnju vrtnom povrću, uzrokujući značajnu štetu. Srećom, postoje brojne prirodne metode za njihovo uklanjanje. U potrazi za iskorjenjivanjem dosadnih vrtnih nametnika, vrtlari često koriste različite taktike, od kojih jedna uključuje primjenu otopine koja se sastoji od vode i sode bikarbone za premazivanje biljaka.

Ova specifična metoda pokazala je svoju učinkovitost u učinkovitoj kontroli populacije smrdibuba, ozloglašenih štetočina poznatih po tome što uzrokuju velike štete vrtnim biljkama. Korištenje snage prirodnih sastojaka, kao što je soda bikarbona, sigurna je i učinkovita metoda za zaštitu vaših biljaka dok istovremeno osiguravate uspješan vrt bez štetnika.

Mnogi iskusni vrtlari koriste popularnu tehniku ​​koja iskorištava moćne mirise češnjaka i metvice za tjeranje smrdibuba. Ove biljke ispuštaju snažne mirise koje smrdibube smatraju nepodnošljivima, zbog čega je pametan izbor da ih strateški postavite blizu ulaza poput prozora i ulaznih vrata, učinkovito sprječavajući ove dosadne insekte da napadnu vaš dom.

Srećom, češnjak i metvica su lako dostupni i mogu se koristiti na različite načine, poput korištenja svježih biljaka, ulja ili ekstrakata. Druga moguća metoda koja može dati bolje rezultate je korištenje eteričnog ulja paprene metvice. Pomiješanjem nekoliko kapi ovog ulja s vodom može se napraviti otopina kojom se lako pošpricaju prozori, ulazi i balkonska vrata. Paprena metvica, sa svojim snažnim mirisom, poznata je po svojoj sposobnosti odbijanja insekata, uključujući i smrdibube.

  • Ovaj prirodan i ekološki pristup nije samo jednostavan za korištenje, već je i vrlo učinkovit. Važno je napomenuti da smrdibube imaju sposobnost ispuštanja neugodnog mirisa kada se osjećaju ugroženo. Kako biste osigurali sigurno iskustvo bez neugodnih mirisa, najbolje je oprezno rukovati smrdibubama i bez ikakve namjere ozljeđivanja ili zastrašivanja. Umjesto toga, pažljivo ih premjestite u drugo područje.

Ako se pojavi potreba za hvatanjem smrdibube, savjetuje se korištenje rukavica ili papira kao barijere kako bi se izbjegao izravan kontakt. Nježnim i pažljivim pristupom možete ih sigurno prenijeti na otvoreno, učinkovito zaobilazeći neugodan miris koji ispuštaju ovi insekti kao obrambeni mehanizam. Uz ove metode, vrtlari također imaju izbor upotrijebiti alternativna prirodna rješenja u borbi protiv smrdibuba.

Vrlo učinkovita strategija podrazumijeva stvaranje sprejeva kombiniranjem vode, sapuna i ulja neema. Nadalje, dosljedno održavanje vrta i uklanjanje otpadaka i mrtvog lišća može uvelike smanjiti broj skrovišta za smrdibube. Postizanje vrhunske dobrobiti i sigurnosti biljaka, zajedno s učinkovitom kontrolom populacije smrdibuba, može se postići korištenjem različitih pristupa.

Vrlo je preporučljivo dati prednost primjeni prirodnih metoda jer su one ekološki prihvatljive i čuvaju osjetljivu ravnotežu ekosustava vrta. Uz primjenu učinkovitih taktika i ulaganje vremena i energije, možete jamčiti vrt u kojem nema štetočina, omogućujući vašim biljkama da cvjetaju i usjevima. Prije su smrdibube bile ograničene na određena godišnja doba, ali sada su prisutne tijekom cijele godine.

Stručnjaci ovaj porast stanovništva pripisuju klimatskim promjenama, točnije eskalaciji blažih zima. Podrijetlom s azijskog kontinenta, posebno s područja Srednjeg i Dalekog istoka, postoji raznolika skupina insekata poznatih kao smrdibugovi ili, znanstveno rečeno, stjenice. Napredujući u svojim prirodnim staništima, ovi kukci pripadaju golemoj zbirci vrsta, koja se broji u tisućama.

Nedavno se u stambenim područjima sve više primjećuje posebna vrsta pod nazivom smeđa mramorna stjenica, znanstveno poznata kao Halyomorpha halys. U potrazi za toplinom, stambene zgrade privlače stjenice, koje se obično nazivaju smrdljivim stjenicama.

Ova potpuno razvijena stvorenja, sposobna za razmnožavanje, samo traže mjesto za skrivanje kako bi izdržala zimu i ne trebaju hranu. Važno je spomenuti da ne grizu niti se hrane našom hranom, što ih čini relativno dobroćudnim za nas, osim male neugodnosti susreta s pozamašnim kukcem u našem životnom prostoru.

Preporučujemo