Danas se prisjećamo jednog u to vrijeme od najbogatijih ljudi na planetu, Aristotela Onazisa. Iako nije bio lijep i zgodan muškarac osvoji je dvije žene koje su bile svjetski poznate.
Život Aristotela Onassisa obilježen je oštrim kontrastima: počevši kao izbjeglica i na kraju se pridruživši elitnom krugu svjetskog jet seta, njegova pripovijest ilustrira uspon i pad jedne od najkontroverznijih i najimućnijih osoba 20. stoljeća. Na glasu kao jedan od najbogatijih brodovlasnika, Aristotel Onassis krčio je put do prosperiteta ispunjen brojnim spletkama i intrigama. Iako je njegovao imidž uglednog poslovnog čovjeka, na kraju se suočio s posljedicama svojih nedjela.
- Rođen 15. siječnja 1906. u Smirni (danas Izmir, Turska), potjecao je iz grčko-osmanske obitelji. Usred političkih nemira proveo je svoje formativne godine te je zajedno s roditeljima morao pobjeći u Grčku zbog Grčko-turskog rata. Tako se od vrlo skromnih početaka uzdigao do jednog od najuglednijih svjetskih poslovnih ljudi. U Argentini je započeo svoj radni vijek kao mladić, prvo je preuzeo ulogu telefonskog operatera prije nego što je izgradio uspješnu karijeru u sektoru duhana.
Prepoznavši potencijal u brodarstvu, počeo je ulagati u brodove i postao jedan od najmlađih i najambicioznijih brodovlasnika. Prvu značajniju zaradu ostvario je tijekom Drugog svjetskog rata kada je prevozio robu za savezničke sile. To je podrazumijevalo znatne rizike budući da se roba mogla izgubiti tijekom napada; međutim, on je iskoristio ovu priliku da dodatno ojača svoju flotu. Njegova domišljatost i vještina doveli su ga do kasnijeg priznanja kao pionira u suvremenom brodarstvu.
U 1950-ima i 1960-ima, Onassis je bio među najbogatijim pojedincima na svijetu, hvaleći se velikom flotom tankera i brodova. Unatoč njegovom financijskom uspjehu, njegovi poslovni napori bili su pokvareni raznim prijevarnim radnjama i nedoličnim ponašanjem, zbog čega je u više navrata dobio značajne novčane kazne za ozbiljne “propuste”. Ipak, ti neuspjesi nisu spriječili njegovu ambiciju da postane najutjecajnija osoba. Onassis je posjedovao viziju koja se protezala godinama unaprijed, osobina koja je pridonijela njegovim izvanrednim postignućima.
Njegovo poslovno carstvo obuhvaćalo je zbirku naftnih tankera, zrakoplovnu tvrtku “Olympic Airways” i široku lepezu raskošne imovine koja se protezala od New Yorka do Pariza. Osim toga, posjedovao je otok Scorpio i u to vrijeme najraskošniju privatnu jahtu na svijetu koju je nazvao po svojoj kćeri Christini. Onassis je na jahti primao i ugostio najbogatije pojedince i najpoznatije ličnosti svoje ere. Bili su prisutni Winston Churchill, Josip Broz Tito, Rudolf Nurejev, Greta Garbo i Elizabeth Taylor. U prosincu 1946. Onazis se oženio Atinom Livanos, kćerkom poznatog brodograditelja Stavrosa Livanosa. Zajedno su dobili dvoje djece: sina Aleksandra i kćer Kristinu.
Za Onassisa je to bila poslovna odluka, a ne romantična veza. Taj mu je savez omogućio ulazak u elitni krug brodovlasnika, koji su u početku bili oprezni i sumnjičavi prema njemu kao autsajderu, a slučajno su mu bili tazbina. Kasnije se Atena udala za udovca svoje sestre, Stavrosa Niarchosa, koji je također bio konkurent Aristotelu Onassisu. Prvi susret Aristotela Onassisa i Marije Callas dogodio se na balu u Veneciji, a oboje su u to vrijeme bili u braku. Mariju je pratio tri godine stariji Giovanni Battista Menegini, dok je Aristotel bio s Atenom Livanos.
Kalas nije dijelila duboku strast sa suprugom. Onassis je, s druge strane, dosljedno bio utjelovljenje muškosti, podržavajući javnu osobu koja je naglašavala njegovu snagu i autoritet. Između njih je planula iskra tijekom njihovog prvog susreta. S trideset i tri godine Marija Kalas bila je na vrhuncu karijere, a kritičari su je veličali kao božicu pjesme, slaveći njezin glas kao nebeski. Na kruzeru “Kristina” procvjetala je značajna romansa. Na kraju putovanja, Maria je prišla svom suprugu i zatražila razvod, rekavši: “Želim ostati s Aristom.” Menegini se razbjesnio i javno izjavio da mu se brak raspao zbog Onassisa.
Kao odgovor, Onassis je rekao: “Koliko želite za Mariju? Pet ili deset milijuna? Unatoč činjenici da je Aristotel Onassis razmišljao o svojoj vezi s ljubavnicom i suprugom, nije razmišljao o razvodu. Nakon razlaza s Athenom, ipak se suzdržao od prosidbe Marije. Kada ga je 1960. obavijestila o svojoj trudnoći, on je odgovorio: “Već imam dvoje djece. Zašto još jedno? Sin, koji je došao na svijet, otišao je samo nekoliko sati nakon rođenja. Ovaj gubitak nikada nije u potpunosti preboljela, a možda nikada ni neće. Njezina burna veza s Onassisom, uz psihološke probleme koji su uslijedili, također je utjecala na njezinu karijeru.
Marija Kalas se više oslanjala na tablete za spavanje. Kad su se pročule vijesti o Onassisovoj aferi s Lee Radzivil, sestrom Jackie Kennedy, Marija je osjetila želju otići. Onassis ju je otkrio u njezinu pariškom stanu. Iako nikada nije službeno prekinuo njihovu vezu, stalno je grabio priliku da joj nanese bol. Često je napominjao: “Samo zapamti, ljubavi moja, da ti nisi moja žena ili domaćica. Ti si samo gost.” Godine 1964. Onassis je javno debitirao s Jackie Kennedy, što je kod Marije Kalas izazvalo osjećaj ljubomore. Godine 1968. vjenčali su se na njegovo inzistiranje, jer je ona htjela izbjeći sramotu svoje djece.
Četiri mjeseca prije, nakon atentata na Roberta Kennedya u Los Angelesu — brata njezinog pokojnog muža — odlučila je napustiti Sjedinjene Države sa svojom djecom. Na kraju je zaključila da je udaja za Onassisa bila razumna odluka; osigurao joj je financijska sredstva i utjecaj koji joj je u to vrijeme bio potreban. Međutim, Onassis je brzo pokrenula brakorazvodnu parnicu, koju je grčki sud odbio zbog nedostatka osnova. Tijekom tog razdoblja činio je brojne pokušaje da se sastane s Marijom. Do 1969. godine, samo godinu dana nakon vjenčanja s Džeki, njegovi posjeti Marijinoj rezidenciji znatno su se povećali. U jednom trenutku, u javnom okruženju u noćnom klubu ‘Maksim’, Onassis je glasno izjavio: “Divan je osjećaj još jednom zagrliti Marijine zaobljene bokove. Kod kuće sam potpuno nezadovoljan. Pred sam kraj braka, Džeki se preselila u New York, gdje je živjela do svoje smrti. Značajna tragedija pogodila je obitelj Onassis.
- Ovo se može preformulirati na sljedeći način: Smrt Alexandera Onassisa, Aristotelova sina, dogodila se u zrakoplovnoj nesreći. Gubitak se pokazao velikim za njegovu prvu ženu, Atinu, što je dovelo do njezina odlaska. Nakon smrti svog sina, Onassis je osnovao zakladu u čast njegova sjećanja. Njegova kći Kristina odigrala je značajnu ulogu u obiteljskom poslu i zakladi, pokazujući svoju sposobnost nasljednice. Međutim, njezini su napori bili puni izazova. Imala je četiri braka, a svaki je brzo završio razvodom. No, tijekom većeg dijela tog razdoblja bila je sposobna upravljati milijardama, posebice nakon što je s četvrtim suprugom, šarmantnim Francuzom Terryjem Russellom, dobila kćer koja je ime dobila po svojoj baki Athena.
Nažalost, sreća joj više nije bila naklonjena – Teri je bila više očarana bogatstvom nego njegovim posjednikom. Privlačnost novca za njega je nestala kad je postao očaran zadivljujućom Šveđankom Gabi Lendhage, ostavljajući Kristinu opet zaostatkom. 18. studenoga 1988. konačno su je locirali u hotelu u Buenos Airesu, gradu u kojem je njezin otac zaradio svoj prvi milijun dolara. Nekoliko od ovih brojnih brodova kasnije je potvrdilo da je Aristotel doista isplovio istog dana kad i njegov sin Alexander. Nakon odlaska sina, sve što je izgradio i postigao izgubilo je na značaju.
Godine 1975. bilo mu je potrebno liječenje od upale pluća. Osjećajući da se njegovo vrijeme bliži, posegnuo je za Marijom, inzistirajući: “Ona mora doći, njegova žena mora doći.” Prema riječima bliskih prijatelja, Marija Kalas ostala je uz njega, cijelu noć budna u njegovom krevetu. “Duboko mi je bilo stalo do tebe. Moja ljubav možda nije bila savršena, ali je bila onoliko jaka koliko sam mogao izdržati”, navodno joj je rekao. Kralj brodova otputovao je 15. svibnja 1975. Njegovo je bogatstvo podijeljeno, tako da je polovica pripala njegovoj kćeri Kristini, a druga polovica dodijeljena Zakladi Onazis, osnovanoj u spomen na njegova sina Aleksandra. Uz to, Jackie Kennedy ostavio je dio nasljedstva u nekretninama u vrijednosti od 23 milijuna dolara.