Psihologija je nauka koja proučava ljudske osobine i ponašanje i često se može čuti kako se spominje govor tijela koji odaje mnogo više nego riječi koje neka osoba izgovara.

Možda ste gledali kako neki svjetski čelnici ili javni govornici spajaju svoje prste kako bi svojim rukama oblikovali trokutasti oblik. Ova gesta, koja se obično naziva “šakama u obliku zvona” ili “rukama u obliku trokuta”, nosi intrigantne psihološke implikacije. Psiholog Louis Arimani tvrdi da ova nenaglašena, ali upečatljiva gesta ruke odaje samopouzdanje, autoritet i osjećaj kontrole.

  • Razumijevanje nijansi neverbalne komunikacije ključno je jer govor tijela često prenosi više značenja nego što riječi mogu izraziti, navodi OK Diario. Među različitim gestama koje pojedinci instinktivno koriste, oblik trokuta rukama pojavljuje se kao univerzalni pokazatelj samopouzdanja. Gest trokuta smatra se amblemom samopouzdanja i nije slučajnost da brojni politički lideri i ličnosti koriste ovu pozu dok drže govore. Kako je primijetio Ahrimani, ova gesta pokazuje da pojedinac posjeduje snažno razumijevanje okolnosti i odiše aurom autoriteta. U području poslovanja ili pregovora izraz “šake sa zvonima” ima dublje značenje.

Arimani napominje da kada pojedinac koristi ovu gestu, to često znači da je odluka donesena. Ako je ova radnja uparena s afirmativnim pokazateljima, to implicira da je pojedinac spreman finalizirati posao ili sporazum. Nasuprot tome, ako je gesta popraćena nepovoljnim signalima, ona može odražavati nesigurnost ili odbijanje. Dok je formiranje trokuta rukama dominantno povezano s činom govora, ono ima jednako važnu funkciju u kontekstu aktivnog slušanja. Kada pojedinac zauzme ovaj položaj ruku dok sluša, to daje osjećaj usredotočenosti, pažnje i obzira.

Ovaj neverbalni signal govori govorniku da njegovu poruku shvaćaju ozbiljno. Ova radnja prenosi osjećaj smirenosti i prijemljivosti, uspostavljajući atmosferu u kojoj se druga osoba osjeća cijenjenom. U smislenim razgovorima, ova nijansirana gesta može potaknuti povjerenje i međusobno poštovanje, čime se olakšava konstruktivan dijalog. Iako se gesta trokuta obično doživljava kao pozitivna, njezina pretjerana uporaba može dovesti do štetnih učinaka.

Ovisnost o ovoj pozi može se protumačiti kao zastrašujuća ili čak drska. Nadalje, kada je ova gesta uparena s nepovoljnim izrazima lica – poput strogog držanja ili osmijeha – može značajno promijeniti svoju namjeravanu poruku. Umjesto pokazivanja povjerenja, može izraziti prezir.

Bonus tekst:

Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka koja je odigrala ključnu ulogu u kulturnim praksama i prirodnim tradicijama liječenja diljem svijeta. Ova cijenjena biljka ima povijest koja seže više od pet tisućljeća. Porijeklom iz srednje Azije, češnjak se od tada proširio na razne regije svijeta. Bogata hranjivim tvarima, jača imunitet i pruža niz zdravstvenih prednosti.

Alicin, primarni sastojak češnjaka, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima. U staroegipatskoj kulturi češnjak je imao veliku važnost i smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a ostaci su otkriveni i u grobnicama faraona. Slično, u staroj Grčkoj i Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije bitaka kako bi poboljšali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje zbog svojih ljekovitih svojstava.

Zbog svojih kulinarskih i terapeutskih prednosti, češnjak je nezaobilazan u svakom kućanstvu i sastavni dio svakog obroka. Ima ključnu ulogu u prehrani, funkcionira kao začin za gotovo sva jela. U modernom društvu mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporuča se redovita konzumacija u sirovom obliku, a svaki neugodan miris može se neutralizirati sokom od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili miješanjem s maslinovim uljem.

Preporučujemo