Skupina vozila brenda Zastava prodata je za gotovo 69 miliona dinara.Grupa vozila Zastava u stečaju je prodata na javnoj aukciji po početnoj ceni od 68,9 miliona dinara (oko 580.000 evra) konzorcijumu dve kragujevačke firme, što označava formalni početak gašenja jedne od najvećih fabrika u nekadašnjoj Jugoslaviji nakon sedam godina stečaja, izveštavaju Kragujevačke novine. Ova grupa obuhvatala je Zastava vozila, Fabriku kamiona Zastava, kao i Zastava rezervne delove.Prema izveštaju Kragujevačkih novina, novi vlasnik je konzorcijum formiran od strane Društva za projektovanje, inženjering i poslovne usluge Termogama iz Kragujevca i Društva za proizvodnju, promet i usluge Roling iz Kragujevca. Milan Ćirović, bivši direktor Energetike i suvlasnik zemljišta od 10 hektara unutar bivše kompanije Zastava, poseduje vlasništvo nad firmom Termogama. Ovaj konzorcijum, koji je bio jedini učesnik na javnom nadmetanju održanom 5. marta, sada postaje vlasnik grupe vozila Zastava.Prvi put je izvršena prodaja preduzeća putem oglasa Privrednog suda u Kragujevcu, pri čemu je utvrđena povećana cena, a razlog tome je kupčeva privilegija besplatne konverzije prava korišćenja zemljišta u vlasničko pravo.Dolazak do ovog prava rezultat je novog Zakona o planiranju i izgradnji, koji je bio predmet kritika u javnosti zbog omogućavanja besplatnog sticanja zemljišta prilikom kupovine preduzeća u stečaju.

 

 

Kao odgovor na to, došlo je do prilagođavanja cena, odnosno insistiranja na uključivanju vrednovanja zemljišta u procenu vrednosti preduzeća. Prema rečima Saše Milosavljevića, zaduženog za odnose sa javnošću Privrednog suda u Kragujevcu, procena vrednosti preduzeća značajno se povećala nakon uključivanja vrednosti zemljišta u računicu.Prva procena vrednosti, datirana 14. jula prošle godine, iznosila je 72,8 miliona dinara, dok je nova procena od 29. decembra prošle godine dostigla 137,8 miliona dinara, gotovo dvostruko više. Ovaj postupak rezultirao je postavljanjem početne cene za licitaciju od 68,9 miliona dinara, što čini 50 posto od procenjene vrednosti. Grupa Zastava vozila obavljala je holding poslove, upravljajući preduzećima članicama grupe, a članice su zadržale samostalnost u pogledu imovine i poslovanja. Preostalo je završiti stečajevi i prodati imovinu Fabrike automobila Zastava i Fabrike kamiona Zastava. Prema informacijama iz Privrednog suda u Kragujevcu, prva prodaja očekuje se uskoro, dok se prodaja Fabrike kamiona Zastava ne predviđa u skorije vreme.

 

 

 

Dodatno : Drugom Jugoslavijom ili Titovom Jugoslavijom nazivamo bivšu socijalističku državu koja se prostirala na teritorijama današnjih država: Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Kosova i Sjeverne Makedonije. Ova federativna republika postojala je od 1943. do 1992. godine.Tokom svog postojanja, potpunu vlast u zemlji je držala komunistička stranka, odnosno Savez komunista Jugoslavije (do 1952. Komunistička partija Jugoslavije), predvođena Josipom Brozom Titom. Zemlja je bila osnivački član Ujedinjenih naroda, Pokreta nesvrstanih i različitih međunarodnih organizacija, uključujući Europski laboratorij za fizičke čestice (CERN). Priznata je 1943. godine na teritoriji bivše Kraljevine Jugoslavije pod nazivom Demokratska Federativna Jugoslavija. Nakon međunarodnog priznanja kao pravnog nasljednika Kraljevine, 1946. godine dobila je službeni naziv Federativna Narodna Republika Jugoslavija. Posljednju promjenu naziva doživjela je Ustavom 1963., kada je postala Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija. Budući da je veći dio svog postojanja bila pod vlašću Saveza komunista Jugoslavije, koristeći socijalističko samoupravljanje kao službenu ideologiju i društveno-ekonomski sistem, za SFRJ se često koriste izrazi socijalistička ili komunistička Jugoslavija. Također, zbog dugogodišnje vlasti Josipa Broza Tita, često se koristi naziv “Titova Jugoslavija”. Od raspada SFRJ 1991. godine do danas, često se koristi izraz “bivša Jugoslavija”.

 

Preporučujemo