Kako starimo, mijeanja se i naše tijelo i dolazi do gubitka energije i usporavanja nekih aktivnosti. Shodno tome potrebno je prilagoditi i naš način prehrane i iz njega izbaciti neke namirnice.
Kako starimo, važnost vođenja računa o kvaliteti našeg prehrambenog unosa postaje sve važnija. Kako pojedinci stare, njihova tijela postupno doživljavaju pad snage i regenerativne sposobnosti; stoga je bitno pospješiti ovaj proces pravilnom prehranom, između ostalih potpornih mjera. Posebna kategorija proizvoda trebala bi biti uključena u tjednu prehranu starijih osoba, unatoč činjenici da mnogi pojedinci i dalje nisu svjesni te potrebe. Ispitajte prehrambene zahtjeve koji su prikladni za stariju osobu.
- Koje bitne sastojke treba uključiti u prehranu starije osobe? Mliječni proizvodi su ono što bi starije osobe trebale što češće uvrstiti u svoju prehranu. Naš primarni fokus su fermentirani proizvodi, uključujući jogurte, sireve i kefire. I meki i grudasti svježi sir jednako su prikladni za razmatranje. Savjetuje se da starije osobe ne bi trebale konzumirati više od tri čaše ovih proizvoda dnevno. Mogućnosti mogu uključivati prethodno spomenuti jogurt (prirodni ili s voćnim okusom, najbolje domaći i bez dodanih šećera), te kefir, mlaćenicu i kiselo mlijeko.
Fermentirani mliječni proizvodi bogati su korisnim bakterijama koje poboljšavaju zdravlje crijevne mikroflore. Nadalje, dosljednim unosom ovih proizvoda smanjuje se vjerojatnost razvoja bolesti krvožilnog sustava. Također regulira razinu kolesterola i krvni tlak. Čak 10% starijih osoba može konzumirati manje hrane nego što to nalažu njihove stvarne prehrambene potrebe. Unatoč tome, smanjeni apetit zbog lijekova ili prirodnih učinaka starenja može dodatno ugroziti snagu tijela. Starije odrasle osobe često imaju manjak vitamina D, vitamina B, proteina, zajedno s kalijem, kalcijem i magnezijem.
Uz mliječne proizvode, režim prehrane za starije osobe trebao bi uključivati i stavke kao što su: Preporuča se konzumirati najmanje pet porcija voća i povrća dnevno, pri čemu tri četvrtine čini povrće, a jednu četvrtinu voće, najbolje u sirovom stanju ili kao sokovi. – esencijalni kruh, – valjana zob, – kompaktno gradsko područje, – orasi, – ulja na biljnoj bazi, Preporučljivo je konzumirati bijelo meso i ribu, idealno dva puta tjedno.
U prehrani treba ograničiti unos soli, šećera i zasićenih masti. Ove tvari se pretežno nalaze u crvenom mesu, točnije u govedini i svinjetini. Preporučljivo je da starije osobe obroke konzumiraju dosljedno tijekom dana, idealno pet puta dnevno, s tim da barem jedan od tih obroka bude topao.
Bonus tekst:
Kačamak, koji se prije smatrao hranom za siromašne, sada doživljava preporod kao “čista” egzotična delicija. Ovo jelo, sastavljeno od kukuruznog brašna – bilo bijelog ili žutog – široko je poznato kao kukuruzno brašno ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo ukusna opcija za doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih dostupnih izbora. Bogata vitalnim hranjivim tvarima neophodnim za naše blagostanje, kukuruzna krupica pruža niz vitamina, uključujući A, E i nekoliko vitamina B skupine, uz razne minerale.
Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masnoće koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, a posebno pogoduju radu crijeva. Prisutnost znatne količine vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti.
Te se hranjive tvari postupno apsorbiraju, potičući normalne probavne procese u crijevima. Primarni razlog za konzumaciju kačamaka leži u njegovim blagotvornim svojstvima, primjenjivim na pojedince bez obzira na prisutnost probavnih tegoba. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima koji, u kombinaciji s korisnim biljnim masnoćama, pomažu u poticanju učinkovite crijevne peristaltike. Ovaj mehanizam pomaže u prevenciji zatvora i regulaciji probave. Zbog svog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao dragocjena dijetalna opcija osobama s povišenom razinom kolesterola.