Sa dolaskom toplijih dana i sunčanog vremena dolazi i do pojave insekata koji mogu biti jako neugodni a tu prije svega mislimo na komarce ali i stršljene čiji ubod nije nimalo bezazlen.

45-godišnji stanovnik Medveđe podlegao je ubodu stršljena, a prema lokalnim pričama kukac je zadao ubod u venu na njegovom vratu. Ovaj incident postavlja pitanje trebaju li nam stršljeni ulijevati strah u kosti. Koji su simptomi povezani s ubodom, koje radnje treba poduzeti u takvom slučaju i koji lijekovi mogu pomoći? Stršljen je znatno veći od ose, obično mu je duljina između 2 do 3 centimetra. Napad stršljena obično se događa kada kukac uoči prijetnju. Približavanje gnijezdu ili nagli pokreti u blizini insekta mogu izazvati napad, što može rezultirati ugrizom stršljena.

  • Ovi insekti rijetko ubadaju osim ako nisu isprovocirani i uglavnom izbjegavaju bliske susrete s ljudima. Za razliku od pčele, stršljen ne ostavlja žalac zariven u kožu nakon uboda. Nadalje, stršljen nakon uboda ostaje živ i sposoban je ubosti jedinku više puta. To je navelo mnoge na pitanje može li ubod stršljena biti smrtonosan. U većini slučajeva ubodi stršljena ne predstavljaju značajnu opasnost. Obično se može javiti blaga nealergijska reakcija ili benigni alergijski odgovor. Međutim, za osobe koje su alergične na otrov ovih insekata, ubodi stršljena mogu predstavljati ozbiljne rizike, uključujući mogućnost anafilaktičke reakcije, koja može dovesti do anafilaktičkog šoka.

Osim toga, ubod u grlo ili grkljan je posebno opasan, jer nastalo oteklina može ometati disanje. Ne treba podcjenjivati ​​opasnost od višestrukih uboda stršljena. U takvim slučajevima, izloženost značajnoj količini otrova može dovesti do razvoja toksične reakcije. Važno je napomenuti da je toksična reakcija nakon uboda stršljena neuobičajena i da se obično javlja kod osoba koje nemaju alergiju na otrov kojeg proizvode ovi insekti. Indikatori uboda stršljena. Tipično, ubod stršljena rezultira lokaliziranom reakcijom koja nestaje unutar jednog dana.

Visoki sadržaj acetilkolina u otrovu često dovodi do značajne boli, koja je općenito intenzivnija od one koja se javlja nakon uboda pčele. Na mjestu uboda može se pojaviti oteklina i svrbež, praćeni crvenilom i potencijalnim povećanjem topline. U slučaju blage alergijske reakcije, oteklina može biti izraženija, s promjerom većim od 10 cm. Osim toga, drugi učinci uboda stršljena, uključujući bol, svrbež i crvenilo, obično traju dulje. U slučajevima teške alergijske reakcije, osoba također može doživjeti osjećaj tjeskobe.

Anafilaktička reakcija koja je posljedica uboda stršljena manifestira se brzo, obično u vremenskom okviru od nekoliko do deset minuta. Simptomi uključuju crvenilo, značajno oticanje, intenzivan svrbež, mučninu, nelagodu u trbuhu, poteškoće s disanjem, slabost i vrtoglavicu. Pojedinac također može doživjeti osjećaj tjeskobe popraćen lupanjem srca. U slučajevima anafilaktičkog šoka nakon uboda stršljena može doći do akutnog respiratornog zatajenja i cirkulacijskog kolapsa, što može dovesti do gubitka svijesti.

Može doći i do iznenadnog srčanog zastoja. Anafilaktički šok je po život opasno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. Što treba poduzeti u slučaju uboda stršljena? Ako je moguće, preporučljivo je staviti hladan oblog ili led na mjesto ugriza jer će to ublažiti i bol i oteklinu. Za ublažavanje osjećaja svrbeža može se koristiti antialergijski pripravak. Općenito, dovoljan je lijek koji pruža brzo i učinkovito olakšanje od dosadnog svrbeža, a istovremeno pridonosi smanjenju otekline. Osim toga, postoje različiti lijekovi za ubode insekata koji nude umirujući učinak i smanjuju iritaciju kože.

Alergijska reakcija koja proizlazi iz uboda stršljena može biti toliko intenzivna da lokalni lijekovi, bilo u obliku masti, krema ili gelova, možda neće pružiti očekivano olakšanje od simptoma. U takvim slučajevima može se primijeniti oralni antihistaminik. Ako pojedinac doživi tešku alergijsku reakciju nakon uboda stršljena, nužno je potražiti liječničku pomoć. Dok čekate pomoć, stavljanje hladnog obloga, poput leda, na mjesto uboda može biti korisno. Ovo djelovanje sužava krvne žile, čime se ograničava širenje otrova.

Ako se pojave znakovi ozbiljne alergijske reakcije, a osoba ostane pri svijesti, može joj se dati antihistaminik u obliku sublingvalnih tableta. Pojedinci koji su doživjeli tešku, po život opasnu reakciju na ubod stršljena mogu biti kandidati za imunoterapiju. Ovaj proces uključuje postupnu aklimatizaciju tijela na komponente koje se nalaze u otrovu insekata. Obično traje nekoliko godina, a liječenje daje povoljne rezultate za većinu pacijenata.

Preporučujemo