Krompir je povrće koje je najzastupljenije u našoj ishrani što nije ni čudo jer je jeftin a uz to se može pripremiti na veliki broj načina. Skoro svi ga vole a mi vam danas donosimo jedan recept.
Poslije pomfrita, pire krumpir je među najomiljenijim prilozima. Svaka domaćica ima svoju jedinstvenu metodu za izradu ove delicije. Budite uvjereni, ovaj pouzdani recept osigurava besprijekoran pire koji će nedvojbeno zadovoljiti sve goste za stolom. Za pripremu ovog jela sakupite sljedeće sastojke: 1 kilogram krumpira, 500 grama naribanog sira, 2 češnja češnjaka, 30 grama maslaca (ili običnog ulja), 1 žlica kiselog vrhnja te sol i biber po ukusu.
- Da biste napravili glatki pire od krumpira, počnite s guljenjem i rezanjem krumpira na male kockice. Kockice krumpira potopite u lonac s vodom i pirjajte dok ne postanu meke i nježne. Nakon što je krumpir kuhan, potrebno ga je ocijediti i ostaviti da se kratko ohladi. To će vam pružiti priliku da im date dodatni okus. Počnite sitno narezati češnjak.
Pomiješajte češnjak s krumpirom i dobro izmiješajte sastojke dok ne dobijete baršunastu konzistenciju. Kako biste postigli kremastu konzistenciju, dodajte otopljeni maslac u vrući krumpir i miješajte dok se potpuno ne sjedini. Zatim dodajte malo kiselog vrhnja i nastavite miksati dok ne dobijete željenu kremastost. Pomiješajte naribani sir s krumpirom i miksajte dok se sir potpuno ne sjedini s pireom. Nastavite miksati dok smjesa ne postane glatka i elastična. Začin Da biste dovršili jelo, začinite solju i paprom prema osobnoj želji.
Pire krumpir je sada spreman za posluživanje. Za glatkiji pire, odlučite se za krumpire koji imaju veći udio škroba, poput Russeta ili Yukon Golda. Kako bi se sastojci bolje sjedinili, preporučljivo je krumpiru dodati maslac i vrhnje dok je još vruć. Kako biste postigli baršunasto glatku konzistenciju, možete koristiti ili ručni mikser ili blender. Međutim, ako više volite grublji i domaći izgled, jednostavno upotrijebite ručnu gnječilicu za svoj pire krumpir.
Za besprijekorno glatki pire s izvrsnom elastičnošću, odlučite se za sir koji se topi bez napora, poput cheddara, gaude ili mozzarelle. Pire krumpir može se sljubiti s raznim jelima, uključujući pečeno meso, roštilj i razne kombinacije povrća, što ga čini raznolikim prilogom. Vaši će gosti biti oduševljeni ovim kremastim i bogatim pireom, što ga čini zajamčenim hitom na vašem stolu. Slijedeći ovaj recept, moći ćete uživati u najukusnijem kremastom pireu od krumpira koji ste ikada iskusili.
Bonus tekst:
Krumpir, višegodišnja zeljasta biljka, nastao je u peruanskim Andama prije otprilike 8000 godina. Španjolski istraživači predstavili su ga Europi tijekom 16. stoljeća i čak su ga predstavili papi Piju IV. Krumpir je potom došao iz Italije i proširio se cijelim kontinentom. Tijekom europske povijesti krumpir je imao vitalnu ulogu kao glavna namirnica, osobito u Irskoj gdje je, zajedno s mlijekom, činio većinu prehrane.
Sastav sirovih gomolja obično se sastoji od različitih komponenti. To uključuje 75% vode, 18,2% škroba, 2% proteina, 1,5% šećera, 1% celuloze, 0,1% masti i 0,2% kiseline. Sirovi gomolji vrijedan su izvor složenih ugljikohidrata u obliku škroba, kao i esencijalnih vitamina poput vitamina C i vitamina B. Nadalje, ne sadrže kolesterol i sol (NaCl), što ih čini zdravim izborom. Osim toga, sirovi gomolji sadrže važne minerale poput kalija, magnezija i željeza. Budući da sadrži otrovni alkaloid solanin, cijela biljka, osim gomolja, smatra se otrovnom.
Stabljika, koja može narasti do visine od 30-150 cm, sastoji se od nadzemnog i podzemnog dijela. Potječe ili iz klice gomolja vegetativnim razmnožavanjem ili iz pravog sjemena generativnim razmnožavanjem. Stoloni koji rastu vodoravno služe kao podzemne bočne stabljike. Ti se stoloni zadebljaju i razvijaju u gomolje, koji su modificirani dijelovi podzemne stabljike. Gomolji, posebno u slučaju krumpira, funkcioniraju kao primarni skladišni organi, služeći i za zimovanje i za razmnožavanje.