U našoj regiji se još uviejk zadržao običaj pripremanja hrane kod kuće mada mlađe generacije sve više usvajaju zapadnjačke običaje i naručuju iz restorana. Glavni uređaj u jednom domu je šporet na kojem se hraqna priprema.

Često zanemarena zbog svoje višestruke namjene, prosječna rešetka za pećnicu ima više potencijala nego što se čini na prvi pogled. Kako bismo otključali njegov puni potencijal, istražimo četiri nekonvencionalna načina kako ga iskoristiti. Otkrijte genijalne Facebook hakove koji će vam omogućiti da bez napora postignete savršen tost bez tostera. Zamislite da rešetku za pećnicu koristite kao potporu za tavu ili da tijesto oblikujete u pladanj. Iznenađujuće, ovaj jednostavan predmet ima mnoštvo primjena.

Svojom svestranošću, rešetka za pećnicu može lako zamijeniti toster i pružiti sličan rezultat. Samo zamijenite rešetku tako da je izravno postavite na pladanj, pazeći da je obložen papirom za pečenje. Posložite svoje kriške tosta od bijelog kruha na ili u žičanu rešetku i za manje od 20 minuta imat ćete ukusne tostove spremne za uživanje! Kada je riječ o kuhanju povrća, korištenje kućnog roštilja nudi pogodnost izravnog kuhanja na tavi.

Ova metoda je prikladna za razne vrste povrća, uključujući krumpir, papriku, rajčicu i patlidžane. Ako ste raspoloženi za meso s ražnja, imate mogućnost za to. Jednostavno nanizite meso na ražnjiće i stavite ih na roštilj. Važno je osigurati da pladanj bude prekriven podlogom za sakupljanje sokova od povrća ili masnoće od mesa. Ne ustručavajte se pripremati ćevape tijekom cijele godine.

Da biste svom iskustvu objedovanja dodali nalet novih okusa, možete jednostavno napraviti meksička predjela koristeći brojlere iz pećnice. Jedan primjer je pripremanje tacosa, omiljenog jela u Meksiku. Započnite tako što ćete obični pita kruh izrezati na krugove i staviti ih na roštilj da se peku otprilike 15 minuta. To će osigurati čvrstu osnovu za vaše ukusne nadjeve.

Za nadjev se možemo odlučiti za slanu mješavinu mljevenog mesa i luka kuhanog u bogatom pireu od rajčice, pojačanog s daškom paprike i možda s malo kukuruza. Kada se na vrh doda sir, naše jelo je gotovo. Dostupne su brojne opcije za prilagodbu, omogućujući pojedincima odabir kombinacije koja najbolje odgovara njihovim željama.

Ovi ukusni bataci stručno su pečeni na žaru do savršenstva. Obično ovo jelo uključuje pečenje piletine u tavi ili pladnju za pečenje. Kako bi se proces pojednostavio, batake je moguće ispeći u pećnici, što uvelike pojednostavljuje cjelokupni doživljaj kuhanja. Neposredno prije toga meso možemo marinirati ili začiniti kako bismo poboljšali njegov okus. Kako biste postigli ugodnu kulinarsku kreaciju, razmislite o tome da jelo stavite ispod donjih ekstremiteta. Ili ga popratite prilogom od krumpira koji će upiti mirisne sokove i pokazati se izuzetno ukusnim.

Bonus tekst:

Napredovanje kroničnog zatajenja bubrega prvenstveno je potaknuto procesom temeljne bolesti, ali važno je uzeti u obzir druge čimbenike koji mogu biti stresni za tijelo, kao što su dehidracija, infekcije ili određeni lijekovi. Ovaj se sindrom razvija postupno i bez simptoma, što ga čini teškim za otkrivanje dok ne dosegne uznapredovali stadij. Dr. Rajko Hrvačević, profesor i internist nefrolog, identificirao je lijekove koji mogu ubrzati to napredovanje.

Za osobe s bubrežnim bolestima ključno je da se suzdrže od uzimanja nefrotoksičnih lijekova, jer se često bave samoliječenjem. Među najopasnijim lijekovima su nesteroidni protuupalni lijekovi, koji mogu značajno pogoršati bubrežnu funkciju i pogoršati bubrežnu insuficijenciju. Čak i kod osoba bez postojećih problema s bubrezima, ti lijekovi mogu izazvati oštećenje bubrega, što dovodi do razvoja intersticijalnog nefritisa unutar nekoliko dana.

Kako bi se promicalo zdravlje bubrega, bolesnike treba savjetovati da daju prednost konzumaciji bijelog mesa i usvoje prehranu koja se prvenstveno sastoji od povrća i voća. Prema riječima prof. dr. Rajka Hrvačevića, nužno je smanjiti unos soli i kloniti se kemijski konzervirane hrane. Kronično zatajenje bubrega prvenstveno je posljedica brojnih bolesti, uključujući upalna stanja poput lupusa ili sistemskog vaskulitisa, autoimunih poremećaja, metaboličkih poremećaja, nasljednih stanja, pa čak i bolesti mokraćnog sustava (mokraćni mjehur/prostata).

Preporučujemo