Danas vam donosimo jedan recept koji je jako jednostavan a koji je uz to i idealan za doručak ili večeru. Još ako u kući nemate hljeba ova namirnica će vas spasiti a vaši ukućani će biti prezadovolji i tražiti će još. 

Sastojci:

Za nadjev po izboru trebat će vam 1 šalica vode (200 ml), 1 šalica jogurta (200 g), 2 šalice glatkog brašna (250 g) i 1 žličica soli. Maslac Sir Rajčica Korijandar Salata Za pripremu tijesta počnite tako da u lonac ulijete vodu i stavite je na štednjak da prokuha. Kad voda proključa, dodajte jogurt, dobro promiješajte i ostavite da kuha otprilike 4-5 minuta.

 

Nakon što je proces kuhanja gotov, lonac skinite sa štednjaka i umiješajte brašno i sol. Smjesu promiješajte i ostavite da se malo ohladi. Nastavite tako da tijesto prebacite u zdjelu s dubinom i rukama dobro sjedinite sastojke. Zatim premjestite tijesto na površinu stola i nastavite ga mijesiti dok ne dobijete glatku konzistenciju.

  • Uzmite tijesto i oblikujte ga u tanki valjak, dijeleći ga na manje dijelove veličine oraha. Svaki pojedinačni komad oblikujte u oblik male palačinke. Za pečenje palačinki započnite zagrijavanjem tave na štednjaku bez ulja ili maslaca. Kada se tava zagrije, stavite tijesto za palačinke na tavu i pecite na jakoj vatri dok obje strane ne poprime prekrasnu zlatnosmeđu boju.

Da se palačinke ne bi osušile, stavite ih na kuhinjsku krpu i pokrijte drugom krpom nakon što su pečene. To će pomoći u održavanju njihove vlažnosti dok ih slažete. Za svaku palačinku uključite komadić maslaca, malo sira, krišku rajčice, malo korijandera i porciju salate. Nadjenite drugu palačinku i poslužite. Za razne okuse slobodno istražite razne opcije sira i povrća. Prepustite se ovom divnom i nekompliciranom užitku!

 

Paradoksalna priroda palačinki leži u njihovoj sposobnosti da budu jednostavno osnovne i zamršeno složene. Posjeduju jednostavnost koja ih čini glavnim dijelom repertoara svake majke, a nikada ih ne smije uskratiti svojoj djeci. Međutim, ovo naizgled jednostavno jelo nailazi na prijezir čak i kod najiskusnijih kuhara restorana. Postavlja se pitanje: zašto? Otkrivanje bogate povijesti kruha i njegovih bezbrojnih kulinarskih pandana pokazalo se kao izazovan pothvat.

Među tim kreacijama je i omiljena palačinka, čiji je točan trenutak nastanka obavijen velom tajne. Kombinacija brašna od mljevenih žitarica, vode, vatre i ljudske domišljatosti rodila je široku lepezu jela koja se ne mogu kvantificirati. Diljem svijeta, lokalni sastojci i različite metode kuhanja – bilo da se radi o prženju, pečenju ili sušenju na suncu – daju mnoštvo slatkih kreacija. Bez sumnje, spoj mljevenih žitarica, vode i topline stoji kao temeljni kamen temeljac.

Nadalje, kružni oblik palačinke služi kao dokaz njenog nebeskog podrijetla, odražavajući poput kruha, pizze, tortilje i chapatija. Divimo se svim palačinkama diljem svijeta, od američkih do indonezijskih, ali prava palačinka pripada nama, austrougarskoj. Početni pohod na kulinarsko istraživanje za mnoge tinejdžere često je pravljenje palačinki. Označava značajnu prekretnicu na našem kuharskom putu, jer uživamo impresionirati svoje prijatelje svojim kuhinjskim vještinama.

Naravno, uvijek postoji netko tko se ponosi čišćenjem ostataka posuđa i pribora. Iako je proces pravljenja palačinki nevjerojatno jednostavan, često sam razmišljao o razlozima naše sklonosti da sačuvamo mamin dnevnik ili bakinu bilježnicu. Čini se da je to mjera opreza, za svaki slučaj. Najbolji izbor je nesumnjivo najekonomičnija opcija: željezna tava. Ova posebna tava, koja se nikada ne podvrgava temeljitom pranju, nego se umjesto toga pažljivo briše, razvija vlastitu neprianjajuću površinu sličnu teflonu, što je čini neusporedivom u kvaliteti.

Naša poznata palačinka, poznata djeci diljem svijeta, poprima različite oblike i okuse u različitim kulturama. U Americi ga često opisuju kao gust i suh, koji zahtijeva ukusan preljev. Dodatak praška za pecivo ili kvasca daje gustoću, dok zaslađivanje dolazi od divnog šećernog javorovog sirupa. S druge strane, engleska verzija može se pohvaliti tankom, blago masnom palačinkom koja ostaje ravna, ali stvara divne smeđe mjehuriće. Limun i šećer su preferirani dodaci u ovom slučaju.

  • U Indoneziji se palačinke pune mrkvom i kupusom, dodajući jedinstveni štih. Mlijeko može zamijeniti vodu u nekim regijama, sa ili bez dodatka jaja. Skandinavci se odlučuju za manje palačinke poznate kao plättar. Francuzi se ponose svojim palačinkama Suzette koje se poslužuju s narančama, dok Kinezi uživaju u bao bingu, tankoj palačinki od brašna i vode, često u kombinaciji s poznatom pekinškom patkom. Naposljetku, ruski heljdini blini posebna su vrsta palačinke koja savršeno nadopunjuje kavijar, kiselo vrhnje i narezana kuhana jaja. Kavijar se najbolje kuša velikom žlicom.

Proširimo svoje divljenje raznim iteracijama palačinki koje se nalaze diljem svijeta, od američke do indonezijske verzije. No, austrougarska palačinka, usko vezana uz kulinarsku kreaciju gospođe Crepe, doista caruje. Bilo da je ukrašena marmeladom od marelica ili raskošnom čokoladom i orasima, ova palačinka zauzima posebno mjesto u našim srcima. Njegovo ime, izvedeno iz mađarskog izraza “palacsinta” i njemačkog “Palatschinken”, vuče korijene do latinske riječi “placenta”, koja označava i kolač i hranjivu posteljicu koja nas održava u maternici.

 

Preporučujemo