Sa ljetnim vrućinama i sunčanim danima pojavljuju se i zmije koje malo ko voli da vidi. Naša sreća je što živimo u podneblju gdje nema puno zmija otrovnica ali svejedno njihov ugriz može biti opasan.

Svi mi rado provodimo vrijeme u prirodnom okruženju. Međutim, često smo zanemarivali opasnost koja je prisutna. Vrućina pokreće tihi, tromi problem – zmije. Nisu rijetkost u toplijim mjesecima, a njihova prisutnost često izaziva nelagodu, strah i paniku. Bez obzira živite li u prirodnom svijetu ili u dvorištu, važno je naučiti kako se zaštititi od trovanja ovim gmazovima i tako izbjeći ulazak u vaš prostor. Najviše uključeni u srpnju i kolovozu. Zmije su hladnokrvne životinje, što znači da njihovo djelovanje ovisi o vanjskoj temperaturi. Zbog toga su ljetni mjeseci, posebice srpanj i kolovoz, najaktivniji.

  • Kada temperature dosegnu 25 stupnjeva, zmije će napustiti svoja skrovišta i potražiti hranu i toplinu. Često ih viđamo u šumama, visokoj travi, u blizini rijeka i jezera, ali ni urbana područja nisu uređena – točnije rubovi gradova, napuštena polja i područja s visokim raslinjem nisu uređena. S prvim toplim danima zmije će izaći iz zimskog sna i pojaviti se u ljudskom svijetu. Sakrit će se ispod kamena, starih dasaka, u pukotinama zida, ili čak mogu visiti na terasi ako ima dovoljno sunčeve svjetlosti.

Oni ne traže sukobe, već traže mir, utjehu i hranu. Međutim, incidenti koji su neželjeni ipak se događaju. Naftalen je jednostavna kemikalija koju zmije ne znaju cijeniti. Unatoč uobičajenoj izreci da su ježevi prirodni grabežljivci, zapravo postoji kompliciraniji odnos između njih i naftalina. Da, to je ista lopta koju su naše bake koristile za obranu od moljaca u ormarima. Miris je izuzetno snažan i uzrokuje neugodne mirise, ti ih učinci sprječavaju da izbjegavaju područja gdje ga mogu osjetiti. Stručnjaci preporučuju postavljanje naftalina na važnim mjestima u kući – uz ogradu, uz stepenice, uz rub dvorišta, u šupi ili u blizini drvarnice.

 

Kako bi zaštita bila dugotrajna i učinkovita, preporuča se čuvanje loptica u improviziranim skloništima. Jedna praktična opcija je da plastičnu bocu razbijete kako biste pokrili loptu i zaštitili je od kiše, ali ostavite dovoljno otvora za širenje mirisa. Kad kiša ne bi uspjela isprati naftalin, on bi ostao aktivan dulje vrijeme, a njegovi bi učinci trajali nekoliko tjedana. Zmije imaju vrlo izoštren njuh i mogu uočiti kuglice naftalina sa značajne udaljenosti, zbog čega će kružiti oko područja u širokom krugu. Dodatan oprez tijekom sezone zmija. Naftalen je učinkovit kao kemikalija, ali nije jedina obrana protiv njega.

Mogu se poduzeti i druge inicijative za sprječavanje ulaska zmija u blizinu kuće: Stalnim održavanjem vegetacije dvorišta – košenjem trave, uklanjanjem grmlja i odlaganjem smeća – smanjuje se broj skrovišta. Brtvljenje pukotina i rupa – Zmije mogu ući kroz male otvore, stoga je ključno zatvoriti sve potencijalne ulaze u temeljima, zidovima i podrumima. Ograničavanje izvora hrane – Zmije preferiraju glodavce i štakore, ako imate problema s bilo kojom od ovih životinja, vjerojatnije je da ćete ih imati u svom dvorištu.

Mjere opreza tijekom prirodoslovnog istraživanja – nosite zatvorene cipele, izbjegavajte hodanje po visokoj travi i budite oprezni gdje sjedite ili puštate ruke. Što ako stvarno naiđete na zmiju? Ako promatrate zmiju, najvažnije je da ostanete mirni. Ne pokušavajte je uhvatiti, probosti ili progoniti je: takvo ponašanje povećava vjerojatnost ugriza. Alternativno, možete se polako odmaknuti i potražiti lokalne službe koje su obučene za uklanjanje zmija.

Mnogi gradovi imaju programe koji čuvaju životinje bez dovođenja ljudi u opasnost. U slučaju ugriza ključno je odmah potražiti liječničku pomoć. Ne preporučuje se izvlačenje otrova ili korištenje improviziranih podveza, te opcije mogu dovesti do pogoršanja situacije. Učinkovitije je djelovati preventivno i izbjegavati situacije u kojima je kontakt moguć.

Preporučujemo