U davno vrijeme kada medicinakao nauka još nije bila razvijena ljude su liječili travari uz pomoć biljaka koje se mogu naći u prirodi. Mnogi ni ne znaju da i neki od začina koje upotrebljavamo ima ljekovita svojstva.
Ova biljka služi kao vrlo učinkovit tretman za respiratorne bolesti i pruža značajno olakšanje od kašlja. Čaj od lovora odličan je prirodni lijek za pluća i bronhije. Osim toga, ublažava mučan kašalj, a u kombinaciji s majčinom dušicom i kukuruzom pomaže u liječenju respiratornih infekcija. Povijesni izvještaji pokazuju da su rimski carevi Tiberije i Neron tražili utočište u šumama lovora za vrijeme izbijanja kuge, jer su vjerovali da biljka nudi zaštitu od infekcija.
- Predstavljen je oprobani, jednostavan recept travara Momčila Antonijevića, koji je pripisao velikodušnosti Ljiljane Bjelice. Bitno je. Dva decilitra vode, šest listova lovora, šest žlica šećera i jedan limun. Lovor se kuha na laganoj vatri poklopljeno 10 minuta. Nakon toga se uklanjaju, a šećer se dodaje i miješa. Zatim se u ohlađeni sirup dodaje sok cijelog limuna jer je vitamin C osjetljiv na povišene temperature.
Ovaj lijek nije samo vrlo učinkovit, već je i prilično ukusan. Preporučljivo je konzumirati jednu do dvije žlice tri puta dnevno, uz mogućnost povećanja učestalosti po potrebi. Skladištenje treba biti u hladnjaku. Ovaj prirodni lijek uživa popularnost među našim košarkašima. Lovor služi ne samo kao kulinarski začin, već i kao dragocjena ljekovita biljka. Njegova primjena u kuhinji je posve opravdana, jer eterično ulje dobiveno iz ove biljke pospješuje probavu i ublažava nadutost i crijevne plinove. Lovor je pokazao značajan učinak u borbi protiv gljivičnih infekcija, posebice onih uzrokovanih kandidom. Za postizanje ovog učinka preporuča se kombinirati lovorov list s kaduljom, travom valerijanom i lišćem oraha.
Bonus tekst:
Nekada smatran hranom za siromašne, kačamak se sada ponovno pojavljuje kao “čista” egzotična poslastica. Ovo jelo, napravljeno od bijelog ili žutog kukuruznog brašna, naširoko je poznato kao kukuruzno brašno ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo izvrsna opcija za doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koje možemo napraviti. Bogata esencijalnim nutrijentima, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo vitalnim vitaminima A, E, raznim vitaminima B skupine i nizom minerala. Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena.
Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno utječu na zdravlje, posebice na rad crijeva. Velika količina vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari apsorbiraju sporije, čime se potiču normalni probavni procesi unutar crijeva. Primarni razlog za blagotvornu konzumaciju kačamaka leži u njegovoj korisnosti, bez obzira na prisutnost probavnih tegoba.
Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji, u kombinaciji s hranjivim biljnim mastima, igraju ključnu ulogu u promicanju učinkovite crijevne peristaltike. Time pridonosi prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao koristan izvor hrane osobama s povišenom razinom kolesterola. Nadalje, značajan je u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca. Kačamak se savjetuje za dojenčad i djecu jer pomaže poboljšanju probave i jačanju imuniteta pročišćavajući i jačajući crijevnu floru.
Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Shodno tome, kačamak treba uvrstiti u redovitu ishranu pacijenata oboljelih od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa. Antioksidansi prisutni u kukuruzu igraju ključnu ulogu u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Dobrobiti kačamaka za mršavljenje su evidentne.
S obzirom da i kukuruz i kačamak imaju brojne prednosti za zdravlje probave, često se preporučuju u programima mršavljenja s ciljem smanjenja tjelesne težine. Kačamak pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, što je neophodno za održavanje nutritivne prehrane. Nadalje, daje znatnu količinu energije dok ima malo kalorija, što energiju dobivenu iz njega čini posebno vrijednom u prehrani koja ograničava unos kalorija.