Svi znamo da je od integralne važnosti da se biljke zaljevaju i da se izlažu suncu kako bi uspijevale. Međutim, zaljevanje je puno kompleksniji proces nego što se to na prvu čini.
Molimo sve one koji imaju vrt, zalijevajte prema svojim običajima. No, uvijek se postavlja pitanje je li usporedbu ispravno raditi ujutro ili predvečer kada temperature padaju tijekom dana? Vrtlari raspravljaju o najboljem vremenu za zalijevanje povrća – ujutro ili navečer. Osim toga, neki vrtlari zagovaraju korištenje tople vode.
Za to smo pitali stručnjakinju za povrtlarstvo Mišu Pušenjak koja samouvjereno tvrdi da ima jasan odgovor. U svibnju padaju obilne padaline i nije potrebno pretjerano zalijevanje. Međutim, kako temperature rastu i suša se nastavlja, vrtlari razmatraju optimalno vrijeme zalijevanja kako bi maksimalno iskoristili potencijal svojih biljaka.
Miša Pušenjak, stručnjak za povrtlarstvo i poljoprivredu s Instituta za agrošumarstvo i šumarstvo u Mariboru, kaže da nema mjesta raspravi o tome kada je najbolje zalijevati vrt. Očito je bolje zalijevati vrt ujutro nego navečer. Pušač objašnjava da temperatura i tla i vode (ako se drže u posudi) pada ujutro. Time se smanjuje utjecaj na tlo i biljke.
- Prema njegovim riječima, jutarnje navodnjavanje pokazalo se učinkovitijim jer su biljke sposobne apsorbirati hranjive tvari iz tla između jutra i podneva, a zatim ih sintetizirati u poslijepodnevnim satima. Psenjak kaže da je ključno ne zalijevati svoje biljke tijekom dana, čak i ako se čini da venu.
Posljedice zalijevanja ili navodnjavanja hladnom vodom tijekom tog razdoblja mogu biti katastrofalne i mogu uzrokovati opekline lišća ako se prska hladna voda tijekom vrućeg dana. Psenjak je također primijetio da su vlažne biljke osjetljivije na bolesti i štetnike.
U svom radu „Navodnjavanje kapanjem“ Miša Pušenjak ističe prednosti navodnjavanja kap po kap u odnosu na tradicionalni način zalijevanja kantom za zalijevanje, ističući njegove prednosti za rast biljaka. Kako bi se osigurala optimalna njega biljaka, važno je uzeti u obzir temperaturu vode prilikom zalijevanja noću.
Pušenjak je rekao da ako imamo pristup hladnoj vodi iz bunara ili drugog izvora, najbolje ju je tijekom dana čuvati u prikladnoj posudi, po mogućnosti bijeloj, kako se ne bi zagrijala. Treba ga čuvati na hladnom mjestu daleko od izravne sunčeve svjetlosti. Temperatura vode ne smije biti ni prevruća ni prehladna, a temperaturu treba održavati između 20 i 30 stupnjeva.
Dodatno, Pušenjak upozorava da crijevo ne izlažete sunčevoj svjetlosti jer bi moglo doći do pregrijavanja vode u njemu. Prema njegovom savjetu, moramo biti strpljivi i pričekati da se biljke osvijeste prije nego ih zalijemo navečer. Upozorio je da ih se ne zalijeva prerano navečer, istaknuvši kako je važno pričekati da se temperature spuste ispod 30 stupnjeva.
- To se obično događa kasno navečer, oko 22 ili 23 sata, osobito tijekom toplinskog vala. Nikada ne zalijevajte lišće plodonosnih biljaka kao što su rajčice, paprike, patlidžani, krastavci, bundeve i tikvice. No, za salatu i kupusnjače, ako je vrijeme jako vruće, Pušenjak preporučuje jutarnje zalijevanje lišća kao način hlađenja biljaka.
“Međutim, važno je osigurati da kapljice nisu preteške”, savjetuje. Za određivanje potrebne količine vode Pušenjak početnicima preporučuje trik: kopajte lopatom i nakon zalijevanja promatrajte koliko duboko voda prodire. Ova jednostavna tehnika često otkriva nevjerojatnu količinu potrošene vode tijekom vrućih dana.
Malčiranje je važno jer pomaže smanjiti isparavanje vode iz golog tla. Prekrivanjem tla materijalima poput trave ili slame možemo uštedjeti i do 50% vode. Osim toga, malč može djelovati kao zaštitna barijera za biljke, štiteći ih od drastičnih promjena temperature.