U našoj regiji već danima vlada nesnosna vrućina i temperature prelaze i 40 stepeni na šta nismo navikli. Svako se bori sa ovom situacijom kako može a oni koji nemaju klimatizovane prostorije mogu se poslužiti sa nekoliko trikova.
Ne gubite nadu ako u vašoj kući nema klima uređaja. Umjesto toga, iskoristite priliku da istražite alternativne metode za održavanje hladnoće. Primjenom pametne taktike možete učinkovito sniziti temperaturu u svom domu pomoću običnog ventilatora. Korištenjem ekonomičnih i jednostavnih tehnika, sasvim je izvedivo podići razinu udobnosti u prostoriji, što rezultira mnogo ugodnijim životnim okruženjem.
Otkrijte tri nevjerojatne metode pretvaranja ventilatora u uređaj nalik klimatizacijskom uređaju. Iskoristite učinak hlađenja leda postavljanjem široke, plitke zdjele u blizinu ventilatora i dosljednim dopunjavanjem dovoljnom količinom kockica leda. Kada se aktivira, ventilator će početi cirkulirati osvježavajući hladni zrak kroz cijeli prostor, što će rezultirati postupnim smanjenjem temperature.
Proces otapanja trajat će dok se sav led potpuno ne otopi, stvarajući priliku za dodavanje svježeg leda. Prisutnost skrutnute vode pokazala je svoju korisnost u raznim situacijama. Na sličan način kao u prethodnom primjeru, alternativa korištenju tradicionalnih kocki leda je uporaba zamrznutih plastičnih boca napunjenih vodom.
- Korištenje većih ledenih formacija pokazalo je veću učinkovitost zbog produljenog vremena otapanja u usporedbi s manjim. Pokrijte led ručnikom. Kako biste stvorili revitalizirajući ugođaj u svom prostoru pomoću ove tehnike, imate izbor između upotrebe kockica leda ili smrznute flaširane vode.
Uzmite bilo koju od ovih alternativa i sigurno je zatvorite u ručnik. Kako biste bili sigurni da su krajevi sigurni, upotrijebite konac da ih povežete zajedno. Nakon toga objesite zamotani predmet između dvije stolice. Postavite ga izravno ispred ventilatora. Ne zaboravite staviti posudu ispod ručnika u koju ćete skupiti otopljeni led.
Bonus tekst:
Kada temperatura i vlažnost zraka dosegnu određene kritične vrijednosti, tijelo gubi sposobnost učinkovite regulacije vlastitog mehanizma hlađenja. Toplinski udar može nastati kada temperatura mokrog termometra dosegne približno 35°C. Čak i pojedinci dobrog zdravlja mogu biti osjetljivi na toplinski udar u ovim uvjetima, a on se može manifestirati u roku od nekoliko sati.
Temperatura mokrog termometra spoj je temperature zraka i relativne vlažnosti, a služi kao pokazatelj toplinskog stresa koji doživljava ljudsko tijelo. Ovo mjerenje odražava mehanizam hlađenja tijela putem znojenja, jer označava najnižu temperaturu koja se može postići isparavanjem vode u okolni zrak. Za mjerenje se koristi termometar sa senzorom umotan u vlažnu krpu.
Kako vlaga isparava iz tkanine, ona hladi termometar, što rezultira temperaturom koja je obično niža od stvarne temperature zraka (temperatura suhog termometra). U okruženjima s niskom vlagom, voda iz tkanine isparava brže, uzrokujući nižu vrijednost temperature mokrog termometra. Naše iskustvo je u skladu s idejom da je lakše izdržati povišene temperature u sušnim uvjetima u usporedbi s vlažnim okruženjima.
Za one koji nemaju klima uređaje u svojim stanovima ili kućama za odmor, preporučljivo je opremiti se cjenovno pristupačnim i lako dostupnim ventilatorima. Strateški postavite ove ventilatore po cijelom prostoru kako biste poboljšali protok zraka, imajući na umu da ne moraju nužno biti usmjereni prema vama kako bi pružili učinak hlađenja. Ventilatori mogu biti od koristi čak i ako već imate klima uređaj jer pomažu u ravnomjernoj distribuciji hladnijeg zraka kroz teško dostupna područja.