Kod nas u regiji skoro svaka kuća ima zanrzivač u koji se spremaju zalihe hrane, prije svega mesa i povrća. Vremenom se u policama nakuplja led koji je prilično teško odstraniti.
Kako biste osigurali optimalno funkcioniranje i dugovječnost vašeg zamrzivača, neophodno ga je odleđivati po potrebi. Doista, nakupljanje inja na unutarnjim stijenkama vašeg zamrzivača ima značajan utjecaj na učinkovitost uređaja. Posebno imajući u vidu da to može rezultirati povećanom potrošnjom energije, čime se povećavaju vaši troškovi električne energije. Uz pomoć ovog savjeta s portala trucosparatuhogar otkrijte učinkovitu i brzu metodu za odmrzavanje vašeg zamrzivača.
Mraz se razvija svaki put kada se zamrzivač otvori, jer vlaga prodire u unutrašnjost. Posljedično, čak i tek spremljena hrana u zamrzivač može emitirati vlagu. Kada je izložena niskim temperaturama, ta se vlaga pretvara u mraz, koji se kasnije taloži na stijenkama zamrzivača. U nedostatku automatskog sustava odleđivanja, potrebno je ručno odmrzavanje. Koje je značenje odmrzavanja vašeg zamrzivača?
Nakupljanje leda na unutarnjim stijenkama zamrzivača stvara izolacijski sloj koji smanjuje prijenos topline između zraka unutar zamrzivača i mehanizma za hlađenje. Kako bi održao postojanu unutarnju temperaturu, vaš uređaj mora trošiti dodatnu energiju. Osim što dovodi do pretjerane potrošnje energije, nakupljanje leda nepovoljno utječe na očuvanje hrane i smanjuje životni vijek vašeg zamrzivača. Važno je napomenuti da sloj leda od samo 3 milimetra može povećati potrošnju električne energije vašeg zamrzivača za 30 do 40 posto.
Kao što je prethodno navedeno, preporučljivo je odlediti zamrzivač kada se sloj inja nakupi u debljini od 2-3 milimetra. Koje su najučinkovitije metode za brzo odmrzavanje zamrzivača? Prije nego započnete proces odmrzavanja vašeg zamrzivača, neophodno ga je ili isključiti ili staviti u stanje mirovanja kako biste spriječili moguće nezgode. Osim toga, važno je zapamtiti da očistite zamrzivač i stavite hranu u rashladne kutije ili izolirane vrećice kako biste zadržali svoje smrznuto stanje dok se uređaj odmrzava. Suzdržite se od korištenja čekića ili bilo kojeg oštrog instrumenta za odvajanje leda.
- Stijenke zamrzivača mogu biti oštećene ili polomljene. Umjesto toga upotrijebite drvenu ili plastičnu lopaticu. Osim toga, preporučljivo je na dno zamrzivača staviti krpu koja će upiti vodu koja se prolila. Ako je sloj leda minimalan, možete ostaviti odškrinuta vrata zamrzivača 24 sata nakon isključivanja uređaja. Da biste ubrzali proces, možete uroniti spužvu u vruću vodu i njome nježno protrljati stijenke zamrzivača, čime se olakšava topljenje leda. Osim toga, možete napuniti bocu s raspršivačem vrućom vodom da je nanesete na zidove, čime se olakšava proces topljenja. Pomoću drvene lopatice pažljivo odvojite glazuru koja počinje omekšavati.
Nasuprot tome, u slučaju da je sloj leda značajan, preporuča se koristiti kipuću vodu. Da biste to postigli, zagrijte vodu u loncu dok ne zavrije, a zatim je prebacite u zamrzivač, pazeći da je postavljena na tronožac. Nakon toga osigurajte uređaj i ostavite ga da radi otprilike 10 minuta. Na kraju, upotrijebite drvenu lopaticu da odvojite blokove leda koji će se početi topiti. Koje korake treba poduzeti nakon odmrzavanja vašeg zamrzivača? Nakon što je zamrzivač odmrznut, neophodno ga je očistiti i dezinficirati kako bi se uklonile bakterije koje mogu uzrokovati neugodne mirise.
Da biste to postigli, pomiješajte tri dijela vode s jednim dijelom limunovog soka i jednim dijelom bijelog octa. Potopite krpu od mikrovlakana u otopinu i njome očistite stijenke zamrzivača, učinkovito dezinficirajte, uklonite prljavštinu i dezodorirajte uređaj. Osim toga, važno je zapamtiti da očistite različite komponente vašeg zamrzivača, uključujući ladice. Zatim provjerite je li uređaj temeljito osušen čistom krpom, izbjegavajući ispiranje kako biste spriječili nakupljanje vlage koja može dovesti do stvaranja leda. Iskoristite priliku čišćenja zamrzivača da biste procijenili stanje brtvila, osiguravajući da je jedinica adekvatno zabrtvljena.
Nakon što završite s čišćenjem zamrzivača, možete ga ponovno uključiti. Slijedeći ove smjernice, učinkovito ćete odmrznuti zamrzivač na vrijeme i pritom osigurati da ostane neoštećen. Osim toga, moguće je uštedjeti energiju. Smjernice za smanjivanje nakupljanja leda u odjeljku zamrzivača. Ako je u zamrzivaču potpuno bez leda, bitno je poduzeti dodatnu značajnu mjeru: pomoću pamučnog štapića nanesite glicerin na površinu suhog zamrzivača. Nakon toga, led će se razviti znatno kasnije iu znatno smanjenom stupnju. U nedostatku glicerina, standardno biljno ulje bez okusa može poslužiti kao prikladna alternativa.
Led se obično stvara kada se otvorena hrana stavi u zamrzivač, što dovodi do oslobađanja vlage. Zbog toga je preporučljivo hranu čuvati u zatvorenim posudama, poput plastičnih. Provjerite je li brtva zamrzivača čvrsta zatvaranjem vrata zajedno s trakom papira. Nakon toga pokušajte ga otvoriti. Ako se vrata otvaraju s lakoćom, to znači da nisu hermetički zatvorena; to je razlog brzog nakupljanja leda. Potrebno je kontaktirati stručnjaka i dogovoriti zamjenu brtve.
Osim toga, evo još jedne pametne i učinkovite metode odmrzavanja. Postavite ventilator ispred zamrzivača ili upotrijebite sušilo za kosu; svjedočit ćete kako se led počinje topiti gotovo trenutno. Zamrzivač će se potpuno odmrznuti u roku od 30 do 60 minuta. Korištenje boce s raspršivačem napunjene toplom vodom također može ubrzati proces odmrzavanja leda. Uvjereni smo da će vam ove preporuke pomoći i smanjiti vrijeme i stres tijekom procesa odmrzavanja vašeg zamrzivača.