U prirodi postoji mnogo biljaka koje su ljekovite pa čak i neko povrće koje nam je lako dostupno i koje koristimo svaki dan kao što je luk. Uglavnom se govori o prednostima bijelog luka mada i crveni ima korisna dejstva.

Dobro je poznato da je luk koristan za zdravlje. No, jeste li svjesni da je vanjski sloj ovog povrća vrlo koristan izvor snažnih antioksidansa? Obavezno sačuvajte ljuske luka. Portal pyszności objasnio je razloge polijevanja kipućom vodom. Većina ljudi nakon guljenja ljusku luka baca u smeće, što je značajna pogreška.

Prema ovlaštenom travaru, zdraviji su čak i od samog luka. Napominje da su ljuske luka bogate bioaktivnim spojem koji se obično nalazi u raznim dodacima prehrani. Jednostavno ih prelijte vrelom vodom i ostavite da se strme! Travar opisuje ljuske luka kao vrlo učinkovit prirodni tretman s različitim terapeutskim prednostima. Ljuske luka bogate su kvercetinom, bioaktivnom biljnom tvari poznatom po svojim antioksidativnim svojstvima. Kvercetin igra ključnu ulogu u pravilnom razvoju antitijela koja se bore protiv infekcija.

Djeluje kao snažan antioksidans, jača imunološki sustav i pomaže u liječenju problema s gornjim dišnim putevima, omogućujući nam učinkovitu borbu protiv prehlade i gripe. Štoviše, učinkovito zaustavlja sve oblike upala. Umjesto kupnje skupih dodataka kvercetinu, razmislite o pripremi ovog lijeka od ljuske luka. Za smjesu od luka trebat će vam ljuske dvije male glavice luka. Jednostavno im dodajte litru hladne vode i prokuhajte. Smjesu kuhajte otprilike 15 minuta.

  • Nakon što to razdoblje prođe, procijedite smjesu i ostavite da se ohladi. Uključite med. Ovu mješavinu možete konzumirati tri puta dnevno, a svaka porcija je jedna čaša. Kvercetin je prirodna kemijska tvar. Posjeduje svojstva koja su po prirodi antioksidativna, protuupalna i antihistaminska. Prepoznat je po svojim mogućim zdravstvenim prednostima, uključujući: – zaštita od kardiovaskularnih bolesti, jačanje imunološkog odgovora, -poboljšanje kognitivnih sposobnosti, – ublažavanje simptoma alergije.

Ljuske luka imaju različite primjene; možda ste svjesni da mogu biti vrlo korisni u vrtlarstvu, uključujući i sobne biljke. Mogu se pretvoriti u vrhunsko organsko gnojivo koje ne samo da biljkama osigurava bitne hranjive tvari, već i odvraća muhe i druge neželjene nametnike! Jednostavno slijedite ovaj jednostavan postupak za njihovu obradu. Dok se ljuske luka za nas mogu smatrati otpadom, one služe kao snažan izvor vitamina za naše vrtove i cvijeće.

Nema razloga za bacanje novca na nabavljena gnojiva kada potrebne hranjive tvari možete bez napora stvoriti kod kuće. Postupak: Stavite ljuske luka u staklenku za pekmez i pritisnite ih. Napunite vodom, zatvorite poklopcem i ostavite na sobnoj temperaturi dva dana. Nakon tog razdoblja primijetit ćete da se boja vode produbila. Podignite poklopac i ulijte vodu u čistu posudu, pazeći da u otopini nema ostataka ljuske luka. Ova koncentrirana otopina može se primijeniti izravno kao gnojivo za kućne biljke ili za vaše vrtne usjeve.

Također služi kao moćno sredstvo odvraćanja od muha. Ljuska luka bogata je vitaminima A, B i C. Osim toga, oni uključuju kalij, magnezij, kalcij, jod, fosfor i sumpor. Preostale ljuske u čaši mogu se ponovno upotrijebiti s lakoćom. Ako ih još jednom prelijete vodom i ostavite da odstoje dva dana, otopina će ostati bogata hranjivim tvarima. Uz ovu dijetu vaši prostori će biti ukrašeni cvjetovima, a i vaš povrtnjak će procvjetati!

Biljke jagoda uspijevaju uz idealan malč; ljuske služe kao odličan materijal za malčiranje kod uzgoja jagoda. Školjke štite tlo od isušivanja i prekomjerne vlage. Nadalje, oni inhibiraju proliferaciju korova i odvraćaju štetnike. Štetnici poput grinja, lisnih uši i krumpirove trakavice vrlo su osjetljivi na aromu ljuske luka i spojeve koje ona oslobađa. Ekstrakt ljuske luka služi kao izvrsna alternativa kemijskim pesticidima. Pomiješajte 1 kantu ljuski luka s 2 kante tople vode i ostavite smjesu da stoji 5 dana. Procijeđenu otopinu pomiješajte s tekućim sapunom u omjeru 2 grama sapuna na 1 litru otopine.

Pomiješajte dobivenu smjesu s vodom u omjeru 1 dijela otopine na 2 dijela vode. Za ozbiljan problem koji uključuje lisne uši Ako imate posla sa značajnim problemom s lisnim ušima, isprobajte ovaj pristup. Pomiješajte 200 grama ljuski luka s 10 litara tople vode i ostavite da odstoji 15 sati. Dobivenu smjesu procijedite i nanesite bez razrjeđivanja. Zaražene biljke tretiraju se prskalicom.

U rupe u koje ste proljetos posijali presadnice stavite zdrobljene ljuske luka. Služi kao odlična obrana od štetnika, a istovremeno hrani korijenje biljaka. Još jedan koristan savjet je da posudu napunjenu ljuskama luka stavite u vodu i jednostavno je ostavite u stakleniku. To će odvratiti muhe i druge smetnje u letu.

Preporučujemo