Tkom sna nismo svjesni ničega pa tako ni položaja u kojem spavamo. Međutim ako nakon buđenja osjećate u svojim rukama utrnulost, trebate se zapitati koji je uzrok tome i u određenom slučaju potražiti i medicinsku pomoć.

Prema medicinskim stručnjacima, torakalni izlaz služi kao “superautocesta” za vene, arterije i živce smještene između ramena i vrata. Osjećate li trnce ili obamrlost u rukama nakon buđenja nakon što ste zaspali na njima? Moguće je da se pojavljuje temeljni problem. Ne treba nužno zauzeti najudobniji položaj da bi došlo do sna. Ponekad se osoba može naći kako se odmara u fetalnom položaju, leži ispružena na krevetu, sjedi u sklupčanom položaju unutar stolice, naslonjena na stol ili čak održava uspravan stav.

  • Međutim, uobičajeno je probuditi se s manjim bolovima i nelagodom koji nestaju kako dan odmiče. Moguće je da ćete osjetiti ukočenost vrata dulje od jednog dana; međutim, to ne bi trebao biti razlog za brigu. Unatoč tome, ako primijetite čestu utrnulost u ruci ili osjetite trnce dok se odmarate na njoj, to može ukazivati ​​na probleme unutar vašeg tijela. Kao što je izjavio Dan Ginader, doktor fizikalne terapije specijaliziran za sport i ples, problem može biti povezan s vašim prsnim otvorom.

Prije nego se počnete osjećati uznemireno, uvjeravam vas da stvar nije od velike važnosti. Medicinski stručnjaci opisuju torakalni izlaz kao “superautocestu” koja se sastoji od vena, arterija i živaca smještenih između ramena i vrata. To je spoj na kojem se ruka susreće s torzom, stoga se u tom području odvija značajna aktivnost. Ginader je naznačila da osjećaj utrnulosti u ruci zbog spavanja, tipkanja za stolom ili čak listanja na mobilnom uređaju može ukazivati ​​na problem vezan uz torakalni otvor.

Ipak, rješenje je relativno jednostavno. Na Instagramu je otkrio da kompresija koja proizlazi iz mišića scalenus, prvih rebara i malog prsnog mišića može pridonijeti epizodama česte obamrlosti. Kako bismo riješili ovaj problem, postoji nekoliko vježbi koje se mogu poduzeti kako bi se ublažila kompresija. Ako se uzrok identificira kao jedan od primarnih čimbenika, možete uzeti ručnik i prebaciti ga preko ramena, postavljajući ga što bliže vratu. Zadržite čvrsti stisak dok sjedite uspravno, a zatim nježno nagnite uho prema ramenu, nakon čega slijedi pokret u suprotnom smjeru.

Ljubazno ponovite ovu kretnju između 10 i 15 puta. Zatim se možete smjestiti na vrata s jednom rukom naslonjenom na unutarnji zid, a drugom rukom položenom na prsa, dok se istežete okrećući glavu prema strani na kojoj vam se nalazi ruka. Ova vježba cilja na pectoralis minor i treba je izvesti tri puta, sa svakim zadržavanjem u trajanju od 20 sekundi. Prema John Hopkins Medicine, “Torakalni izlaz je prsten formiran od gornjih rebara, odmah ispod ključne kosti.”

Kompresija živaca ili krvnih žila na vrhu ovog izlaza od strane rebara, ključne kosti ili mišića vrata dovodi do sindroma torakalnog izlaza (TOS). Manifestacije neurogenog torakalnog izlaznog sindroma obuhvaćaju bol ili slabost u ramenu i ruci, trnce ili nelagodu u prstima, brzo zamaranje šake i atrofiju, koju karakterizira skupljanje i slabljenje jastučića palca ili mišića dlana koji poduprijeti palac. Iako “simptomi mogu fluktuirati”, postoji mogućnost da se mogu pojačati kada se “ruke podignu”. Ako se to često događa i popravne vježbe se pokažu neučinkovitima, preporučljivo je potražiti savjet stručnjaka.

Bonus tekst:

Poznat po svom snažnom okusu i aromatičnim svojstvima, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka, povijesno igrajući ključnu ulogu u globalnoj kulturi i praksi prirodnog liječenja. S poviješću koja se proteže preko pet tisućljeća, češnjak potječe iz središnje Azije prije nego što je proširen u razne dijelove svijeta. Bogata hranjivim tvarima, jača imunitet i pruža brojne zdravstvene prednosti. Primarni aktivni spoj u češnjaku je alicin, poznat po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima.

U drevnoj egipatskoj kulturi češnjak je imao veliki značaj, smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a otkriven je i u grobnicama faraona. U staroj Grčkoj i Rimu sportaši su češnjak uzimali prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije bitaka kako bi poboljšali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je stekao priznanje zbog svojih ljekovitih svojstava. Zbog svojih kulinarskih i ljekovitih blagodati, češnjak je neizostavan sastojak svakog domaćinstva i obroka.

Ima ključnu ulogu u prehrambenoj praksi, funkcionirajući kao začin za gotovo sve vrste jela. U suvremeno doba mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijela u borbi protiv raznih bolesti. Za optimalne dobrobiti, preporučljivo je redovito ga konzumirati sirovog; dodatno, neugodan zadah možete ublažiti upotrebom soka od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombinacijom s maslinovim uljem.

Preporučujemo