Za orhideje se kaže da spadaju u najljepše i najelegantnije cvijetove i mnoge domaćice ih uzgajaju u svome domu. Međutim vrlo često se desi da one ne cvjetaju koliko bi trebalo a u nastavku vam donosimo savjet po tom pitanju.

Ako su vaše orhideje dulje vrijeme ostale neprocvjetane, nudimo održivo rješenje za ovaj problem. Nema potrebe za komercijalno nabavljenim gnojivima, jer je jedini zahtjev organski otpad koji nastaje u vašoj kuhinji. Nanesite ovo domaće gnojivo na svoje orhideje što je prije moguće i one će bujno cvjetati. Potrebno nam je izuzetno učinkovito gnojivo koje se može dobiti iz kore dviju banana. Dvije ljuske jajeta Jedna litra vode na točki vrenja. Banane dobro očistite, osušite i uklonite koru.

  • Uklonite tvrđe dijelove kore i nasjeckajte preostale dijelove na manje segmente. Usitnjene kore stavljamo u posudu i skupljamo dodatne osnovne sirovine potrebne za pripremu ovog gnojiva. Ovi predmeti su doista ljuske jajeta. Pažljivo odvojite ljuske od dva jaja, temeljito ih očistite i stavite jaja u tavu pored kore od banane. U ovom trenutku dodajte kipuću vodu u lonac, stavite na štednjak i ostavite da kuha desetak minuta. Kada istekne zadano vrijeme, pažljivo maknite lonac sa štednjaka i ostavite da se ohladi.

U ovoj fazi filtrirajte gnojivo pomoću grubog sita. Dobit ćemo otprilike 600 mililitara gnojiva koje ćemo zatim pomiješati s čistom vodom i dobiti ukupno 1 litru. Ovaj oblik prirodne prehrane može se primijeniti izravno na korijenje orhideja. Na mjesečnoj bazi, primijenite otprilike pet žličica ovog gnojiva izravno na korijenski sustav. Primijenite ovu količinu ujutro i navečer; učinkovito će prodrijeti u korijenje orhideje bez da uzrokuje natapanje posude. Očekuje se izlazak brojnih novih pupoljaka i korijenja. Ovo gnojivo je prikladno za korištenje sa svim sobnim cvjetnicama.

Kako bi svaka orhideja cvjetala i proizvodila cvjetove, potrebna su joj sljedeća četiri bitna elementa: Za uspješno zalijevanje orhideje bitno je osigurati kvalitetno tlo, odgovarajuće navodnjavanje, odgovarajuću razinu vlažnosti, odgovarajuću rasvjetu i pravilnu prehranu. Ovaj cvijet ne podnosi prekomjernu vlažnost; međutim, na sličan način ne uspijeva tijekom dugotrajnih sušnih razdoblja. Stoga je dovoljno ostaviti da se ohladi i staviti u vodenu kupelj jednom tjedno tijekom ljetnih mjeseci.

Ipak, najpouzdaniji pokazatelji bit će stanje lišća orhideje i odsutnost kapljica vlage na unutarnjim stijenkama lonca, što će se moći vidjeti samo u prozirnoj posudi. Ipak, lišće će poslužiti kao početni pokazatelj da je biljci potrebna dodatna vlaga. U razdoblju visokih temperatura biljke je potrebno zalijevati svakih 7 do 10 dana. Preporučljivo je dosljedno uključiti malu količinu gnojiva za orhideje u režim zalijevanja. Uronite orhideju u lonac i ostavite je da se odmori otprilike 15 do 20 minuta. U međuvremenu možete nastaviti s čišćenjem suhog lišća, osušenih grančica ili korijenja.

Nakon 20 minuta pažljivo izvadite lonac i pustite da se višak vode dobro ocijedi. Zalijevanje se može ponoviti. Korijenje je dovoljno hidratizirano kada pokazuje zelenu boju. Temeljito operite i osušite gornji lonac kako biste spriječili razvoj plijesni. Uklonite sav zeleni premaz. Cvijet uspijeva na jakom, difuznom svjetlu. Preporučljivo je postaviti ga na prozorsku dasku okrenutu prema jugu, pazeći da ne bude predaleko od prozora ili na slabo osvijetljenom mjestu. Neadekvatno osvjetljenje će dovesti do toga da lišće biljke postane tamnije, a cvjetni pupoljci će naknadno početi padati.

Orhideje uspijevaju u svom prirodnom staništu u tropima, gdje se razina vlage u zraku kreće od 50% do 80%. Kako bi se ponovili usporedivi uvjeti u stanu, preporučljivo je koristiti ovlaživač zraka. Tijekom ljetnih mjeseci savjetuje se korištenje finih raspršivača; međutim, ne smiju se nanositi izravno na samu biljku, već u okolni zračni prostor. Dodatno, možete staviti vlažan ručnik na radijator koji se nalazi ispod prozorske klupice gdje je biljka postavljena. Orhideja uzima vlagu preko zračnog korijenja.

Ove biljke ne uspijevaju u tradicionalnom tlu i supstratima; nego rastu u borovoj kori. Može se kupiti u cvjetnim buticima, a često ga prate bitne komponente poput mahovine, drvenog ugljena, treseta i kokosovog vlakna. Zamijenite supstrat svakih šest mjeseci po završetku ciklusa cvatnje biljke. Nakon presađivanja, orhideja obično pokazuje ubrzani proces cvjetanja, što se pripisuje povećanoj dostupnosti hranjivih tvari unutar novog supstrata. Pridržavanje ovih jasnih smjernica rezultirat će orhidejama koje su dostojne izložbe.

Preporučujemo