S obzirom da je svaki dan vrijeme sve toplije i ljepše, to je znak da se i priroda budi, a samim tim i razni insekti i bube. Ako primijetite da se u Vašem domu nalazi baš ova buba, ne oklijevajte već razmislite dobro.

Sinoć legavši ​​u krevet, spremajući se za spavanje, doživio sam, reklo bi se, prilično grubo iznenađenje, gotovo mini-traumu: vidio sam stonogu – prvu ove godine – u svojoj spavaćoj sobi. Soba je bila poluosvijetljena; večer je bila mirna; i dok sam sjedio, oči su mi uhvatile vitku, brzu siluetu sasvim jednog od dizača kose iz mog djetinjstva, koji je klizio duž zida poput duha.

Prizor mi je odmah izazvao grč u želucu i drhtanje u nogama – reakciju koju ne mogu sasvim racionalno objasniti, ali dolazi sa svakim dodirom ovih stvorenja. Stonoge mi već godinama stvaraju užasnu nelagodu. Ove sam se noći osjećao tako neugodno da mi se ježi koža, ali sam se nekako odlučio protiv uobičajenog ubijanja. Ovaj sam put bio smiren i odlučio pustiti da živi – vrlo mudro.

Možda izgledaju prilično zastrašujuće, s tim dugim nogama i puno njih koje se kreću poput valova dok jure po zidovima i podovima u kući, ali kućne stonoge nisu zla stvorenja. Postoji određena ekološka vrijednost njihovog postojanja u našim domovima koje mnogi od nas sada ne shvaćaju. Nedavna znanstvena istraživanja i entomološke studije to su dokazale i rekle da ovi noćni šetači imaju vrlo važnu ulogu u ravnoteži ekosustava koji postoji u našim domovima.

Mnogo veće probleme stvaraju različiti kukci koje love i proždiru stonoge – to uključuje muhe i moljce, termite, pa čak i buhe, pauke, mrave i grinje. Metabolizam je toliko brz da dovodi do vrlo kontinuirane potrage za hranom, a ipak ne grade gnijezda niti pletu mreže koje bi zagadile prostor – karakteristika koja ih odvaja od kućnih štetočina.

S prednjim parom koji je konfiguracija otrovnih kandži, stonoga hvata i paralizira svoju žrtvu drugim gotovo akrobatskim tijelom u gotovo akcijskom i potpuno dugom fleksibilnom stanju. I iako nam izgledaju uznemirujuće, podsjećaju nas da možda u kući postoji još jedna cijela skupina neželjenih buba koje ne uspijevamo odmah otkriti.

Uglavnom borave u vlažnim toplim dijelovima kuće, posebno u kupaonicama, podrumima ili kuhinjama za taj dio. Većinu svojih aktivnosti obavljaju noću kada je soba tiha i mračna, što ih čini tajanstvenijima za sobe. Odrasle jedinke mogu doseći veličinu od 5 centimetara s 15 pari nogu i vraški su prebrze. Ovako važna uloga unutar mikrofaune ponekad traje od tri do čak sedam godina.

Stručnjaci preporučuju da posjete budu rjeđi održavanjem čiste atmosfere u domu, čišćenjem mokrih površina i uklanjanjem svih izvora hrane za insekte. Velik fokus treba usmjeriti na skrivena područja kao što su kutovi i prostori ispod namještaja gdje se uglavnom skrivaju stonoge. Iako sinoćnji susret nije bio baš lijep, natjerao me da provjerim svoje osjećaje prema prirodi iznutra – i da saznam nešto novo o jednom od njezinih neobičnih pripadnika. Kad sljedeće noći primijetite stonogu kako juri preko zida u mraku, reći ćete, kao i ja, sebi: Je li došla da me prestraši ili spasi od nečeg strašnijeg?

Preporučujemo