U obavjanju kućnih poslova danas nam uveliko pomažu razni kućni uređaji a jedan od najvažnijih je mašina za pranje veša koja je najčešće smještena u kupatilu. Vrlo često se ona trese i pravi buku tokom centrifuge.
Tijekom ciklusa centrifuge vaše perilice rublja, koja služi za izvlačenje vode iz rublja, uobičajeno je osjetiti buku i minimalne vibracije. Ovaj fenomen je standardni aspekt procesa pranja. Unatoč tome, ako se stroj počne snažno tresti, pretjerano vibrirati i proizvoditi glasne zvukove, to ukazuje na problem koji bi potencijalno mogao oštetiti i uređaj i pod. Često se problem koji dovodi do ove vibracije može riješiti jednostavnim rješenjem.
- Pridržavajući se nekoliko smjernica za samodijagnostiku i popravak stroja, možete se odmah vratiti svojim poslovima pranja rublja. Kako biste utvrdili izvor vibracija u vašoj perilici rublja, preporučljivo je započeti s jednostavnijim čimbenicima. Perilica rublja vibrira zbog rotacije rublja u bubnju pri povišenim brzinama. Gravitacijska sila koja djeluje na teret vrši pritisak na odjeću, uzrokujući njeno pomicanje prema vanjskom rubu bubnja, što potom utječe na samu perilicu rublja.
Kada je značajan dio tereta koncentriran na jednoj strani stroja, to rezultira neravnotežom tijekom ciklusa centrifuge, što dovodi do podrhtavanja. Preporučljivo je suzdržati se od pranja pojedinačnog rublja kad god je to moguće, jer to samo po sebi stvara neuravnoteženo opterećenje. Kombiniranje odjevnih predmeta različitih veličina i težina omogućuje ravnomjernu raspodjelu tereta. Uravnoteženo opterećenje u perilici može potencijalno eliminirati potrebu za popravcima.
Kako bi centrifuga radila učinkovito bez ikakvog pomicanja perilice, bitno je da je uređaj postavljen na ravnu površinu. Unatoč tome, čak i u scenariju gdje je pod potpuno ravan, potporne noge stroja mogu biti odsutne. Srećom, ovaj problem je jednostavno riješiti. Ako se stroj može ljuljati naprijed-nazad dok je isključen, potrebno je izvršiti podešavanja na nogama. Kako biste postigli najvišu razinu točnosti testiranja, preporučljivo je postaviti libelu na perilicu rublja.
Ako se utvrdi da je uređaj neravan, podignite jedinicu pomoću bloka i upotrijebite ključ za izmjenu nogu dok stroj ne bude potpuno ravan. U biti, podešavanje nogu se postiže okretanjem u smjeru kazaljke na satu ili u suprotnom smjeru. Podrhtavanje i vibriranje vaše perilice može se pripisati oslabljenim amortizerima, koji su odgovorni za prigušivanje energije okretnog tanjura i ravnomjernu raspodjelu te energije kroz cijeli uređaj. Slično amortizerima koji se nalaze u automobilima, ove komponente nemaju neograničen životni vijek.
Iako ovaj popravak može zahtijevati pomoć servisera, moguće je taj zadatak obaviti samostalno ako se nabavi odgovarajući zamjenski dio. Prepoznajte pristupnu ploču, koja se obično nalazi na prednjoj strani perilice, iako to može varirati ovisno o specifičnom modelu. Pregledajte svaki od četiri amortizera kako biste utvrdili jesu li neki labavi na jezičcima konektora ili postoje li tragovi curenja ulja oko osovine amortizera. Ako se neki amortizer nađe labav, ponovno ga pričvrstite u skladu s tim. U slučaju prisutnosti ulja oko osovine amortizera, vjerojatno je potrebna zamjena komponente.
Bonus tekst:
Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka, koja je odigrala ključnu ulogu u kulturnim praksama i prirodnim tradicijama liječenja širom svijeta. Ova cijenjena ljekovita biljka može se pohvaliti poviješću koja se proteže preko pet tisućljeća. Porijeklom iz središnje Azije, češnjak je od tada raširen po raznim svjetskim regijama. Bogata hranjivim tvarima, jača imunološki sustav i pruža brojne zdravstvene prednosti.
Istaknuti spoj u češnjaku je alicin, poznat po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima. U drevnoj egipatskoj kulturi češnjak je imao veliki značaj, smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a ostaci su otkriveni u grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije ulaska u bitke kako bi povećali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je stekao priznanje zbog svojih terapeutskih svojstava.
Zbog svojih kulinarskih i ljekovitih vrijednosti, češnjak ostaje neizostavan element u svakom domaćinstvu i jelu. Igra ključnu ulogu u prehrambenoj praksi, funkcionirajući kao začin za gotovo sve vrste jela. Mnogi ga pojedinci danas smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporučljivo ga je redovito unositi u prehranu u sirovom obliku; dodatno, neugodan zadah možete ublažiti upotrebom soka od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave, ili kombiniranjem s maslinovim uljem.