Za vas danas imamo jedan vic. Svakodnevno se pojavljuju novi vicevi i aforizmi o raznim temama, iako se mnogi prenose kroz stoljeća. Na Balkanu su se pojedine virtualne figure, poput Muje i Hase, Ivice, Perice, plavuša i raznih nacionalnosti, etablirale kao glavne u carstvu humora i izreka.

– Doktore, besmisleno je. Sterilitet je dio obitelji; moj otac i djed susreli su se s istim problemom nemogućnosti začeća. Liječnik – Možete li mi onda reći odakle ste vi došli? Porijeklom sam iz Bihaća. Što?

DODATNI TEKST

Apiterapija, bitan aspekt prirodne medicine, uključuje korištenje pčelinjih proizvoda za rješavanje određenih zdravstvenih problema i njihovu integraciju u svakodnevnu prehranu za poboljšanje dobrobiti i sprječavanje bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi puko oralno uzimanje; obuhvaća lokalizirane terapije kao što je lokalna primjena meda za olakšavanje zacjeljivanja sporo zacjeljujućih rana, korištenje otopina propolisa u borbi protiv gljivičnih infekcija stopala i herpesa, korištenje pčelinjeg otrova u terapiji reumatskih stanja i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među raznim druge aplikacije.

  • Bitno je naglasiti da za razliku od sintetičkih proizvoda, tijelo se ne može oduprijeti djelovanju pčelinjih proizvoda. Zamršen sastav i sinergijska svojstva ovih prirodnih tvari čine ih neophodnima za održavanje zdravlja i liječenje niza bolesti. Zbog njihovog pozitivnog djelovanja na organizam sve je veća upotreba pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ.

Kvaliteta meda i njegov specifični biljni izvor igraju ključnu ulogu u određivanju njegove ljekovite učinkovitosti. Zahvaljujući svom jedinstvenom sastavu, med ima važna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Osim toga, djeluje kao lako probavljiva hrana koja brzo vraća izgubljenu energiju, a njezin redoviti unos može poboljšati fizičku izdržljivost i mentalnu ravnotežu. Fitonutrijenti pronađeni u sirovom medu i propolisu pokazali su potencijal u prevenciji raka.

Štoviše, sinergistički učinak flavonoida koji se nalaze u medu, propolisu i peludi, osobito u kombinaciji s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora. Istraživanja su pokazala da redovita konzumacija meda podiže razinu korisnih antioksidansa u krvi, koji imaju antibakterijska svojstva. Tradicionalna medicina već stoljećima priznaje terapeutske prednosti meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežne studije uvjerljivo su pokazale da je med idealan prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i visokom razinom kolesterola.

Med se može pohvaliti širokim rasponom ljekovitih prednosti, poboljšavajući i apsorpciju i učinkovitost lijekova, dok također detoksificira tijelo uklanjanjem štetnih tvari. Njegove terapeutske primjene pokrivaju liječenje raznih bolesti, kao što su gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, uz pomoć u regulaciji proizvodnje želučane kiseline i potporu detoksikaciji jetre.

Štoviše, med se koristi za rješavanje ginekoloških problema, ublažavanje jutarnjih mučnina i liječenje respiratornih bolesti, uključujući kronični bronhitis, bronhijalnu astmu, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Osim toga, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pruža olakšanje kod hemoroida. Budite li se osjećajući se iscrpljeno, tromo i bez energije? Možda mislite da su ti osjećaji jednostavno posljedica proljetnog umora.

Unatoč tome, ključno je biti oprezan jer ti simptomi mogu signalizirati ozbiljniji temeljni problem. Usred opsežne rasprave oko proljetnog umora, bitno je biti oprezan i shvatiti da bi takav umor mogao signalizirati ozbiljnije temeljne zdravstvene probleme. Čimbenici kao što su neadekvatna prehrana, nedostatak tjelesne aktivnosti, problemi sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti mogu igrati ulogu u vašem stalnom umoru. Kada osjetite umor unatoč dovoljnom odmoru, ključno je razmišljati o dijabetesu kao mogućem temeljnom uzroku.

Preporučujemo