Danas se prisjećamo jednog običaja koji je bio rasprostranjen u prošlosti a sana djeluje morbidno. Naime kada bi neka odoba preminula članovi njene porodic su se slikali sa njom.
Nekada su ljudi imali tradicije koje su nama danas naizgled jezive i neshvatljive, a jedna od tih priča izaziva i strah i poštovanje. U nekim dijelovima svijeta, povijesno, postojala je tradicija fotografiranja pokojnika u konfiguracijama koje su implicirale da su još uvijek dio živih. U početku se čini da fotografija iz 19. ili 20. stoljeća predstavlja ljubavnu scenu između strastvenog mladog para koji je spojen u intimnom trenutku. Međutim, pomnije ispitivanje scene otkriva zastrašujuću istinu koja je s njom povezana.
- Fotografija krije mali detalj koji mijenja cjelokupni dojam slike: žena na njoj već je pokojna kad je fotografija snimljena. Njezin suprug, shrvan emocijama, odlučio je prekriti tijelo voljene osobe, našminkati im lica i fotografirati se s njima kao da su još živi, kako bi posljednju uspomenu sačuvali zauvijek. Odmah nakon njezine smrti, snimljena je ova zadivljujuća fotografija, koja još uvijek inspirira one koji prvi put čuju njezinu priču. Detalji njezine smrti još uvijek nisu poznati, ali ono što je vidljivo je očajnička ljubav i očaj koji je iskazao njen suprug.
Bonus tekst:
Riječ je o kupini, biljci koja je ime dobila po ljetu i nosi naziv koji istovremeno podsjeća i izaziva osjećaj ugode. Ove tamne bobice, slične malinama, uspješno zavode nepce svojim bogatim okusom i pružaju brojne zdravstvene prednosti. Prema riječima nutricionistice Jasne Vujičić, kupine su značajan izvor nutrijenata i korisne su za ljude svih životnih dobi. Djeca, trudnice, dojilje, starije osobe i svi drugi mogu imati koristi od ovog voća, posebno u kombinaciji s drugim bobičastim voćem.
Ova kombinacija povećava njihova ljekovita svojstva i pomaže u jačanju imuniteta. Redovita konzumacija kupina, kaže Vujičić, može ublažiti posljedice raznih bolesti, uključujući respiratorne infekcije i krvne ugruške. Bogate vlaknima, kupine imaju značajnu ulogu u smanjenju vjerojatnosti dijabetesa i rješavanju problema s probavom, poput divertikuloze. Osim toga, pospješuju apetit, ubrzavaju metabolizam i reguliraju krvni tlak, a sve je to idealno za ljude koji žele očuvati svoje zdravlje ili se oporaviti od bolesti.
Zanimljivo je da kupine sadrže i salicilnu kiselinu, kemijski spoj s protuupalnim svojstvima, sličnim aspirinu. To znači da imaju sposobnost ublažavanja boli i upale na potpuno organski način. Osim toga, olakšavaju snižavanje tjelesne temperature i poboljšavaju cirkulaciju krvi. Također, kupine su izvrsne za eksperimentalne kulinarske projekte, koriste se za izradu marmelada, džemova, srupova, deserata, pa čak i vina. Dok su svježe kupine dostupne samo tijekom ljeta, proizvodi od kupina dostupni su tijekom cijele godine. No, ništa ne može zamijeniti užitak konzumiranja svježe ubranog bobičastog voća, stoga ih je preporučljivo što ranije potražiti na tržnicama.
Ovo voće pripada obitelji ruža, a cvate od lipnja do kolovoza. Uobičajen je diljem Europe, Azije i Amerike. Njegova nutritivna vrijednost je iznimna – ima samo 43 kalorije na 100 grama, ali daje puno vitamina C, A, E i K, te minerala poput kalcija, željeza i magnezija. I dok je narativ fotografije preminule žene uznemirujući podsjetnik na besmislenost života, kupine nas uče upravo suprotnom – da priroda daje opskrbu, zdravlje i užitak u malim trenucima. Pune su svega što je potrebno za uspjeh tijela i duha, baš kao i ljetna simbolika.