Bijeli luk ili češnjak je nezaobilazan sastojak skoro svakog jela koji pripremamo. Poznato je da on ima i ljekovita svojstva a mnogi ga izbjegavaju jesti zbog njegovog oštrog i poprilično neugodnog mirisa.

Češnjak služi kao svestran sastojak u našim kulinarskim praksama, ne samo da koristi našem vlastitom zdravlju, već također pridonosi dobrobiti biljaka. Imati stalne zalihe kod kuće uvijek je korisno, zbog čega ne čudi da je vrijedno ulaganja. Odlučiti se da ga osobno uzgajate pokazalo se isplativijim izborom u usporedbi s njegovom kupnjom. Slijedeći ovaj jednostavan savjet YouTube kanala Garden Yard, steći ćete znanje kako bez napora razmnožavati češnjak i postići obilan prinos.

  • Predstavljamo revolucionarnu tehniku ​​koju koriste iskusni vrtlari, gdje početni korak uključuje dopuštanje češnjaku da pusti korijenje u vodi. Čak i prije sadnje, češnjak će početi razvijati češnje i korijenje korištenjem ove metode. Koji su koraci za uspješan uzgoj češnjaka u okolišu na bazi vode? Glavica zrelog češnjaka možete pripremiti koliko vam srce želi. Imajte na umu da će svaka posađena mahuna dati novu glavicu.

Kako bi se osigurala pravilna organizacija, preporuča se ili nabaviti pojedinačne staklene posude za svaki zaglavlje ili napraviti improvizirane uklanjanjem grlića s plastičnih boca (pogledajte priloženi video za vizualno vodstvo). Za uklanjanje vrha mahune, otprilike pola centimetra, preporučuje se korištenje oštrog noža. Zatim pažljivo postavite odrubljenu glavu u posudu koja je gotovo do vrha ispunjena vodom.

S vremenom ćete primijetiti da se svaka mahuna počinje razvijati u drugu mahunu. Nadalje, formiranje korijenskog sustava započinje s donje strane. Postavljanjem spremnika s češnjakom na prozorsku dasku, osiguravajući da buduće sadnice dobivaju stalnu opskrbu sunčevom svjetlošću, uskoro ćete primijetiti primjetno povećanje debljine njihovih izdanaka i snage korijena.

Kako vrijeme prolazi, ti će predmeti narasti do takve veličine da će na kraju doći u dodir s dnom posude. Jednom kada im posuda s vodom postane premala, to je jasan znak da je vrijeme za preseljenje. Provjerite imate li spremne odgovarajuće posude za presađivanje sadnica ili ih posadite izravno u gredicu. Neki primjeri ovih predmeta uključuju, između ostalog, polistirenske kutije i stare plastične kante. Kako biste ih pravilno pripremili za sadnju, mahune napunite zemljom prikladnom za rast, pazeći da su rupe duboke otprilike 10 cm i odgovarajuće razmaknute.

Zatim pažljivo odvojite svaku proklijalu glavicu u zasebnu mahunu. Pazite da u svaku jažicu stavite jednu sadnicu. Budite oprezni dok nježno odvajate mahune kako biste izbjegli oštećenje korijenskog sustava. Pazite da su sadnice pravilno prekrivene zemljom i osigurajte im dovoljno vode. Slično tome, postoji mogućnost da se češnjak posadi izravno u vrtnu zemlju. Ako češnjaku osigurate redovitu njegu, bit ćete nagrađeni obilnom žetvom, zbog čega više ništa nećete učiniti.

Službeno priznat kao ljekovita biljka prije više od 5000 godina, češnjak se smatra jednim od najranijih na svijetu. U sadašnjoj eri znanstvenog napretka, shvatili smo razloge koji stoje iza ovog priznanja. Češnjak se može pohvaliti izvanrednim nutritivnim profilom, koji uključuje bitne komponente kao što su voda, proteini, masti, ugljikohidrati, vlakna i minerali. Među mineralima koji se nalaze u sjemenkama češnjaka su natrij, kalij, magnezij, kalcij, fosfor, sumpor i željezo.

Češnjak se može pohvaliti raznim esencijalnim vitaminima uključujući karoten, vitamin E, B1, B2, B3 i vitamin C, a njegova primarna zdravstvena dobrobit proizlazi iz snažnog biljnog antibiotika poznatog kao alicin. Češnjak se može saditi ili u jesen ili u rano proljeće. Postoje različiti načini uživanja u češnjaku, bilo da se nasjecka, koristi kao sok ili čaj, namaže na hranu, konzumira svjež ili u obliku kapsula. Svima nam je poznat miris češnjaka, iako to možda nije naša omiljena aroma.

Ovo je primarni izvor nelagode. Međutim, postoje lijekovi od češnjaka dostupni za kupnju u ljekarnama koji nude olakšanje za ovaj problem. Za optimalne rezultate predlažemo korištenje svježe pripremljenog češnjaka, po mogućnosti napravljenog kod kuće. Kako biste ublažili njegov jak miris, možete ga kombinirati s peršinom, metvicom, mažuranom ili majčinom dušicom. Ovdje je zbirka različitih ljekovitih svojstava povezanih s češnjakom.

Preporučujemo