Posljednjih godina se vode velike rasprave o doručku i o njegovom sadržaju. Prije se u narodu govorilo da je to najvažniji obrok u danu i da se treba dobro najesti ujutro a onda su se pojavile druge teorije.

Na početku novog dana, nakon duge noći, doručak služi kao početni val vitalnosti. Neki pojedinci odlučuju doručkovati ubrzo nakon buđenja, dok drugi radije odgađaju dok im se apetit ne javi kasnije tijekom dana. Unatoč tome, održavanje redovite rutine doručka ključno je za postizanje izvrsnosti unutar vašeg asortimana proizvoda. Nadalje, način na koji su različiti elementi hrane harmonično povezani ima još veći značaj.

  • Savjetuje se doručkovati unutar 60 minuta od buđenja kako bi se osigurala dovoljna opskrba energijom za fizički napor. Jetra zadržava glukozu otprilike 1,5 sat, služeći kao ključni izvor goriva za tijelo. Količina i raznolikost hrane koju treba konzumirati ovise o različitim čimbenicima, uključujući dob, spol, opću dobrobit te razinu tjelesne i kognitivne angažiranosti, navodi nutricionistica Branka Mirovich.

Bitan aspekt uravnoteženog doručka je uključivanje svih potrebnih nutrijenata. Proteini, ključna komponenta našeg prehrambenog unosa, mogu se dobiti iz niza izvora kao što su jaja, mliječni proizvodi i nemasni komadi mesa. Kada se razmatraju ugljikohidrati, kruh ili tost obično se smatraju idealnom opcijom. Ipak, važno je priznati da neki pojedinci mogu doživjeti nadutost nakon konzumiranja kruha ili peciva od cjelovitog pšeničnog brašna i sjemenki.

Takvi proizvodi često imaju veću kalorijsku vrijednost i sadrže veći broj kemijskih dodataka za produljenje njihove svježine. Branka Mirović ističe da je važno ne zanemariti masnoće koje potječu iz mliječnih proizvoda jer one igraju ključnu ulogu u proizvodnji hormona i apsorpciji vitamina D.

Čaj, uz mlijeko, jogurt i kefir, služi kao blagotvoran izvor hidratacije. Još jedna alternativa koju možete uključiti u svoj jutarnji obrok je dodavanje svježeg povrća. Prema riječima gastroenterologinje dr. Karolin Sojka, ultimativna kombinacija doručka sastoji se od jaja i jogurta, ističući važnost ovog sljubljivanja temeljem svoje stručne stručnosti. Uključivanjem ove dvije opcije hrane u svoju prehranu možete poboljšati zdravlje crijeva.

Probiotici, koji se prirodno proizvode kroz proces fermentacije jogurta s bakterijama i kvascima, obiluju ovim mliječnim proizvodom. Suprotno tome, jaja pružaju mnoštvo esencijalnih hranjivih tvari, uključujući proteine, omega-3 masne kiseline, vitamine B skupine i vitamin D. Održavanje zdravih crijeva ključno je jer ne samo da pomaže probavi, već i jača imunološki sustav, stabilizira raspoloženje i potencijalna zaštita od kognitivnog pada.

Od iznimne je važnosti svaki dan započeti konzumiranjem namirnica koje pridonose mikrobiomu bogatom korisnim bakterijama. Dr. Carolyn predlaže da je uključivanje jaja i jogurta u vašu prehranu izvrstan pristup dobivanju proteina za sitost i korisnih probiotika koji povećavaju raznolikost crijevnog mikrobioma.

Dodatni sadržaj:

Kada se radi o ubodu morskog ježa, od iznimne je važnosti odmah izvaditi šiljate bodlje. Unatoč tome, potreban je oprez tijekom procesa uklanjanja pomoću pinceta jer postoji mogućnost da puknu. Evo propisanog postupka. Bol i otekline mogu se ublažiti toplim oblozima, a učinkovita metoda za ublažavanje boli je i primjena nesteroidnih protuupalnih lijekova.

Obavezno je održavati čistoću i namazati ranu antibiotskom mašću nakon ozljede. U slučaju da rana pokazuje znakove crvenila ili svrbeža, primjena topikalne kreme s hidrokortizonom može ponuditi olakšanje. Ako slučajno stanete na morskog ježa, preporučljivo je zahvaćeno mjesto odmah potopiti u ocat. Ova metoda učinkovito otapa bodljikave bodlje.

Ako se početno namakanje octom pokaže neučinkovitim u uklanjanju bodlji, savjetuje se ponoviti postupak više puta tijekom dana dok bodlje ne nestanu. Ispitivanjem nepostojanja bilo kakvih izbočina ili dugotrajne promjene boje na koži, postaje evidentno da je njihov nedostatak riješen. Kako bi se izbjegle moguće komplikacije, preporučljivo je u slučaju uboda odmah potražiti liječničku pomoć.

Preporučujemo