Naš probavni sistem kojeg čine želudac i crijeva ima jako važnu ulogu za naše zdravlje. Potrebno je voditi računa o prehrani i namirnicama koje konzumiramo a u nastavku pročitajte savjet stručnjaka.

Izvanredno sparivanje dviju određenih namirnica ima potencijal uvelike poboljšati rad crijeva i pomoći u probavi tijekom jutarnjeg obroka. Ovaj doručak služi kao glavni izvor energije nakon duljeg odmora. Dok se neki pojedinci odlučuju doručkovati ubrzo nakon ustajanja, drugi imaju tendenciju odgoditi jutarnji obrok dok kasnije tijekom dana ne osjete glad. Održavanje dosljedne rutine doručka ključno je za postizanje optimalne fizičke kondicije, bez obzira na vrijeme.

Osim toga, ne smije se podcijeniti značaj ovog posebnog asortimana namirnica. Nakon reklame, nutricionistica Branka Mirović preporučuje doručak konzumirati unutar sat vremena nakon buđenja. Ove smjernice temelje se na razumijevanju da rezerve glukoze u jetri, koje su ključne za aktiviranje funkcije mišića, obično traju otprilike 1,5 sat. Nadalje, količinu i sastav doručka potrebno je prilagoditi individualnim osobinama, uključujući dob, spol, cjelokupno zdravstveno stanje te očekivani fizički i psihički napor.

On naglašava važnost uključivanja svih esencijalnih nutrijenata u obrok za doručak. Proteini se mogu dobiti konzumacijom jaja, nemasnih mliječnih proizvoda i visokokvalitetnih suhomesnatih proizvoda. Što se ugljikohidrata tiče, kruh ili tost smatraju se najprikladnijim izborom. Bitno je znati da se neki pojedinci mogu susresti s nadutošću kao posljedicom konzumiranja kruha od cjelovitog brašna ili peciva koja sadrže razne sjemenke.

Prema izvoru, te alternative često imaju veći kalorijski sadržaj i sadrže dodatne konzervanse koji im produljuju rok trajanja. Branka Mirović ističe značaj masti, trećeg esencijalnog nutrijenta, koji potječe iz mliječnih proizvoda. Ne savjetuje se izbacivanje masnoća iz prehrane jer su vitalne za proizvodnju hormona i apsorpciju vitamina D. Nadalje, bitna je dovoljna hidratacija koju možete postići konzumacijom mlijeka, jogurta, kiselog mlijeka i čaja. Osim toga, osobama koje ih cijene savjetuje se uključivanje svježeg povrća u doručak.

  • Sličnog stava je i dr. Karolin Sojka, gastroenterologinja, koja tvrdi da se optimalan doručak sastoji od kombinacije jaja i jogurta. Uključivanje ove dvije skupine namirnica u prehranu može poboljšati zdravlje crijeva. Jogurt, stvoren procesom fermentacije koji koristi prirodne bakterije i kvasce, ključni je izvor probiotika koji promiču zdravo crijevno okruženje. Suprotno tome, jaja su bogata brojnim esencijalnim nutrijentima kao što su proteini, omega-3 masne kiseline, vitamini B i vitamin D, a svi oni značajno pridonose održavanju optimalnog zdravlja crijeva.

Dr. Carolin naglašava važnost očuvanja mikrobioma bogatog korisnim bakterijama, koje igraju ključnu ulogu ne samo u promicanju učinkovite probave, već iu jačanju imunološkog sustava, regulaciji raspoloženja i potencijalnom smanjenju rizika od kognitivnog pada. Stoga je bitno svaki dan započeti hranom koja poboljšava zdravlje crijeva. Dr. Carolyn preporučuje uključivanje jaja i jogurta u obroke, jer služe kao zadovoljavajući izvor proteina i uvode korisne probiotike koji doprinose diverzifikaciji crijevnog mikrobioma.

Bonus tekst:

Češnjak, poznat po svom snažnom okusu i mirisu, jedna je od najstarijih ljekovitih biljaka, sastavni je dio prirodnih ljekovitih tradicija i globalnih kultura više od pet tisućljeća. Ova biljka, koja potječe iz srednje Azije, kasnije se proširila na različite regije diljem svijeta. Češnjak obiluje hranjivim tvarima i služi za jačanje imunološkog sustava, a istovremeno nudi niz zdravstvenih prednosti.

Ključni spoj pronađen u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitskim svojstvima. U kulturi starog Egipta češnjak je imao veliku važnost i smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a pronađen je i u grobnicama faraona. Isto tako, u staroj Grčkoj i Rimu sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici unosili prije borbe kako bi ojačali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti.

Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je stekao priznanje za svoje terapeutske kvalitete. Zbog svojih prehrambenih i ljekovitih svojstava, češnjak je nezaobilazan sastojak u domovima i kulinarstvu. Ima ključnu ulogu u prehrani i koristi se kao začin u gotovo svim receptima. U suvremenom društvu češnjak se smatra prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporučljivo ju je redovito konzumirati u sirovom obliku, a nepoželjan zadah možete ublažiti limunom ili jabukom.

Preporučujemo