Praksa pomjeranja kazaljki na satu se i dalje sprovodi iako je prije nekoliko godina najavljena u EU da će ona biti ukinuta. U nedelju koja je pred nama očekuje nas pomjeranje sata unazad za 60 minua i spavaćemo jedan sat manje.
Određene skupine mogu pokazivati povećanu osjetljivost na pomicanje kazaljki na satu. U 2025. godini ustrajat ćemo u usklađivanju sata prema ustaljenoj tradiciji. Ljetno računanje vremena: U nedjelju, 30. ožujka 2025., u 2:00 sata, satovi će se pomaknuti za jedan sat unaprijed na 3:00 sata ujutro. Posljedično tome, dok ćemo izgubiti sat vremena sna, trajanje večernjeg dnevnog svjetla će se produžiti. Ljetno računanje vremena: U nedjelju, 26. listopada 2025., u 3:00 ujutro, satovi će se vratiti jedan sat unatrag na 2:00 ujutro.
- Ova prilagodba omogućit će dodatni sat odmora; međutim, to će rezultirati kraćim dnevnim satima. Doktorica Tanja Mitrović za B92.net govori o tome kako promjena vremena može poremetiti naš cirkadijalni ritam i kakve to posljedice može imati na pojedinca. “Kada dođe do prijelaza na ljetno računanje vremena, naše ustaljene rutine se prekidaju zbog gubitka jednog sata sna. Nasuprot tome, pomak u jesen predstavlja oblik kompenzacije vraćanjem tog izgubljenog sata.
Učinci ove promjene najjače se osjećaju dva do tri dana nakon podešavanja sata. Što se događa u nama u tom razdoblju? Opada nam koncentracija, opada radna učinkovitost, javlja se umor i pojačavamo se pospanost. Iako ove promjene možda nisu ozbiljne, naše tijelo ipak izdrži,” rekla je dr. Mitrović. Prema riječima dr. Tanje Mitrović, osobe s kroničnim bolestima pokazuju najveću osjetljivost na ove promjene. “Meteoropati i oni s kroničnim bolestima mogu doživjeti značajne tegobe.
Nadalje, pomaci u vremenu mogu utjecati i na psihu i na raspoloženje pojedinaca. Osim poremećaja sna, osobe sa specifičnim zdravstvenim problemima mogu se susresti i s poremećajem vremena tijekom terapije. Osobito su osjetljivi oni koji boluju od srčanih problema, što dokazuje veća učestalost srčanih udara tijekom ljetnih mjeseci u odnosu na zimu”, rekla je. države. Liječnica nadalje naglašava da kod astmatičara može doći do pogoršanja stanja, zbog čega je u tom razdoblju povećana stopa hospitalizacija.
Pojedinci koji se muče s prilagodbom na promjenu vremena mogli bi imati koristi od postupnog buđenja deset minuta ranije svaki dan, dok bi oni s kroničnim bolestima mogli početi uzimati lijekove deset do dvadeset minuta prije rasporeda u trajanju od deset dana. Ipak, dr. Tanja Mitrović dodatno ističe blagotvoran učinak protoka vremena. U razgovoru za B92.net dr. Mitrović zaključuje da veći broj sunčanih dana i više mogućnosti za boravak na otvorenom pospješuju sintezu vitamina D, što pozitivno utječe na cjelokupno zdravlje.
Bonus tekst:
Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka, koja je odigrala ključnu ulogu u kulturnim praksama i prirodnim tradicijama liječenja diljem svijeta. S poviješću dugom više od pet tisuća godina, češnjak potječe iz središnje Azije prije nego što je raširen u razne dijelove svijeta. Bogata hranjivim tvarima, jača imunitet i pruža brojne zdravstvene prednosti. Glavni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima. U drevnoj egipatskoj kulturi češnjak je imao veliki značaj, smatran je svetom biljkom.
Davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a otkriven je i u grobnicama faraona. Slično tome, sportaši u staroj Grčkoj i Rimu konzumirali su češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici unosili prije bitaka kako bi poboljšali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje za svoje ljekovite prednosti. S obzirom na njegovu kulinarsku i terapeutsku upotrebu, češnjak je i dalje neizostavni dio svakog kućanstva i sastavni je dio brojnih jela.
Ima ključnu ulogu u prehrambenoj praksi, funkcionira kao začin za gotovo sve vrste jela. U suvremenom društvu mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporuča se redovita konzumacija u sirovom obliku, a nepoželjan zadah možete ublažiti sokom od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombinacijom s maslinovim uljem.