Bliži nam se najradosniji kršćanski praznik Uskrs a ove godine i pravoslavni i katolički Uskrs padaju u isti dana. Domaćice po običaju na Veliki petak farbaju jaja koja su simbol ovog praznika i velika radost posebno za djecu.

Tradicija bojanja jaja za Uskrs je cijenjena praksa koja se već stoljećima pridržava u brojnim zemljama. Ovaj običaj je duboko ukorijenjen u kršćanstvu, jer jaja predstavljaju uskrsnuće i nastanak novog života. U brojnim narodima prevladava tradicija bojanja jaja u crveno, što predstavlja krv žrtvovanu za spas svijeta. Međutim, u suvremeno doba, pojedinci su počeli istraživati ​​različite boje i uzorke, personalizirajući ovaj prastari običaj.

  • Posljedično su se pojavile različite metode bojanja jaja, uključujući tehnike poput namakanja jaja u ljusci luka i korištenja voska za bojenje, među ostalima. Ove godine pojavio se trend vrijedan pažnje koji je privukao značajnu pažnju: jaja ukrašena svjetlucavim premazom nalik na svjetlucave. Jedini uvjet za izradu “svjetlucavih” uskršnjih jaja je vino. Stavite jaja u zdjelu i dodajte hladno vino po želji, crno ili bijelo. Kuhajte smjesu dok vino ne zavrije, a zatim ostavite da lagano kuha još pet minuta.

Nakon toga kuhana jaja ostavite najmanje osam sati, a najbolje preko noći, da odstoje u posudi s vinom u kojem ste kuhali. Za to vrijeme na jajima će se stvoriti kamenac, a ljuska će izgledati svjetlucavo, kao da je ukrašena šljokicama, prenosi Net.hr. Jaja pripremljena u crnom vinu imat će svjetlucavu crvenu nijansu, dok će ona pripremljena u bijelom vinu zahtijevati dodatak umjetnih boja.

Bonus tekst:

Opće je poznato da se konzumacija kave ili čaja prije spavanja ne preporučuje; međutim, postoji poseban napitak koji još više pogoršava nesanicu. Možda će mnoge iznenaditi, ali riječ je o mlijeku. Stoga bi osobe koje su navikle popiti čašu hladnog ili toplog mlijeka prije spavanja, kao i one koje uživaju u žitaricama ili raznim napitcima na bazi mlijeka, trebale razmisliti o prekidu te prakse – osobito ako su primijetile probleme s nesanicom i nisu sigurne oko izvora svojih poteškoća.

Iako kava i čaj obiluju kofeinom, koji inhibira receptore za spavanje u mozgu, mlijeko – unatoč brojnim zdravstvenim prednostima zbog značajnih razina kalcija i vitamina D – također može imati štetne učinke. U nastojanju da se utvrdi utjecaj različitih pića na kvalitetu sna, grupi sudionika su uz pet različitih pića dani uređaji za praćenje spavanja. Tijekom pet noći, svaki je sudionik svake večeri konzumirao različito piće dok je dokumentirao kvalitetu sna, bez obzira na to je li bila zadovoljavajuća ili nezadovoljavajuća.

Ovu informaciju prenosi Mirror pozivajući se na tim stručnjaka odgovornih za provođenje istraživanja na ovu temu. Rezultati za mlijeko bili su najnepovoljniji. Prema istraživanju, “sudionici su u prosjeku spavali samo šest sati i 52 minute nakon konzumiranja mlijeka prije odlaska na spavanje, što je gotovo jedan sat kraće od tipičnog prosjeka. Nasuprot tome, kava je rezultirala produljenom budnošću od 54 minute. Dok se čaj povezuje s problemima nesanice, nudi do jedan sat i 14 minuta dubokog sna i približno jedan i pol sat REM sna.

Razlozi štetnih učinaka mlijeka na san ostaju nejasni. Međutim, John Young, profesor translacijskih kliničkih i zdravstvenih istraživanja na Sveučilištu Teesside, ranije je primijetio da mlijeko može poremetiti san za pojedince koji su alergični na njega, intolerantni na laktozu ili pate od sindroma iritabilnog crijeva (IBS). Suprotno tome, naznačio je da za one koji nemaju zdravstvenih problema povezanih s konzumacijom mlijeka, ono vjerojatno neće negativno utjecati na san. Young je zaključio da na kvalitetu sna značajno utječu cjelokupna prehrana, razine tjelesne aktivnosti i izloženost sunčevoj svjetlosti tijekom dana.

Preporučujemo