Ljudima je san osnovna potreba kao što su to disanje, hrana ili voda. Kod mnogih može doći do poremećaja spavanja što dovodi do niza drugih problema. Naime ljudi s godinama spavaju sve kraće i često se bude a za to postoje određeni razlozi.

Održavanje optimalnog zdravlja za osobe s kroničnim bolestima ovisi o dovoljnom odmoru. Imperativ je prilagoditi obrasce spavanja prema njihovim jedinstvenim potrebama i dnevnim rasporedima, budući da svaki pojedinac posjeduje različite biološke karakteristike. Unatoč tome, postoje sveobuhvatne preporuke za odgovarajuće trajanje sna koje su primjenjive u različitim životnim razdobljima.

Kako biste poboljšali kvalitetu sna, razmotrite sljedeće preporuke za različite dobne skupine: novorođenčad (0-3 mjeseca) trebala bi težiti 2-5 sati popodnevnog sna, dojenčad (4-11 mjeseci) trebala bi težiti 12-15 sati sna , mala djeca (1-2 godine) trebaju težiti podnevnom spavanju od 11 do 14 sati, predškolci (3-5 godina) trebaju težiti spavanju od 10 do 13 sati, djeca školske dobi (6-13 godina ) trebali bi težiti spavanju od 9 do 11 sati, tinejdžeri (14-17 godina) trebali bi težiti spavanju od 8-10 sati, mladi odrasli (15-25 godina) trebali bi težiti spavanju 7-9 sati, odrasli ( 26-64 godine) trebaju ciljati na 7-9 sati sna, a osobe starije od 65 trebaju ciljati na najmanje 7-8 sati sna.

Održavanje dosljednog i odgovarajućeg rasporeda spavanja ključno je za cjelokupno zdravlje i dobrobit. Kvaliteta sna izravno utječe na težinu simptoma depresije. Nadalje, nedovoljno sna može pridonijeti pojavi glavobolja i poremetiti pravilan rad neurotransmitera poput serotonina.

Suprotno tome, prekomjerna količina sna povezana je s povećanim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2. Neaktivnost tijekom spavanja faktor je koji pridonosi bolovima u leđima. Slično tome, prekomjerno spavanje može negativno utjecati na vaš metabolizam, rezultirajući skladištenjem energije u obliku masti i potencijalno dovodeći do pretilosti.

  • Nadalje, produljena razdoblja spavanja povezana su s povećanim rizikom od razvoja srčanih bolesti. Ključno je uspostaviti dosljedan raspored spavanja kako bi se potaknuli zdravi obrasci spavanja. Dosljednost je ključna kada se radi o pridržavanju ovog rasporeda. Ako se nakon buđenja osjećate umorno, revitalizirajte svoju energiju osvježavajućim tušem i bavite se nekim oblikom tjelesne aktivnosti.

Nadoknada izgubljene tekućine hidratacijom vodom nakon buđenja vrlo je učinkovita metoda. Održavanje našeg općeg blagostanja, i fizičkog i mentalnog, uvelike ovisi o prepoznavanju značaja sna. Slijedeći predložene rasporede spavanja i poticanjem pozitivnih navika spavanja, pojedinci mogu doživjeti značajno poboljšanje kvalitete života i smanjeni rizik od raznih zdravstvenih problema.

Woman rubbing her eyes after waking up

Poput vode i hrane, san je ključni uvjet za ljude, a služi kao temeljni pokazatelj našeg ukupnog zdravlja i dobrobiti. Budući da približno jednu trećinu života provedemo u snu, stalno se naglašava važnost zdravog sna i njegov utjecaj na naše fizičko i psihičko stanje. Dobiveni nalazi dosljedno naglašavaju da je održavanje redovite i kvalitetne rutine spavanja temelj našeg blagostanja.

Nakon ispitivanja pozitivnih učinaka sna na naše fizičko blagostanje, istraživanja su otkrila da tijekom dubokih faza sna (“faze dubokog sna”) naše tijelo prolazi kroz proces obnove pri čemu vitalne životne funkcije postupno usporavaju.

To uključuje smanjenje krvnog tlaka, sporije disanje, sniženu tjelesnu temperaturu, opuštanje mišića, povećanu opskrbu mišića krvlju, povećanu razinu energije, regeneraciju tkiva i otpuštanje hormona rasta ključnog za razvoj mišića i ukupni rast tkiva. Suprotno tome, u REM fazi, također poznatoj kao faza brzih pokreta očiju, regije mozga uključene u učenje su vrlo aktivne, naglašavajući ključnu ulogu sna u svakodnevnim procesima učenja.

Preporučujemo