Mnogi koji se ne razumiju u ljekovite biljke stolisnik smatraju korovom i nisu ni svjesni koliko je on dobar za naše zdravlje.Stolisnik je zeljasta biljka koju karakterizira uspravna stabljika koju krase sitne dlačice.

Široko je rasprostranjena i može se pronaći u Sjevernoj Americi, Aziji i Europi. Ima sitne bijele ili ružičasto-crvene cvjetove i uspijeva u velikom broju na livadama, pokraj seoskih puteva i na rubovima pšeničnih polja. Stolisnik se skuplja u proljeće i još jednom u jesen. Cvate od početka lipnja do rujna, a presudno je brati je s netaknutih, nezagađenih polja (izbjegavajući područja uz ceste).

  • Stolisnik je izuzetan u borbi protiv raznih zdravstvenih problema. Naše su bake piskavicu smatrale čudesnim lijekom za proširene vene, za lijepu kožu i ublažavanje upala, rana, iritacija kože i drugih kožnih problema. Ovaj prastari lijek će cijeniti i vaši zglobovi, kosti i mišići. Potrebna nam je ukupna doza za cijelu godinu: 500 grama svinjske masti pčelinji vosak (cca 200-300 grama) Za tu namjenu idealni su mladi listovi trpuca, koji se nazivaju i trputac (potrebna nam je dovoljna količina da bude potpuno obavijen otopljenom masnoćom).

Postupak: Otopite mast na vatri. Zatim umiješajte sitno narezane listove trpuca. Cijelu smjesu kuhajte u pećnici na temperaturi od 60 stupnjeva 4 sata. Ostavite na sobnoj temperaturi do sljedećeg dana. Sljedećeg dana u mješavinu umiješajte pčelinji vosak, sve još jednom dobro promiješajte, zatim otopljenu mast pretočite u staklenke i držite na hladnijem mjestu.

Nanosimo ga za masiranje i njegu kože. Sirup koji brzo ublažava vlažni kašalj! Evo što nam treba: Sitno narezano lišće trpuca Šećer dobiven iz trske. Postupak: Dvije šake svježih listova sitno nasjeckajte i posipajte s dvije šake šećera. Šećer se brzo otapa u soku od lišća, zbog čega se dijelovi lista međusobno lijepe. Sutradan stavite drugi sloj listova i još jednom ih pospite šećerom. Pustite da ostane na mjestu i nastavite slagati na ovaj način svaki dan dok se spremnik ne napuni.

Zatim ga čuvamo na toplom mjestu sa stabilnom temperaturom u trajanju od dva mjeseca. Na kraju smjesu procijedite i lagano zagrijte sok na temperaturu od 70 stupnjeva. Čuvati u neprozirnim staklenim posudama. Kombinacija čaja i sirupa od trpuca jača imunološki sustav i poboljšava opće zdravlje, povećavajući sposobnost organizma da se odupre bolestima. Liječi nezdrave bronhije i pluća dok pruža olakšanje kod astme. Smanjuje težinu Uklanja višak tekućine iz tijela i pomaže smanjiti otekline.

Svojstva čišćenja i suzbijanja klica Promiče zdravlje pluća Pospješuje učinkovito izbacivanje sluzi. Ublažava posljedice astme i alergijskih reakcija. Pomaže u probavi Ublažava grčeve i nelagodu u trbuhu. Revitalizira stanice. Pospješuje oporavak kožnih rana i oboljenja te pomaže u kontroli krvarenja. Promiče čvrstu strukturu kostiju i pomaže u sprječavanju osteoporoze.

Diuretička svojstva pomažu u smanjenju upale u urinarnom traktu i bubrezima. Kako biste poboljšali dobrobiti ovog ljekovitog čaja, jednostavno prelijte vodu preko usitnjenog lišća šaša i ostavite da se natapa nekoliko minuta. Konzumiramo ga kada nas muči kašalj, jer čaj pomaže u otpuštanju sluzi i pomaže u njenom izbacivanju. Osušeni trputac se može koristiti i za pripremu ljekovitog čaja. Za pripremu čaja jednostavno dodajte 2 žličice osušene trpuca u 0,5 litara kipuće vode. Pustite da smjesa odstoji 16 do 20 minuta, zatim procijedite čaj i konzumirajte ga toplog dva puta dnevno za 2 do 2,5 dcl.

Preporučujemo