Danas govorimo o temi ravnopravnosti između muškarca i žene u braku. Kod nas je još uvijek normalno i podrazumjeva se u većini slučajeva da je žena ta koja je zadužena za kućne poslove iako je i sama zaposlena.

Na Balkanu i dalje postoje stereotipi prema kojima se sve kućanske obveze pripisuju ženama, unatoč činjenici da su mnoge od njih zaposlene i financijski doprinose obitelji. Sasvim je tipično da muževi dođu s posla i opuste se, a žene odmah krenu s pripremanjem ručka i drugim poslovima. Povijesno gledano, uloga muškaraca uključivala je financijsku potporu obitelji, dok su se žene koncentrirale na odgoj djece i obavljanje kućanskih poslova, što je ograničavalo mogućnosti za dodatne odgovornosti.

  • Međutim, u suvremenom društvu došlo je do primjetnih promjena jer muškarci sve više preuzimaju kućanske poslove i pripremu obroka, osobito kada su njihove žene zaokupljene poslom ili drugim obvezama. U današnjem svijetu sve je tipičnije da oba partnera u kućanstvu imaju poslove. Tijekom gostovanja u emisiji poznate srpske televizije, gospođa Milena iznijela je nekoliko intrigantnih saznanja.

Prenijela je svoje mišljenje da se rasprave oko ravnopravnosti spolova i podjele kućanskih obaveza često pogrešno vode. Pitanje je je li raspodjela ovih uloga pravedna i nepristrana ili postoji nejednakost između muževa i žena. Značajna prepreka za parove koji se bave ovim stvarima je prekid komunikacije. Čak i kada se čini da je sve jasno, temeljni problem proizlazi iz stalne bitke za ravnopravnost spolova i sve većeg angažmana žena u područjima kojima su kroz povijest dominirali muškarci.

Kada je financijski uspjeh primarna briga za muškarce, žene često čuju komentare poput: “Ostvarili ste svoje snove, sada je vaša dužnost stvarati vlastiti prihod, ali ne zaboravite dati prioritet svojim ulogama supruge i majke. Stručnjaci za mentalno zdravlje koji se fokusiraju na dinamiku partnerskih odnosa istraživanjem su otkrili da postoji jasna povezanost između žena koje su sklone da same peru suđe i povišene razine nezadovoljstva u njihovim vezama.

Ova skupina također doživljava češće svađe s partnerima i smanjenu želju za intimnošću, za razliku od žena kojima partneri pomažu u pranju suđa. Gostujući u emisiji “150 minuta” na Prvoj, psihoterapeutkinja Milena Milanović istražila je temu, rasvjetljavajući uobičajene razloge sukoba među partnerima i dajući smjernice o učinkovitim metodama njegovanja zdrave emocionalne veze.

U razgovoru o ravnopravnosti spolova i podjeli kućanskih obaveza, Milena je istaknula važnost ljubavi i brige. Izjavila je da to nadilazi puko osiguranje pravedne podjele zadataka; to također uključuje obraćanje pozornosti na međusobne osjećaje i potrebe. Smatra da bi sukobi i nesporazumi bili eliminirani kada bi partneri posvetili vrijeme da iskreno čuju i shvate emocije jedno drugoga. Psihoterapeuti sugeriraju da kada muškarac pere suđe ili sjecka povrće dok žena priprema večeru, to se često doživljava kao iskazivanje naklonosti prema njoj.

To ukazuje na to da pojedinac upravlja obiteljskim obavezama i pomaže u njegovanju skladnijeg životnog okruženja. Podrijetlom sa Zapada, ovaj pristup postaje sve popularniji i pokreće pomak prema pravednijoj raspodjeli kućanskih poslova. Milena predlaže da se kada žena obavlja kućanske poslove za muškarca koji pruža financijsku potporu obitelji, to smatra iskazivanjem ljubavi i pomoći. Milena ističe kako je glavni problem parova koji se suočavaju s ovim poteškoćama loša komunikacija.

Iako bi moglo postojati prešutno razumijevanje, temeljni problem je ukorijenjen u ravnopravnosti spolova i rastućoj uključenosti i uspjehu žena u područjima kojima su tradicionalno dominirali muškarci. Društvo često daje prioritet prihodima muškaraca dok istovremeno očekuje od žena da preuzmu odgovornosti supruge i majke, čak i kada su postigle profesionalni uspjeh. Jedno od potencijalnih rješenja je ulaganje u tjednu uslugu, pod uvjetom da su oba partnera uključena u proces.

Kada jedan partner radi, a drugi ostaje kod kuće, pitanje kako procijeniti doprinos radnog partnera može dovesti do rasprava. Na kraju, dobra komunikacija je najbolji pristup rješavanju ovog problema. Važno je napomenuti da se u kontekstu balkanskog mentaliteta muškarcima nije neugodno baviti kućanskim poslovima.

Preporučujemo