Da bi naš organizam bio zdrav potrebno je u njega unositi određene tvari koje su mu potrebne poput vitamina i minerala. Većibna njih se može unijeti preko ishrane ali malo ko o tome vodi računa a kada dođe do nedostatka neke od tih tvari dolazi i do slabosti tijela.
Ovaj esencijalni mineral igra vitalnu ulogu u očuvanju mladenačkih kvaliteta, promicanju hormonalne ravnoteže i općeg zdravlja. Kako žene dođu u pedesete, često se susreću s menopauzom i hormonalnim fluktuacijama, što predstavlja razne prepreke. Selen, snažan antioksidans, preuzima ključnu ulogu u usporavanju procesa starenja, suzbijanju štetnih slobodnih radikala i poboljšanju cjelokupnog izgleda kože i kose.
Osim toga, ovaj mineral pomaže u smanjenju vjerojatnosti hormonalne neravnoteže, jačanju imunološkog sustava i promicanju kardiovaskularne dobrobiti. Selen također povoljno djeluje na živčani sustav, pomaže u kontroli stresa i olakšava apsorpciju određenih vitamina.
Znakovi nedostatka selena u organizmu očituju se kao stalna iscrpljenost, problemi s hormonima i kardiovaskularnim sustavom, propadanje kože, kose i noktiju, kao i promjena boje noktiju. S obzirom na to da ovi simptomi mogu biti indikativni za druga zdravstvena stanja, preporučljivo je potražiti savjet liječnika prije uzimanja dodataka prehrani.
Važno je napomenuti da prekomjerna konzumacija selena može imati i štetne učinke. Hrana bogata selenom obuhvaća različite opcije, uključujući ribu, plodove mora, pistacije, gljive, jaja, pšenične i zobene mekinje, kokos, sjemenke suncokreta, orašaste plodove, maslac, sir i češnjak. Važno je voditi računa o namirnicama koje mogu spriječiti apsorpciju selena, poput slatkiša, peciva i gaziranih pića.
- Kako biste održali optimalnu razinu selena, preporučuje se uključivanje 50 grama gljiva, 70 grama kokosa ili 1-2 brazilska oraha u dnevnu prehranu. Selen (Se) je vitalni mineral koji se prirodno pojavljuje u tijelu u malim količinama, ali igra ključnu ulogu u održavanju normalnih funkcija tijela.
U području medicine, mikroelementi, također poznati kao elementi u tragovima, su tvari koje su tijelu potrebne u malim dozama, obično manje od 50 mg dnevno. Suprotno tome, nedostatak ovih elemenata može dovesti do značajnih poremećaja u fiziološkim procesima u tijelu. Tek 1970-ih ovaj mineral nije otkriven i priznata njegova ključna uloga u održavanju ljudskog zdravlja.
Tijelo prosječne odrasle osobe obično sadrži približno 20 mg selena, a najviše razine se nalaze u eritrocitima, bubrezima, jetri, srcu, slezeni i testisima. Selen je ključna komponenta približno 30 selenoproteina, vitalnih antioksidativnih enzima koji se nalaze u tijelu. Djelujući kao antioksidans, selen štiti različite tjelesne sustave od oksidativnih oštećenja.
Osim toga, igra ključnu ulogu u glutation peroksidazi, enzimu s tri peptida koji se smatra najvažnijim antioksidativnim enzimom u ljudskom tijelu. Ovaj enzim neophodan je za eliminaciju vodikovog peroksida iz tijela. Osim svoje primarne funkcije u zaštiti tijela od oksidativnog stresa, selen također igra ulogu:
Štiteći organizam od kardiovaskularnih i srčanih bolesti, jačajući imunitet, smanjujući rizik od raznih vrsta raka (uključujući rak dojke, želuca, grla i rektuma), štiteći od toksičnosti teških metala i onečišćenja okoliša, usporavajući starenje, pomažući kod borba protiv artritisa, Chronove bolesti, respiratornih infekcija i kožnih bolesti, igra ključnu ulogu u radu štitnjače, pozitivno utječe na mušku plodnost, te pojačava antioksidativno djelovanje vitamina A i E.
- Prisutnost selena u hrani ovisi o njegovoj koncentraciji u tlu. Unos dovoljne količine selena isključivo uravnoteženom prehranom nije izvediv zbog nestašice selena u europskim tlima. Konkretno, srednja Europa pokazuje značajan nedostatak selena u svom sastavu tla. Posljedično, značajan dio ostataka s nedostatkom selena odbacuje se tijekom obrade žitarica, što rezultira gubitkom od 80%.
Štoviše, čak i u slučajevima kada su razine selena u tlu zadovoljavajuće, prisutnost sumpora u gnojivima i utjecaj kiselih kiša sprječavaju apsorpciju selena iz tla. Prirodna potrošnja selena za prosječnog Europljanina kreće se od 25 do 48 mikrograma. Nasuprot tome, prosječni kanadski unos znatno je veći i kreće se od 100 do 200 mikrograma.
Europske zemlje bilježe konstantan pad unosa selena, koji pada ispod preporučene dnevne količine od 65 mikrograma (European Journal of Clinical Nutrition). Kada je riječ o selenu, brazilski oraščići vladaju kao najzastupljeniji izvor u prehrani. Jedan orah može sadržavati nevjerojatnih 1000 mcg ovog esencijalnog minerala.
Dok orasi prednjače, hrana životinjskog podrijetla kao što su iznutrice (osobito bubrezi i jetra), plodovi mora i meso također osiguravaju značajne količine selena za potporu ljudskom zdravlju. Žitarice i mliječni proizvodi imaju nešto niži udio selena, dok voće i povrće općenito sadrži manje tragove ovog minerala.
Međutim, postoji iznimka od ovog pravila: češnjak. Iznenađujuće, češnjak može sadržavati do 50 puta više selena od svojih biljnih pandana. Važno je napomenuti da se tijekom procesa kuhanja može izgubiti otprilike 10-45% selena.