Uzgajanje cvijeća jemnogim domaćicama i hobi i veliko zadovoljstvo a kada uljepšavaju njihov dom ili baštu to im donosi ushićenje ali i komplimente drugih ljudi. Da bi vaše cvijeće bilo što bujnije možete se koristiti i nekim trikovima.

Među omiljenim biljkama u našim vrtovima, hortenzije zauzimaju istaknuto mjesto kao jedan od najpopularnijih i univerzalno obožavanih izbora. Ove godine vaš vrt može biti ispunjen obiljem velikog cvijeća u raznim nijansama, stvarajući zadivljujuću i zadivljujuću postavu. Otkrijte osnovne savjete za njegovanje zapanjujućih hortenzija i otključavanje njihovog najvećeg potencijala, što rezultira još obilnijim i živahnijim cvjetanjem.

Ekstenzivan rast hortenzija, poznat po tome što se šire poput vinove loze, dobro je informirana preporuka stručnjaka s dva desetljeća iskustva. Uz minimalnu pažnju i njegu, hortenzije imaju potencijal cvjetati od početka proljeća pa sve do kraja jeseni. Uz odgovarajuću njegu svojim biljkama, možete uživati ​​u njihovoj prisutnosti i do desetljeća. Uz pravilnu njegu, hortenzije mogu doseći impresivnu visinu od 1-3 m, što ih čini značajnim grmovima.

Da bi procvjetale u svoj svojoj ljepoti u prvim danima proljeća, ove biljke zahtijevaju više od samo precizne rezidbe; također se oslanjaju na dobro hidratizirano tlo koje obiluje hranjivim tvarima i mjesto obasjano suncem koje im nudi umirujuću hladovinu tijekom najvišeg intenziteta podneva. Za zalijevanje se preporuča koristiti meku vodu, najbolje kišnicu. Nasuprot tome, prisutnost tvrde vode dovodi do žućenja lišća.

Za promicanje plave nijanse, biljke se mogu njegovati navodnjavanjem otopinom otopljenog klasičnog plavog kamena. Budite sigurni, bijela varijacija nikada neće izazvati transformaciju u plavu nijansu. Postoji više dostupnih metoda za promjenu boje cvjetova hortenzije. Od početka svibnja, što je najmanje mjesec dana prije faze cvatnje, preporuča se zalijevati biljke dva puta tjedno otopinom koja sadrži približno 5 grama aluminijevog sulfata po litri.

Ova praksa bi se trebala nastaviti do početka cvatnje. Koji su koraci za razmnožavanje hortenzija? Svatko se može baviti razmnožavanjem hortenzije, što ga čini pristupačnim i ostvarivim zadatkom za sve. Idealne vrtne biljke su one koje se mogu lako razmnožavati reznicama ili pomoću reznica. Optimalno vrijeme za uzimanje reznica je obično između lipnja i kolovoza.

Imamo savršenu metodu za brzo i bez napora razmnožavanje ovog prekrasnog cvijeća putem reznica. Dopustite nam da vas vodimo kroz najbrži i najjednostavniji način razmnožavanja vaših biljaka hortenzija. Odaberite najgornji izdanak koji ima dva niza listova. Uklonite par listova koji se nalaze u sredini. Kako biste smanjili brzinu isparavanja vode, jednostavno podijelite preostala dva lista na pola.

Supstrat za ukorjenjivanje stavite u male posude i pažljivo umetnite pripremljene reznice u supstrat. Kako bi se osigurala zdrava biljka, važno je održavati pravilnu ventilaciju, postojanu razinu vlage u supstratu i koristiti foliju prema potrebi. Obično je potrebno otprilike dva tjedna da se razviju nove baze korijena. Nakon premještanja biljaka u veće posude, preporučljivo ih je premjestiti u zatvorene prostore tijekom prve zimske sezone. U proljeće ih imate priliku promptno i bez odlaganja posaditi u vrt.

  • Ako želite vrt pun hortenzija, razmnožavanje reznicama je najjednostavniji način da to postignete. Tijekom godišnjih doba proljeća ili rane jeseni, preporučljivo je odabrati stabljiku koja je niska i savitljiva, izgleda gotovo paralelno s tlom. Pazite da samo gornjih 30 centimetara stabljike ima lišće, dok uklanjate lišće s preostalog dijela stabljike. Kako bismo posadili stabljiku, jednostavno umetnemo izloženi dio u tlo, osiguravajući dubinu od samo nekoliko centimetara, dok dio s lišćem držimo iznad površine (razmislite o upotrebi potpore za stabilnost).

Kamen se utovaruje na podzemni dio dijela. Dopuštajući biljci da se ukorijeni nekoliko mjeseci, na taj način olakšavamo njen rast. Da biste utvrdili je li se biljka uspješno ukorijenila nakon ronjenja u jesen, jednostavno je pokušajte lagano izvući iz zemlje u proljeće; ako pruža otpor, to znači da je biljka doista pustila svoje korijene. Nakon uklanjanja stabljike s matične biljke, savjetuje se pričekati još nekoliko tjedana prije nego što biljku iščupate s korijenom i prenesete na predviđeno mjesto.

Kada razmišljate o hortenzijama, važno je uzeti u obzir ne samo njihovu vizualnu privlačnost, već i zahtjeve zajedničkog tla. Dodatno, treba napomenuti da druge biljke ne troše hranjive tvari potrebne za rast i cvjetanje hortenzija. Vrtlari često predlažu spajanje ukrasnih trava, paprati ili hosta za vizualno privlačnu kombinaciju. Zelene biljke daju lijep kontrast pozamašnim cvjetovima hortenzije, a istovremeno mirno koegzistiraju s njima. Štoviše, prisutnost gostiju služi kao prirodni zeleni malč, osiguravajući da uvjeti tla za hortenzije ostanu u optimalnom stanju.

Preporučujemo