Hobi mnogih domaćica je uzgajanje ukrasnih biljaka u domu a jedan od omiljenih cvjetova je orhideja koja može biti delikatna za održavanje i često se desi da ne cvjeta obilno i da počne da vene.
Kako biste osigurali da vaša orhideja cvjeta obilnom i dugotrajnom cvatnjom, ključno je koristiti odgovarajuće gnojivo. Ova posebna komponenta osigurava bitne hranjive tvari i djeluje kao stimulans za rast i cvjetanje. Proces koji je uključen prilično je jednostavan, a posjedovanje ovog znanja omogućit će vam uzgoj prekrasnih orhideja. Ovaj članak nastoji otkriti tajne održavanja živopisnih cvjetova, oslanjajući se na uvide s YouTube kanala Mẹo dảeo sạn vạn.
- Za početak, procjena temeljnih zahtjeva ove biljke je ključna, posebno u odabiru odgovarajućeg mjesta koje osigurava dovoljno svjetla, a istovremeno je štiti od izravne sunčeve svjetlosti. Osim toga, važno je osigurati dovoljno zalijevanja metodom namakanja koja olakšava potpunu drenažu kako bi se spriječilo truljenje korijena. Potrebno je redovito pregledavati korijenje orhideje kako bi se spriječilo prekomjerno zalijevanje. Zelena boja u korijenju ukazuje na to da daljnje zalijevanje nije potrebno u ovom trenutku.
S druge strane, ako korijenje izgleda bijelo ili je postalo bijelo, to ukazuje na dehidraciju, signalizirajući da biljka treba vodu. U situacijama kada je u posudi prisutna mahovina, pametno je oprezno dodavati vodu jer će mahovina učinkovito apsorbirati vlagu. Kada se uzgajaju orhideje u kori, važno je znati da ovaj medij manje učinkovito zadržava vlagu i zahtijeva zalijevanje putem namakanja. Kako biste poboljšali zadržavanje vlage u supstratu, uronite ga u posudu s vodom otprilike 20 do 30 minuta.
Što se tiče gnojidbe, orhideje izvlače posebne koristi od gnojiva s visokim udjelom kalija, bitnog hranjivog sastojka koji potiče rast većih cvjetova i pojačava njihove živopisne boje. Neoguljeni svježi češnjak djeluje kao snažno gnojivo zbog obilja minerala koji se nalaze u njegovoj kožici, uključujući kalij, fosfor, kalcij i magnezij. Osim toga, bogat je vitaminima B, a ova kombinacija potiče snažan rast i obilno cvjetanje orhideja. Osušeni češnjak također je učinkovito rješenje za ovu primjenu.
Da biste iskoristili sušeni češnjak, potrebno je potopiti njegovu žlicu u kipuću vodu. Ovaj postupak uključuje stavljanje češnjaka u zatvorenu staklenku i prelijevanje vrućom prokuhanom vodom. Pustite smjesu da odstoji dok ne postigne hladnu temperaturu, kada će gnojivo biti pripremljeno za primjenu. Prije nanošenja smjesu dobro promiješati žlicom i procijediti pomoću grubog cjedila. Da biste dobili konačnu zapreminu od jedne litre ovog gnojiva, po potrebi dodajte vodu.
Nakon zalijevanja biljke, upotrijebite bocu s raspršivačem za izravno nanošenje gnojiva na lišće. Ovo rješenje ne samo da jamči da biljka dobiva odgovarajuću hranu, već također djeluje kao prirodni insekticid. Ako se odlučite za to, možete upotrijebiti jastučić vate umočen u vodu s češnjakom za nježno čišćenje listova. Ova tehnika pomaže u održavanju živopisne zelene nijanse lišća. Nadalje, preporučuje se primjena ovog gnojiva za češnjak na korijenje svaka dva tjedna, pazeći da se sav višak tekućine temeljito iscijedi.
Kako biste imali dovoljno vremena da višak vlage ispari, preporučljivo je zalijevati cvijeće rano ujutro, a ne navečer. Ova strategija ne samo da potiče rast orhideja, već također pruža zaštitu od gljivičnih bolesti. Osim toga, ovo prirodno gnojivo prikladno je za navodnjavanje raznih drugih sobnih biljaka.