Svi znamo da trebamo jesti i da postoje dobre stvari da se jedu i loše stvari. Međutim, slabo ko razmišlja šta trebamo raditi poslije jela, odnosno šta treba izbjegavati. Danas otkrivamo sedam stvari koje nisu poželjne za raditi poslije jela.
U članku objavljenom jučer, predstavljamo nekoliko kritičnih aspekata u kojima mnogi pojedinci obično griješe. Točnije, postoji sedam radnji koje ljudi često poduzimaju nakon konzumiranja hrane, vjerujući da su tada korisne; međutim, te prakse predstavljaju značajne rizike za njihovo zdravlje.
- Mnogi pojedinci nakon obroka preferiraju šetnju, dok se drugi odlučuju za opuštanje; usprkos tome, bitno je priznati da niti jedna od ovih aktivnosti značajno ne pomaže probavi. Oba se najučinkovitije poduzimaju nakon što je proteklo određeno vrijeme od konzumacije hrane.
Nakon obroka, mnogi pojedinci uživaju u šetnji, dok se drugi odlučuju opustiti; usprkos tome, bitno je prepoznati da niti jedna aktivnost ne poboljšava probavu u znatnoj mjeri. Obje mogućnosti su najpovoljnije kada se poduzmu nakon što je prošlo dosta vremena od jela.
Nakon obroka, bilo da se radi o doručku ili ručku, obično se nađemo u kratkom intervalu koji koristimo za sudjelovanje u poznatim aktivnostima ili zadacima koji potiču opuštanje ili razonodu. Iako se ove prakse mogu činiti korisnima i bezopasnima, one u konačnici mogu dovesti do štetnih simptoma i značajnih zdravstvenih problema tijekom vremena.
Mnogi pojedinci ostaju nesvjesni ove činjenice; stoga ćemo nabrojati ponašanja koja treba izbjegavati nakon obroka. Mirovanje nakon obroka može dovesti do nepovoljnih simptoma koji ukazuju na probleme s probavom. Unatoč široko rasprostranjenom mišljenju da je spavanje nakon obroka korisno i da pridonosi dobrobiti, ovo je gledište pogrešno. Takav san negativno utječe na probavni proces.
Kada tijelo zauzme vodoravni položaj, želučani sokovi ne okružuju hranu u želucu na odgovarajući način, čime se ometa tipičan proces apsorpcije hranjivih tvari. Osim toga, može se negativno utjecati na jednjak, jer želučana kiselina može dotjecati u njega tijekom slučajeva refluksa, uzrokujući osjećaj pečenja.
- Opće je poznato da ova štetna navika negativno utječe na zdravlje i pluća i kardiovaskularnog sustava. Ipak, mnogi pojedinci možda nisu svjesni da je pušenje neposredno nakon obroka posebno štetno.
To se pripisuje fenomenu pri kojem se nikotin veže za kisik, koji je ključan za probavu, čime se olakšava apsorpcija kancerogenih tvari. Neki pojedinci smatraju da je konzumacija voća nakon obroka vrlo korisna za zdravlje. Voće nije samo slatko i hranjivo, već se čini i izvrsnom zamjenom za tradicionalne deserte.
Nije općenito poznato da je konzumacija voća na prazan želudac korisna, primjerice ujutro ili nekoliko sati nakon obroka. Probava voća zahtijeva različite enzime, a prirodni šećer koji se nalazi u voću, poznat kao fruktoza, zahtijeva dulje razdoblje probave. Procesi probave mogu biti poremećeni konzumacijom raznih namirnica. Kada takvih “smetnji” nema, tijelo učinkovitije apsorbira hranjive sastojke koji se nalaze u voću.
Prije svega, to su vlakna i jednostavni šećeri koji tijelu daju energiju. Konzumacija voća nakon obilnog obroka može uzrokovati produženo zadržavanje njegovih ostataka u želucu. Ovaj scenarij može dovesti do probavnih smetnji, pojačanog stvaranja plinova i drugih neželjenih simptoma.
- Tuširanje potiče opuštanje i poboljšava cirkulaciju krvi; unatoč tome, preporučuje se suzdržati se od ove prakse odmah nakon jela, jer može poremetiti učinkovito funkcioniranje probavnog sustava.
Ovim postupkom značajno se pospješuje prokrvljenost ruku i donjih ekstremiteta, a istovremeno se smanjuje volumen krvi usmjeren u želudac. Kao rezultat toga, to može narušiti učinkovitost probave hrane, što dovodi do čestih slučajeva upale, nelagode i osjećaja težine u trbušnoj regiji. Ne savjetuje se konzumiranje hladne vode tijekom i nakon obroka jer može otežati probavu hrane.
Takve smetnje mogu rezultirati smanjenom apsorpcijom hranjivih tvari i poremetiti proces stvaranja fekalija. Iako se čaj smatra zdravim napitkom, preporuča se izbjegavati njegovu konzumaciju neposredno nakon obroka. Tanini koji se nalaze u čaju stupaju u vezu sa željezom i time ometaju njegovu apsorpciju.
Posljedično, apsorpcija željeza može biti smanjena do 87%, što može dovesti do anemije. Ovaj vitalni nutrijent ključan je za stvaranje crvenih krvnih zrnaca u krvožilnom sustavu. Uvjerenje da je bavljenje tjelesnom aktivnošću nakon obroka posebno korisno pogrešno je shvaćanje, jer se obično pretpostavlja da pomaže u sagorijevanju kalorija i smanjenju težine.
Bez sumnje, i hodanje i trčanje su korisni oblici tjelesnog vježbanja; međutim, sudjelovanje u tim aktivnostima neposredno nakon obroka može biti štetno za tijelo. Takve prakse ometaju probavni proces. Stoga se preporuča da nakon jela prođe najmanje 30 minuta prije nego što počnete s ovim vježbama, a trajanje hodanja ili trčanja ne bi trebalo biti dulje od 10 minuta.