Došao je septembar i vrijemeje za pripremu zimnice. U našoj regiji još uvijek se hrana konzervira za zimu a jedno od najomiljenijih jela je ajvar koji zahtijeva puno trudfa i vremena ali se svakako isplati zbog rezultata koji dobijemo. Danas vam donosimo jedsan recept za ovo jelo.

SASTOJCI: 5 kg crvene paprike, 2 kg patlidžana, 1 glavica češnjaka, 0,75 litara ulja, 4 začinske paprike, sol i crni papar.  Temeljito operite cijele paprike i uvjerite se da su potpuno suhe, jer je to ključno. Zatim ih stavite u pećnicu na 220C okrećući ih na sve strane. Ako vaša pećnica ima značajku kruženja vrućeg zraka, njeno korištenje će ubrzati proces i pojednostaviti naknadno guljenje paprika.

Paprike postaju spremne za upotrebu kada im se kora počne povlačiti i kada pokažu znakove tamnjenja na određenim područjima. Nakon pečenja, paprike je poželjno staviti u plastičnu vrećicu i ostaviti da se kuhaju na pari 15-20 minuta jer se na taj način lakše guli. Nakon što ste ogulili papriku, stavite je na stranu da se ocijedi i izvadi sjemenke. Ispecite cijele patlidžane u pećnici, ostavite ih da se malo ohlade prije guljenja. Pomiješajte ocijeđene paprike s patlidžanima, češnjakom i feferonima.

U prikladnoj posudi pomiješajte dvije trećine ulja s mljevenom smjesom i po želji začinite solju i paprom. Kuhajte otprilike dva sata na laganoj vatri uz stalno miješanje. Na sredini kuhanja dodajte preostalo ulje i fino začinite solju i paprom. Ajvar je gotov kada se smjesa zgusne, ostavljajući jasan, definiran trag dok miješate i tekućina se smanjuje. Provjerite jesu li boce potpuno očišćene, osušene i sterilizirane u pećnici postavljenoj na 100°C 30 minuta prije punjenja.

Kad počnete puniti staklenke, upotrijebite nož, vilicu ili sličan alat kako biste spriječili lomljenje i nježno ulijte vruću smjesu pazeći da uklonite sve zračne džepove. Staklenke vratite u pećnicu na dodatnih 20 minuta da se gornji sloj zapeče, pazeći da ajvar u staklenkama ostane nekuhan. Nakon što su gotovi izvadite ih i zagrijte ulje u loncu. Zatim lagano ulijte ulje u staklenke, pazeći da potpuno prekrije površinu kako zrak ne bi dotakao smjesu.

Staklenke čvrsto pričvrstite metalnim poklopcima i stavite ih u pećnicu koju treba prethodno zagrijati na 150°C, ali isključiti, te ih ostaviti da se ohlade preko noći. No, ako se odlučite za celofan, preporučljivo je preskočiti ovaj posljednji korak. Povremeno se pozivam na smjernice u receptu koji je osmišljen kako bi olakšao guljenje paprika, jer smatram da je to najzamorniji i najiritantniji aspekt kuhanja (da ne spominjem dva sata provedena sa lopaticom miješajući smjesu koja prska na sve strane kad se zaustavi) .

Osim toga, ključno je razumjeti da se primarna ljutina feferona nalazi u vrhu i sjemenkama, što znači da će hoćete li zadržati ili odbaciti sjemenke utjecati na razinu topline vašeg ajvara. Za vašu informaciju, moj partner, koji se obično kloni ljutih jela, iznenađujuće smatra četiri cijele feferone sasvim podnošljivim. Dok je ajvar svjetliji kada se zagrijava i kuha, hlađenjem i starenjem gubi nešto na svom intenzitetu. Dakle, ako vam se tijekom kuhanja učini previše ljuto, možete biti sigurni da će sigurno biti blaže nakon što se ohladi.

Preporučujemo