Kako nam se bliži ljepše i toplije vrijeme, priroda oživljava, te se s tim pojavljuju i razni insekti i zmije. Danas ćemo Vam otkriti kako da izbjegnete zmiju ako naiđete na nju, te kako da i ona izbjegne Vas.

Mnogi ljudi, kada bi iznenada sreli zmiju na mjestu gdje ona prirodno živi, ​​prvo bi osjetili nelagodu, možda čak i strah. Slika zmije snažno je usađena u opću svijest kao simbol ne samo opasnosti, već ponekad i zla. Ali činjenica je nešto mnogo finije i mnogo manje strašno od onoga što bi se moglo pomisliti. Na zmije se ne bi trebalo gledati kao na agresivne lovce koji vrebaju; umjesto toga, najčešće su sramežljive i same životinje koje pokušavaju pobjeći od ljudi. Radnje zmija uglavnom su obrambene, a ugrizi se događaju u krajnjem slučaju, stoga se većina ugriza događa kada zmije osjete da su u opasnosti ili su iznenađene.

  • Samo uz pravo poznavanje i razumijevanje ponašanja zmija, te uz samo nekoliko jednostavnih preventivnih mjera, učestalost ugriza zmija može se značajno smanjiti. Većina ovih ugriza može se spriječiti, iako mogu biti vrlo ozbiljni u ishodu. 1. Identifikacija pomoću otrovnog bršljana: Prikaz prema glavi, koja je trokutasta i prilično jasna; ima mnogo veću širinu od njihovih vratova, a to se može jasno vidjeti u mnogim slučajevima – to je zato što su otrovne vrećice pored glave. Oči mačke, okomite poput mačjih – ne okrugle, što je uobičajena karakteristika kod neotrovnih vrsta. Općenito zdepastiji, češće kraći i širi; ima mnogo ukrasnih šara, signala upozorenja u sebi.

Neke od najpoznatijih otrovnih biljaka pronađenih na europskim teritorijima su: Poskok (Vipera ammodites) prepoznaje se po istaknutom “rogu” na vrhu glave i upečatljivim cik-cak uzorcima na leđima. Poskok (Vipera berus) zmija je nešto manjih dimenzija, tamnije nijanse i cik-cak šare slične prethodnoj. Obje vrste vole sunčano i biraju mjesta sa zaklonom; preferencije uključuju stjenovita područja, rubove šuma i suhozide. Razdoblje maksimalne aktivnosti je ljeto kada ih se može naći kako se sunčaju, na primjer, uz staze. 2. Samoobrana kod napada zmija Zmije ne napadaju naglo; niti posjeduju bilo kakvu tendenciju da se suprotstave ljudskim bićima. Više od 90% ugriza zmija rezultat je samoobrane. Sljedeće su najčešće okolnosti: Iznenadna interakcija—na primjer, osoba nenamjerno stane na nju.

Teritorijalno ponašanje je uvelike pojačano kod mužjaka tijekom sezone parenja kod nekih vrsta. Kod nekih vrsta mlade neko vrijeme štite odrasli. Pokušaj ubijanja zmije tipična je, ali iznimno opasna reakcija. Ključna točka koju stručnjaci preporučuju je: kada vidite zmiju, klonite je se; nemojte raditi nagle pokrete pokušavajući ga otjerati. Najbolje bi bilo da se vratite polako i tiho. 3. Simptomi zmijskog ugriza – tjelesni alarm U slučaju zmijskog ugriza vrlo je važno znati što bi trebali pokazivati ​​početni simptomi. U većini slučajeva, kada osobu ugrize zmija otrovnica, vidljivo je sljedeće: Na koži se obično vide dva mala ubodna traga. Postoji crvenilo i otok koji se mogu razviti vrlo brzo i mogu poprimiti tamnije nijanse.

Utrnulost i trnci oko područja ugriza, koji postaju sustavni. Može predstavljati slabost i vrtoglavicu, groznicu i znojenje, otežano disanje i ubrzane otkucaje srca; U ekstremnim uvjetima to može napredovati do nesvjestice i anafilaktičkog šoka. Odgovor ovisi o: vrsti zmije, količini ubrizganog otrova, mjestu ugriza i općem zdravstvenom stanju žrtve. 4. Prirodne preventivne strategije – najbolja obrana je spremnost. Kako biste izbjegli susret sa zmijom, slijedite jednostavne smjernice. Nosite zatvorene cipele i duge hlače — osobito na travnatim i kamenitim područjima.

Koristite sredstva za tjeranje zmija, dostupna u specijaliziranim prodavaonicama. Držite ujednačen tempo i pojačajte glasnoću – zmije osjete vibracije i obično se povuku. Prije sadnje provjerite je li tlo temeljito pregledano i ne dolazi u izravan dodir s travom, kamenjem ili panjevima. Provjerite svoj šator, ruksak i cipele kako biste bili sigurni da nisu ostavljeni vani preko noći. Brza reakcija popraćena odgovarajućom opremom za prvu pomoć spašava život. U slučaju ugriza zmije, prva i najvažnija točka prioriteta je: ‘Ostanite što mirniji’ jer panika samo pomaže bržem širenju otrova.

Pričvrstite elastičnim zavojem – međutim, ne nanosite tako čvrsto, zatim nemojte sisati otrov, nemojte rezati, nemojte stavljati led – ako je moguće, očistite ranu antiseptikom. Bez alkohola, kave ili cigareta ako je osoba pri svijesti dajte joj vodu. Nazovite hitnu službu zajedno sa što više informacija o fizičkim karakteristikama zmije.

Nemojte zmije smatrati neprijateljima, već ih smatrajte prijateljima jer one čine važnu kariku u lancu različitih vrsta kontrolirajući brojnost glodavaca i tako održavajući odgovarajuću ekološku ravnotežu. Nesporazumi i negativni stavovi učinili su ih prilično nepopularnima.

Glavni izazov stoga nije ukloniti zmije iz našeg okoliša, već naučiti ljude kako njihovu prisutnost prihvatiti na siguran i odgovoran način. Uz samo malo znanja, zdravog razuma i ljubavi prema prirodi, svoju okolinu možemo pretvoriti u mjesto u kojem je sigurnost važnija od straha, a ostaviti najviše prostora za avanturu.

Preporučujemo