Do najradosnijeg kršćanskog praznika Uskrsa ostalo je još tri dana i vjernici od jučer obilježavaju velike dane. Prema predanju danas na Veliki čestvrtak potrebno je a se uradi jedna stvar.
Na Veliki četvrtak duboka tišina obavija srca ljudi. Nema buke, glazbe i radosti, a umjesto njih dolazi molitva, tišina i duhovni mir. Prema drevnim tradicijama, ovaj dan ima izuzetan značaj. Vjeruje se da se na Veliki četvrtak mogu oprostiti svi grijesi, čak i najteži prijestupi, ako se iskreno pokaje i pričesti. Stoga brojni vjernici toga dana sudjeluju u ovom svetom obredu, uvjereni da će njime očistiti i pomladiti svoje duše. U narodnoj tradiciji ovaj dan je prepoznat kao dan odmora. Aktivnosti poput sjetve i oranja smatraju se preteškima za poduzimanje.
- U nekim se krajevima vjeruje da se na ovaj dan ni ptica ne uzdiže u zrak iz poštovanja prema Kristovoj muci. U hramovima se služi liturgija Svetog Vasilija Velikog, a navečer se čita dvanaest evanđelja koja govore o Kristovoj muci, dok zajednica kleči u tišini, razmišljajući o posljednjim Kristovim danima. Unutar crkvenih zajednica prepoznata je posebna tradicija u vezi s mirisnim uljem poznatim kao sveti mir. Miro prolazi proces vrenja koji traje tri dana, od ponedjeljka do srijede, u velikim kotlovima koji sadrže svetu vodu, čisto vino, maslinovo ulje, razne smole, biljke i mirise.
Približno 30 različitih materijala koristi se u ovoj praksi, dok Carigradska patrijaršija zapošljava čak 60. Tijekom procesa kuhanja neprekidno se čitaju odlomci iz Evanđelja, a vrhunac je posvećenje koje se održava na Veliki četvrtak. Ovaj ritual predstavlja duhovnu autonomiju crkve, jer samo autokefalne crkve posjeduju ovlast za proizvodnju svetog smirne. U narodnim tradicijama u raznim krajevima Srbije, kao iu drugim pravoslavnim zajednicama, običaji pokazuju male varijacije.
U nekim se krajevima farbanje uskršnjih jaja odvija upravo na taj dan, dok u drugima ta praksa počinje tada i nastavlja se u narednim danima – na Veliki petak i Veliku subotu. Obično se koriste prirodne boje dobivene od ljuski crvenog luka, koprive i drugih izvora kako bi se jajima dala duboka crvena nijansa, koja simbolizira Kristovu krv. Prvo jaje koje se oboji naziva se jaje čuvara. Ujutro na Uskrs djeca to jaje nose u polje i izlažu suncu, vjerujući da ga “milost Božja grije”, prije nego što ga vrate u dom gdje se čuva cijelu godinu. U nekim krajevima, poput Kosova i Metohije, ovo inicijalno jaje je poznato kao “štrašnik”.
Majke ga tradicionalno mažu po obrazima svoje djece, vjerujući da će im to osigurati zdravlje i sreću. U manastiru Tronoša tog dana seljani iz obližnjih krajeva poklanjaju veliku svijeću izrađenu od čistog voska, tešku nekoliko kilograma. Ova svijeća ostaje upaljena tijekom cijele godine do sljedećeg Velikog četvrtka, kada se donosi nova. Ova gesta ima duboko simboličko značenje, predstavlja stalnu molitvu i prosvjetljenje za zajednicu. Također se vjeruje da su na ovaj dan vrata raja otvorena, pa svaka radnja koja se obavlja za pokojnika ima posebnu važnost.
Stoga žene u crkvu nose jaja, ostavljaju ih kao dar za duše pokojnika, pale svijeće i mole za njihov vječni počinak. U brojnim se kućanstvima u to vrijeme priprema jednostavno jelo – ono koje isključuje meso, ali dopušta upotrebu ulja i skromne količine vina. Iako se post nastavlja, evidentan je rast duhovne radosti. Na Veliki petak, dan koji slijedi, čak se savjetuje potpuno suzdržavanje od hrane kao gesta žalosti i štovanja prema danu Kristova raspeća. Tijekom Velikog tjedna crkvena zvona ostaju tiha, a zamjenjuje ih klapa — drvena ploča koja simbolično najavljuje molitvu.
To služi kao pokazatelj da se nalazimo u razdoblju koje karakterizira tuga i tišina. Veliki četvrtak, više nego bilo koji drugi dan u godini, poziva nas na molitvu, praštanje i pomirenje. Poziva nas da zastanemo, razmislimo o sebi i oprostimo i drugima i sebi. Kako vjeruju vjernici, onima koji se na ovaj dan pričeste mogu oprostiti i najteže grijehe. U tišini, popraćen zvukom klapa i mirisom bojanih jaja, Veliki četvrtak prenosi duboku poruku – to je trenutak da očistimo dušu, omekšamo srce i pripremimo se za pobjedu života nad smrću, najavljujući Kristovo uskrsnuće.