Arapske zemlje su kolijevka mnogih nauka i arapski narodi su zahvaljujući svom hiljadugodišnjem iskustvu jako mudri ljudi. Postoje različita vjerovanja kod njih ka i kod drugih naroda a danasgovorimo o stvarima koje ne bi trebalo govoriti drugima.
Brojni pojedinci često krivo tumače arapsku naciju. Prevladavajuće uvjerenje, oblikovano zapadnom propagandom i filmskim prikazima, sugerira da su Arapi prvenstveno tamnoputi muslimani skloni vjerskom ekstremizmu. Istina, arapska zajednica dijeli nekoliko karakteristika sa slavenskim stanovništvom na našem području; oni utjelovljuju različita vjerska opredjeljenja, od islama do judaizma, i pokazuju široku lepezu fizičkih atributa, prikazujući pojedince sa svjetlijom kožom i očima, kao i one koji posjeduju vrlo tamnu put.
- Uz svoje glavne religije, Arapi posjeduju zajednička uvjerenja koja nadilaze njihov nacionalni identitet i zemljopisne granice. Među vrijednim uvidima je vrijednost koja se pridaje šutnji pred patnjom. Ovo načelo potječe iz narodne priče o gospodinu Eziu, farmeru koji je prodavao proizvode; nakon što je izrazio svoju nelagodu zbog bolova u leđima, naišao je na niže ponude i neiskreno suosjećanje okoline.
Daljnje opažanje je da izbjegavate dijeljenje osjećaja s prijateljima koje ne biste izrazili svojim protivnicima. Ova smjernica proizlazi iz spoznaje da ljudi pokazuju i divljenja vrijedne i nesavršene osobine; ako dođe do izdaje, možete na kraju osjetiti neprijateljstvo i prema prijatelju i prema sebi. Treća mudrost ističe nužnost izbjegavanja samoomalovažavanja u pogledu vlastitih postignuća.
Narodna predaja pripovijeda priču o starijoj osobi po imenu Ocam, koja je, nakon što je dugo patila od žeđi, naišla na izvor vode. Unatoč naporima zajednice da ga pohvali za ovo značajno otkriće, on je ljubazno odbio njihova priznanja. Posljedično, njegova poniznost rezultirala je podcjenjivanjem njegova otkrića, što je u konačnici dovelo do kontaminacije jezera zbog nedovoljnog poštovanja prema njegovom postignuću.
Ključno razumijevanje je izbjegavanje izražavanja naših pritužbi, odlučivanje umjesto toga da svoje brige podijelimo nasamo s Bogom, dok pokazujemo strpljenje u našem ophođenju s drugima umjesto da žalimo zbog izazova koji nas snalaze.
Bonus tekst:
Dragan Nikolić ističe se kao jedan od najistaknutijih glumaca na našim prostorima, a njegova ostavština ostat će kroz nezaboravne portrete koje je ostvario kroz svoju bogatu karijeru. Rođen u Beogradu, tijekom života stekao je reputaciju neosporivog šarmera, osobito povezanog s Crvenim križem. Iako je pokazivao minimalan entuzijazam za formalno obrazovanje, njegovi su profesori bili susretljivi zbog njegova angažiranog angažmana na dramskom odjelu.
Gaga je od malih nogu pokazivala veliki interes za glumu, da bi naposljetku postala najmlađa studentica primljena na Akademiju za kazalište, film, radio i televiziju. Svoj natjecateljski put započeo je u drugom razredu srednje škole. Nakon uspješnog završetka školovanja debitirao je u kinematografiji 1496. godine filmom “Pravo stanje stvari”. Tome su uspjeli zapaženi nastupi u filmovima kao što su “Kad budem mrtav i bijel”, “Tri sata za ljubav”, “Nacionalna klasa” i “Posljednji krug u Monzi”.
Kao Prle u seriji Otpisani osvojio je srca publike diljem Jugoslavije, a ulogom Popaja u filmu i seriji Balkan Express priskrbio mu je sveopće obožavanje. Dragan Nikolić značajno je utjecao na kazališni krajolik, afirmirajući se najprije u predstavi “Boško Buha”, a potom i u “Beogradskom dramskom pozorištu”. Njegovi su doprinosi nagrađivani pohvalama, među kojima i cijenjenom Nagradom za životno djelo Pavle Vujisić 2000. godine. I dan danas se vode rasprave o njegovoj ljubavi prema Mileni Dravić, koju je upoznao 1969. godine na snimanju filma Horoskop.
Tijekom pauze u produkciji filma “Kako su voljeli dvije budale” izmijenili su zavjete, a priče o njihovoj skladnoj vezi i dalje kruže. Iako se mnogo zna o njemu, manje je poznato da je njegovo pravo ime Dragoslav, a ne Dragan. Glumac je jednom prilikom otkrio: “Zovem se Dragoslav Nikolić, ali stoji samo na mojoj osobnoj iskaznici i putovnici. Za sve ostale ja sam Dragan.”