Čaj je jedan od omiljenih napitaka širom svijeta u istom rangu sa kafom koja ipak preovladava na našim prostorima. Kod nas se čajuglavnom pie3j kada smo bolesni mada ima i onih kojima je draži od kafe.
Nakon što popijete šalicu čaja, iskorištena vrećica čaja obično se nađe u kanti za otpad. Ova praksa se može smatrati rasipničkom jer vrećica čaja ima potencijal za različite oblike ponovne upotrebe. Ovdje leži objašnjenje. Tijekom pranja posuđa može se otkriti praktična primjena već iskorištenih vrećica čaja, jer čaj ima dezinfekcijska svojstva. Korištenjem čaja posuđu se može vratiti sjaj i čistoća.
- Da biste to postigli, uronite posuđe u sudoper, napunite ga vodom i stavite tri iskorištene vrećice čaja. Ostavite ih da se namaču preko noći i do sljedećeg jutra svu prljavštinu možete ukloniti bez napora. Za one koji uživaju u riži, ali povremeno žele poboljšati njezin suptilni okus, dodatak vrećice čaja može se pokazati korisnim. Kod pripreme riže u vodu za kuhanje umiješajte iskorištenu vrećicu čaja.
Ovom metodom riža će dobiti izvrsnu draž. Kućne biljke mogu izvući prednosti iz čaja, koji posjeduje zaštitna svojstva protiv plijesni i gljivica. Da biste iskoristili ovu korist, stavite iskorištenu vrećicu čaja u prokuhanu vodu. Nakon što se voda ohladi, njome zalijte biljke. Čaj ima sposobnost prikrivanja nepoželjnih mirisa. Na primjer, stavljanje iskorištene vrećice čaja na podnožje kante za smeće ili u kutiju za mačji pijesak moglo bi biti praktično rješenje. Vrećica čaja može se koristiti kao dodatak vašoj kupki, dajući joj umirujuću aromatičnu esenciju.
Osim toga, antioksidansi prisutni u čaju korisni su za kožu. Za optimalan doživljaj opuštanja preporučljivo je koristiti čaj od kamilice ili jasmina. Ohlađenu, prethodno iskorištenu vrećicu čaja prislonite izravno na zahvaćeno područje i osjetit ćete trenutačno olakšanje od svrbeža. Ista ova metoda također je učinkovita u ublažavanju tegoba uzrokovanih opeklinama od sunca.
Ako imate problema s upornim gubitkom kose, čaj vam može pomoći. Uronite tri do četiri iskorištene vrećice čaja u toplu vodu i ostavite ih da se natapaju trideset minuta. Nakon procesa šamponiranja, prelijte dobivenu “čajnu vodu” preko kose bez ispiranja. Dodatna sugestija: ako koristite čaj od kamilice i imate plavu kosu, on može dodatno pojačati svjetlinu vaše kose. Osobama s crnom kosom savjetuje se crni čaj za postizanje bakrenastog sjaja.
Vaš ljupki tepih u dnevnoj sobi treba osvježenje zbog neugodnih mirisa? Prije usisavanja, ravnomjerno rasporedite suhi sadržaj vrećice čaja po tepihu i ostavite da odstoji neko vrijeme. Slično metodi koja se koristi za tepihe, vrećica čaja također može pomoći u uklanjanju mirisa iz vaših cipela. Stavljanjem iskorištene, osušene vrećice čaja u cipele preko noći, ustanovit ćete da se neugodni mirisi učinkovito iskorijenjuju.
Bonus tekst:
Afrička kulinarska tradicija zamršena je i raznolika, a stoljećima su je oblikovale različite kulture, geografska obilježja i klimatski uvjeti. Središnji dio afričke prehrane je široka paleta hrane lokalnog porijekla, koja je duboko oblikovana različitom klimom i običajima unutar pojedinih regija. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što rezultira prevladavajućom prehranom koja uključuje žitarice poput kukuruza, prosa i sirka.
Ove se žitarice obično koriste za pripremu osnovnih jela kao što su “banku” i “fufu”. Fufu, jelo koje se nadaleko uživa, priprema se od kuhanog i pasiranog korjenastog povrća kao što je slatki krompir ili kasava, dok se banku, koji se obično sastoji od kukuruza ili prosa, često poslužuje kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U prehrambenoj praksi zapadne Afrike, mahunarke, uključujući kikiriki, grah i slanutak, zajedno s raznim žitaricama, bitne su komponente.
Znatan sadržaj proteina i vlakana u mahunarkama čini ih vrijednim dodatkom svakodnevnim obrocima. Obično se mahunarke ugrađuju u juhe ili variva i pojavljuju se u jelima poput juhe “egusi”, koja uključuje sjemenke dinje i često sadrži meso ili ribu. Istočno područje Afrike, koje se ističe vlažnom klimom pogodnom za uzgoj raznolikog voća i povrća, u svojoj kulinarskoj tradiciji prikazuje živ izbor svježih proizvoda. Na primjer, u Keniji, tradicionalno jelo “ugali”, napravljeno od kukuruza, popraćeno je izborom povrća i mesa.