Kažu da u prirodi za svaku boljku jedna trava raste i to su spoznali još i naši preci koji su u svakom selu imali travara koji je znao da spremi ljekovite napitke. Danas govorimo o kadulji koju uglavnom koristimo kao začin.
Kadulja se smatra jednom od najljekovitijih biljaka dostupnih na Zemlji. Latinska oznaka, Salvia officinalis, izvedena je iz izraza salvare, što znači spasiti ili izliječiti. Ova biljka služila je kao primarna komponenta u mješavini za balzamiranje pronađenoj u grobnicama faraona. Osim toga, grčki liječnik Dioscorides koristio ga je za liječenje raznih bolesti, uključujući krvarenje, groznicu, mokraćne kamence i neredovite menstruacije. Za vrijeme Karla Velikog kadulja se uzgajala u svakom vrtu i smatrala se najljekovitijom biljkom.
- Njezina primjena u liječenju gotovo svih bolesti pridonijela je uzdizanju u status svete biljke. Ljekoviti i ljekoviti spojevi: Kadulja se sastoji od eteričnog ulja, salviola, salvena, tiona, pinena, cineola, borneola, kamfora, tanina, gorkih spojeva, bjelančevina, škroba, gume i neistraženih viskoznih tvari, uz kalcijev oksalat, soli fosforne kiseline te soli kalija i kalcija. Kadulja služi za pročišćavanje krvi i pospješuje stvaranje sluzi u dišnom sustavu, a utječe i na izlučivanje sluzi u želucu te tako pomaže bolesniku da povrati smanjeni apetit.
Za liječenje dijabetesa savjetuje se kombinacija jednakog omjera kadulje i stolisnika. Osim protuupalnih svojstava, kadulja učinkovito djeluje na različite upale crijeva, želuca, jetre, žuči i urinarnog trakta. Nadalje, čaj od kadulje izvrsno je sredstvo za grgljanje kod katara grla i ždrijela, kao i kod upale krajnika i sluznice usne šupljine. Kadulja se koristi za niz pokazatelja povezanih s metaboličkim poremećajima, pokazujući učinkovitost u liječenju reume i gihta, kao i za rješavanje raznih živčanih stanja koja su povezana s tim bolestima.
Čaj od kadulje ima veliku važnost za dojilje, jer povećani unos ovog čaja tijekom procesa odvikavanja može smanjiti proizvodnju mlijeka. Osim toga, pod posebnim okolnostima, rizik od pobačaja može se smanjiti konzumacijom čaja od kadulje. Uz redovitu konzumaciju, čaj od kadulje jača cijeli organizam, smanjuje rizik od moždanog udara i nudi značajne prednosti tijekom odvikavanja. Uz lavandu, ona je jedina ljekovita biljka koja ublažava noćno znojenje, učinkovito liječeći temeljno stanje koje ga uzrokuje i ublažavajući povezanu slabost.
Brojni medicinski stručnjaci prepoznali su korisna svojstva kadulje; koristi se sa zapaženim uspjehom u liječenju grčeva, poremećaja leđne moždine, bolesti žlijezda i drhtanja udova. Za navedena stanja preporuča se dnevno popiti dvije šalice čaja od kadulje, polagano pijuckajući. Čaj pozitivno utječe na bolesnu jetru, ublažava nadutost i druge komplikacije povezane s oštećenjem jetre. Osim toga, pročišćava krv, čisti sluz iz dišnog sustava i želuca, jača rad jetre, te ublažava crijevne smetnje i proljev.
U slučaju uboda insekata zgnječeno lišće kadulje treba staviti izravno na oboljelo mjesto. Za vanjsku primjenu čaj od kadulje posebno se preporučuje kod upale krajnika, nelagode u vratu, gnojnih upala zuba, kao i kod upala ždrijela i usne šupljine. Pravovremena uporaba kadulje mogla je spriječiti mnogu djecu i odrasle da se podvrgnu tonzilektomiji. U nedostatku krajnika, koji služe kao stražari tijela u zadržavanju i obradi otrova, ti otrovi mogu imati izravan utjecaj na bubrege.
Uvarak od kadulje je koristan za liječenje krvarenja, klimavih zuba, parodontne bolesti i čireva na desnima. To se može primijeniti grgljanjem ili korištenjem obloga od vate. Čaj od kadulje se priprema tako da se 1-2 žličice kadulje doda u 200 mililitara vruće vode i ostavi da stoji 10 minuta. Dobiveni čaj ima snažan okus koji nekima može biti neukusan, no ipak se može konzumirati više puta tijekom dana.